Йдеться про ділянку площею 0,86 га (кадастровий номер – 8000000000:78:018:0003), яку з 4 червня 2003 року в столичної громади на підставі укладеного з Київрадою договору орендує ТОВ “Дорадо”. Ця земля мала цільове призначення “для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості". Згідно з прийнятим міськрадою рішенням, цю ділянку тепер можна буде використовувати “для реконструкції майнового комплексу в житловий комплекс з вбудовано-прибудованими об’єктами ринкової інфраструктури з подальшою їх експлуатацією та обслуговуванням”.
Орієнтовне розміщення ділянки по вул. Автозаводській, 72а
Як зазначено в пояснювальній записці до погодженого проєкту рішення, вищезгаданий майновий комплекс складається з низки "окремостоячих будівель, частина яких містить тимчасові добудови". Крім того, в межах земельної ділянки розміщені тимчасові будівлі та споруди, побудовані господарським способом, а також навіси. Усе це майно належить ТОВ "Дорадо". У документі уточнюється, що, згідно з Генеральним планом Києва за функціональним призначенням вказана ділянка належить до території багатоповерхової житлової забудови.
Втім, ще 9 червня 2023 року управління правового забезпечення діяльності Київради повернуло вказаний проєкт рішення без погодження. Підставою для цього послугувало те, що, згідно з матеріалами даного документу, "не можна дійти однозначного висновку про відповідність зміни цільового призначення ділянки функціональному призначенню та, відповідно, встановленим вимогам земельного законодавства щодо зміни цільового призначення".
Читайте по темі: Підробка диплома і махінації з землею: що відомо про заступника Кличка Володимира Бондаренка
Фактично юристів міськради “здивувало”, що, зважаючи на діюче цільове призначення ділянки, вона за функціональним призначенням раптом відноситься до земель житлової забудови. Тим паче, що, як зазначили в управлінні, ця земля не входить до затвердженого детального плану території (ДПТ) – документу, який міг би уточнювати Генплан столиці та відповідно до якого де-юре могло би бути змінено функціональне призначення ділянки. Але депутати вже традиційно для себе проігнорували такі зауваження.
Варто зазначити, що протягом останніх двох років проти зміни цільового призначення ділянки на вул. Автозаводській, 72а активно виступає громада Оболонського району.
Зокрема, місцевий юрист Олександр Кучерявий вказував на те, що, відповідно до діючого Генплану “там дійсно житлова забудова, але, згідно зі складовою цього Генплану та вимог екології “Схеми планувальних обмежень”, дана ділянка повністю входить у межі санітарно-захисних зон, що підтверджується і відомостями з Містобудівного кадастру Києва”. Ця зона там встановлена через те, що на суміжній ділянці знаходиться Київський міський протитуберкульозний диспансер №1. Як зазначив фахівець, згідно з Земельним кодексом України, житлова забудова в межах санітарно-захисних зон заборонена. Крім того, і Кучерявий, і інші мешканці занепокоєні потенційною забудовою ще й через те, що з іншого боку від вказаної ділянки розташований проблемний ЖК “Бережанський” зі “зруйновано-недобудованою соціальною інфраструктурою”.
Що цікаво, за інформацією соцмереж, у 2018 році між ТОВ “Дорадо” і ТОВ “Будбілдінг”, яке є забудовником вищезгаданого ЖК “Бережанський”, було укладено договір щодо забудови ділянки на вул. Автозаводській, 72а. Але жодних дій щодо будівництва на цій території остання компанія з різних причин так і не вчинила. Надалі, на межі 2021-2022 років, у Інтернеті з’явилося оголошення про продаж цієї ділянки за 2,2 млн доларів із поміткою, що вона “ідеально підходить під житловий комплекс”. Зважаючи на те, що продаж самої землі, яка знаходиться в комунальній власності, є неможливим, вочевидь, власники ТОВ “Дорадо” планували продати саме компанію, а вже її нові бенефіціари могли б реалізовувати свої плани. Чи було здійснено такий продаж, наразі достеменно невідомо.
Оголошення про продаж ділянки на вул. Автозаводській, 72а (скріншот з телеграм-каналу “Життя Оболонь Київ”)
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Дорадо” було зареєстроване у листопаді 1995 року. З березня 2023 року його засновником та кінцевим бенефіціаром є Пантеліс Бумбурас – громадянин Греції, який зареєстрований у смт Антонівка Херсонської області. Із цього ж періоду керівником даної компанії є Олександр Проценко. Раніше, як мінімум з 1997 року кінцевим бенефіціаром ТОВ “Дорадо” був киянин Олександр Зрютін (до 2010 року був співвласником разом з низкою інших громадян, після чого став одноосібним власником цієї компанії).
Система Youcontrol відносить ТОВ “Дорадо” до групи компаній “Гефест”, яка об’єднує майже сотню суб’єктів господарювання, зайнятих у сфері будівництва житлових та офісних будівель, торгових центрів, ресторанів, лікарень в Одесі та Києві. Зокрема, у портфелі цього забудовника – більш ніж півтора десятка житлових комплексів та апарт-готелів на території Одеси. Ключовою особою даної групи є вищезгаданий Пантеліс Бумбурас – бізнесмен, меценат, голова Благодійного фонду "Бумбураса" і Почесний Консул Грецької Республіки у Херсоні.
Що стосується Олександра Зрютіна, то він відомий як співзасновник благодійного фонду (БФ) “Єднаймося”, який реалізовував низку соціальних проєктів на території Оболонського району. У 2019 році Зрютін безуспішно балотувався до Верховної Ради як безпартійний самовисуванець по виборчому округу №189 у Хмельницькій області.
Як повідомляла КВ, компанії із орбіти групи “Гефест” протягом останніх років увімкнулись у “збирання” столичної землі у своє користування. Наприклад, у серпні 2022 року Київрада погодила передачу ділянки на вул. Дніпроводській, 8-А (Оболонський район, селище Водогін) площею 0,58 га в оренду ТОВ “Форест Буд” (власник – Пантеліс Бумбурас) на термін 10 років. Цю землю їй було надано “для експлуатації та обслуговування житлового будинку”, який наразі там начебто знаходиться. При цьому ще в 2018 році Генеральна прокуратура України (ГПУ) відкрила кримінальне провадження за фактами махінацій навколо згаданої будівлі. Тоді, серед іншого, стало відомо, що вказана споруда насправді є нежилою і, ймовірно, була незаконно “віджата” у АТ “Київводоканал”.
Читайте по темі: "Кличко. Більше, ніж бій": про мера Києва зняв стрічку оскароносний режисер
Нагадаємо також, що на території Оболонського району вистачає й інших резонансних “потенційних” забудов. Серед іншого, вже не перший рік місцева громада вимагає від влади не допустити будівництво багатофункціонального комплексу (БФК) “Liner” з житловою частиною на 626 квартир – проєкту харківського “Строй Сіті Development”. На переконання мешканців району, поява чергової “свічки” у цій місцевості ще більше поглибить звичні для столиці інфраструктурні проблеми, пов’язані із заторами на дорогах і дефіцитом місць у лікарнях та навчальних закладах.
Крім того, жителі Мінського масиву обурені тим, що це будівництво загрожує існуванню місцевого ринку “Полісся" і заплановане на землі, яка не призначена для зведення житла. Цей факт не завадив профільному підрозділу КМДА видати дозвіл на проєктування комплексу. Хоча, у Київраді з 2022 року “лежить” проєкт рішення щодо “вигнання” орендаря з цієї землі.
Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року цим департаментом керував Петро Оленич (на колажі праворуч). З 2 квітня 2021 року Оленич обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.