Російська влада будувала грандіозні плани щодо розширення експлуатації Північного морського шляху, але реалізувати їх не вийде: із необхідних до кінця десятиліття 70 суден льодового класу вдасться збудувати менше чверті.
Це визнав заступник голови уряду Росії Юрій Трутнєв, пишуть російські ЗМІ.
"При дефіциті вантажного флоту льодового класу не менше 70 суден потужність російських верфей дозволяє побудувати до 2030 року тільки 16", – сказав Трутнєв.
Хоча, за словами Трутнєва, "цікавість ряду країн до ПМШ, їхнє бажання отримати можливість безперешкодних перевезень уздовж траси стають дедалі яскравішими", висока вартість кредитів, необхідність залучати значні ресурси "Росатому" для фінансування будівництва нових криголамів "роблять тарифи на криголамний супровід неконкурентоспроможними".
Танення льодів у результаті глобального потепління полегшує навігацію по ПМШ, тому російська влада розраховувала довести обсяг перевезень до 2035 року до 220 млн тонн. У 2023 році ця цифра склала 36,3 млн тонн, що вже нижче за колишню оцінку уряду (46,8 млн).
Цього року, як очікується, перевезення становитимуть 40 млн тонн, в 2,3 раза менше запланованих 90 млн тонн.
Як зазначається, зараз у Росії близько 100 суден льодового класу, здатних перевозити арктичні вантажі, проте лише 27 із них, включно 15 СПГ- і 7 нафтових танкерів, а також 5 контейнеровозів, відносяться до класу Arc6 або Arc7, який дозволяє здійснювати навігацію цілорічно.