Найбільший у Росії проєкт із виробництва скрапленого газу – "Арктик СПГ-2" компанії "Новатек" – втратив останнього іноземного постачальника танкерів льодового класу.
Про це пише The Moscow Times.
Так, японська Mitsui O.S.K., на замовлення якої будувалися три газовози для "Арктик СПГ-2", попередила, що може виявитися не в змозі поставити судна. Причиною назвали посилення західних санкцій, додавши, що збудовані для "Новатека" танкери можуть бути продані "третім сторонам".
Ще три танкери для "Арктик СПГ-2" на замовлення дочірніх структура "Совкомфлоту" будувала південнокорейська верф Hanwha Ocean.
Однак вона розірвала контракт наприкінці 2022 року, посилаючись на санкції та складнощі з отриманням оплати.
Врешті єдиним постачальником танкерів-газовозів для проєкту "Новатека" залишилася підконтрольна "Роснєфті" судноверф "Звезда". Однак із 15 суден, які та має збудувати, "Новатек" поки не отримав жодного.
Спочатку планувалося, що вже 5 російських суден почнуть возити газ уже 2024 року, але терміни було зірвано: за словами джерел, поки "Звезда" готова передати "Новатеку" лише одне судно, і те – 2025 року.
Позбавлений танкерів та покупців, "Арктик СПГ-2" у жовтні зупинив виробництво, розповіли Bloomberg знайомі із ситуацією джерела.
За їхніми словами, із серпня "Арктик СПГ-2" відвантажив вісім партій скрапленого газу, проте жодну з них не вдалося продати, незважаючи на підключення "тіньового флоту" та знижки, що досягали 40% до ринкових цін.
Завод, що коштував $25 млрд, у листопаді минулого року потрапив під американські санкції, а в червні США посилили обмеження проти самого "Новатека".
До чорних списків із забороною на будь-які операції потрапили всі його проєкти, що будуються ("Мурманськ СПГ", "Обський СПГ", "Мурманськ-трансгаз", "Арктик СПГ-2", "Арктик СПГ-3"), а також 7 із 15 СПГ -танкерів, які були замовлені на російській верфі "Звезда".