Скільки коштує Кремлю окупація частини українських територій

Скільки коштує Кремлю окупація частини українських територій
Скільки коштує Кремлю окупація частини українських територій

Російські провладні ЗМІ у жовтні цього року повідомляли, що Кремль щорічно виділяє «новим» окупованим територіям понад 1,5 трлн рублів. Про це зокрема заявляв заступника міністра будівництва та житлово-комунального господарства Росії Алмаз Хусаїнов. За його словами, таку суму виділяють на соціальні виплати, пенсії та інфраструктуру.

Видання«Остров» із посиланням на документ підконтрольного Москві незаконного збройного угруповання «ДНР» повідомило, що окупована частина Донеччини лише на 30% забезпечує доходи свого бюджету. Решта – це дотації Кремля.
У документі сказано, що цього року у бюджеті дохідна частина становитиме майже 238 мільярдів рублів.

При цьому власний внесок економіки окупованої території Донеччини заплановано в розмірі 72 млрд рублів. Іншу частину доходу окупованої частини Донеччини – 166 млрд рублів – складають так звані «безоплатні надходження», тобто прямі дотації з Росії. Однак і цих коштів угрупованню «ДНР» виявилося недостатньо – дефіцит бюджету 2024 року становить 15 млрд рублів, пишуть журналісти.

Якою насправді є економіка окупованих РФ українських територій? Читайте про це в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Журналіст із Донецька Денис Казанський у коментарі «Новинам Приазов’я» зазначив, що суми, які виділяються і витрачаються на окупованих територіях, неможливо перевірити чи підтвердити.

«Ці території як така «чорна діра». Там абсолютно ці всі видатки, ці всі витрати ніким не контролюються. Я маю на увазі, що в Росії ж нема громадянського суспільства, нема опозиції, нема журналістів, не існує громадських активістів і тому немає кому це проконтролювати. Очевидно, там, якщо в умовній Москві хоча б є місцеві муніципалітети, якісь депутати, хоч хтось, хто може задавати якісь питання, то на окупованих територіях немає нічого. Там абсолютно таке свавілля окупаційних адміністрацій. Відповідно, ці декларують, що відправляють туди якісь шалені кошти, але їх не особливо видно, на що вони могли витрачатися. Там можна що завгодно списати, сказати, що щось відремонтували, а потім це розбомбили ЗСУ. Вони використовують ці території як таку велику машину з відмивання коштів. Там шалена корупція», – стверджує журналіст.

«Стирають на порох міста»

Казанський наголошує, що на Донеччині Росія стирає на порох цілі міста. Про відновлення чи розвиток регіону не йдеться.

Знищені житлові будинки в Маріуполі під час масштабного вторгнення Росії до України. Маріуполь, 30 березня 2022 року eiqekiqkzidrqroz

«Цілі міста просто зникли. Вони тотально знищені. Ну, який розвиток може бути? Авдіївка, Бахмут, ми всі бачимо, що від цих міст нічого не залишається. Так, росіяни витрачають частину коштів на те, що вони кладуть асфальт, тротуари ремонтують, якісь роблять косметичні ремонти певних будівель. По Маріуполю дещо будують, але знову, це все подається, як наче вони відновлюють Маріуполь, але вони ж продають ці квартири – от в чому найбільше лицемірство. Тобто в Маріуполі вони зносять будинки, фактично знищили будинки місцевих мешканців, а на їхньому місці вони будують нові, але продають їх. Це вони будують не для тих людей, яких вони позбавили житла, які там залишилися безхатьками. Місцеві не можуть купити ці квартири, навіть свої ж квартири, а купують ці квартири росіяни (ті, хто приїжджає з РФ)», – зауважив він.

Податки із захоплених територій

Окуповані частини Херсонської і Запорізької областей також отримують, крім запланованих, додаткові дотації з Кремля. Голова уряду Росії Михайло Мішустін у жовтні цього року розповів, що 6 регіонів, серед яких є як захоплені, так і російські, отримають додатково 9,2 мільярда рублів.

Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов розповів «Новинам Приазов’я», що на окупованій частині Херсонщини намагаються організувати збір податків, втім, вони можуть покривати лише незначну частину бюджету регіону.

«Намагаються організувати оподаткування, як підприємств, які залишилися, зокрема і в першу чергу – фермерських господарств, а також вимагають патенти за торгівлю. Борються з вуличною торгівлею, примушують брати патенти, сплачувати податки тих, хто торгує в організованих місцях, на базарах. Але в цілому окупована частина Херсонщини є суто дотаційним регіоном. І податки, які збираються, не покривають і 10% витрат, які несе Росія за утримання цих територій. Для неї значно важливіше зараз контролювати територію, нав’язати свою волю, здійснювати там ефективне адміністрування так, як вони його розуміють, а не отримати прибуток з тієї території», – підкреслив Данилов.

Хто заробляє в окупації?

На початку окупації російські військові й силовики розграбували підприємства, які могли б у перспективі приносити прибутки, зазначив аналітик.

«Дороге сільськогосподарське обладнання, яке має GPS-навігатори, його власники бачили, як воно опинилося в Чечні, наприклад. І там його не могли запустити, бо треба спеціальні ключі активації, для того, щоб воно працювало. І військові, і ФСБшники, і різні силові структури – йшов грабунок і дуже багато агрокорпорацій потужних, які мали значні матеріальні активи, були пограбовані або знищені. І окремі фермери постраждали в результаті. А після підриву греблі Каховської ГЕС перспективи цього всього стали ще меншими. Вони зараз розповідають про розвиток туризму у Залізному Порту, у Лазурному, у Скадовську, у Генічеську, на Арабатській Стрілці, в інших місцях на Азовському морі, але це всі слід сприймати просто як розмови, які зараз носять чисто пропагандистський характер», – переконаний Сергій Данилов.

На окупованих територіях гарно заробляють окремі представники окупаційної влади і бізнесу, які налагодили свої логістичні ланцюги, додав Данилов.

«Для Росії зараз головне утримувати цю територію, створювати видимість, що вона своя. Вони вважають, що прибуток колись вони будуть отримувати, що це в них попереду. Зараз функція окупованої частини Херсонщини – це тилова зона для фронту. Для того, щоб військам, які там розташовані, було комфортно, бути розквартированими в цьому регіоні. Все! Більше нічого. Це новозахоплений регіон, який вони розглядають як військовий плацдарм, який з одного боку захищає Крим, а з іншого боку створює тиск на території, які контролюються Збройними силами України», – вважає аналітик.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Внутрішні колонії»

Кандидат соціологічних наук, доцент кафедри філософії та соціології Маріупольського державного університету Олександр Зубченко розповів, що Росія не зацікавлена у розвитку окупованих територій. Вона їх сприймає як внутрішні колонії, переконаний науковець.

«Один день війни в Україні коштує Росії близько 30 мільярдів рублів. Тобто півтора трильйона рублів – це десь 45-47 днів активних військових дій в Україні. Поділене до того ж на всі окуповані території, де існує безліч різних кланів, різних мафіозних груп. Враховуючи безмежно великий рівень російської корупції, про яку говорять набагато менше, ніж у вільній Україні, цілком зрозуміло, що основна частина цих коштів просто буде вкрадена», – зауважив він.

Окупований РФ Мелітополь у Запорізькій області, жовтень 2022 року

Окупований РФ Мелітополь у Запорізькій області, жовтень 2022 року

Більшість окупованих територій у Запорізькій області не постраждала від бойових дій, відновлювальні роботи там не потрібні, зазначив Зубченко. Окупанти цим користуються.

«Тому всі ті проєкти, які вони тут дійсно реалізовують, можна порахувати на пальцях однієї руки, і всі вони стосуються виключено військових потреб. По-перше, це розширення і реконструкція автостради Одеса-Новоазовськ для забезпечення сталої логістики російських військ на запорізькому, придніпровському напрямках і сполучення з тимчасово окупованим Кримом. По-друге, це залізниця Ростов-Маріуполь, яка покликана підтримати їхню логістику на Вугледарському напрямку та на Курахівському напрямках, де вони наступають. І фактично і все. Вартість того, що вони вкрали у нас, враховуючи підприємства, землі, сировину, агропродукцію, вони набагато перевищують те, що вони сюди начебто кидають якісь подачки з барського плеча», – вважає експерт.

Він додав, що частину витрат на окуповані території Москва перекладає на російські регіони, які начебто опікуються захопленими.

«Вони залучили свої не самі багаті території, такі як одна з найбідніших в Росії – Республіка Марій Ел, Ярославська область, Чувашія для так званої підтримки окремих міст і районів на ТОТ Запорізької області. Переважно це виливається в якісь пропагандистські речі – це викрадання і «перевиховування» українських дітей, це якась показуха із залученням ремонтних бригад ЖКГ, показуха із залученням подарунків, сувенірів ветеранам», – навів приклади Зубченко.

«Грабують державний бюджет»

Російський соціолог та публіцист із Німеччини Ігор Ейдман розповів «Новинам Приазов’я», що утримання окупованих територій на півдні України є збитковим і невигідним з економічної точки зору. Тож виникає питання – навіщо Росія це робить?

«Це не той варіант, знаєте, колоніалізму, коли імперія захоплює якусь територію, де, умовно, є нафта, як колись Садам Хусейн захопив Кувейт. Зрозуміло було, чому він захопив – для того, щоб качати звідти нафту. І зовсім інша історія – це Путін, який захопив території, не виходячи з якихось раціональних матеріальних міркувань, а виходячи з абсолютно ірраціональних уявлень про належне. Його ідея параноїдальна і полягає в тому, щоб відновити імперію, що була імперія Романових, був «радянський рейх», Радянський Союз так званий. І ось буде «путінський рейх», Третій рейх, як у Гітлера був теж, він же мріяв, Третій Тисячолітній рейх. Ось Путін приблизно тримається таких самих ідей. І він захоплює ці території не для того, щоб у такий спосіб поповнити російський бюджет», – вважає Ейдман.

Він також зазначив, що Росія після окупації українських територій знищила економіку. Експерт впевнений, що на окупованих територіях заробляють окремі люди, яким це дозволяє робити Кремль.

«Ось умовно там, як «кадировці» крадуть сільськогосподарську техніку, переганяють її до Чечні. Хтось там краде врожай зернових, хтось ще щось. Тобто окремі люди крадуть там і заробляють на цьому. Або вони грабують російський державний бюджет через дотації, які виділяються на якесь відновлення. Ось ці окремі люди заробляють, але держава в цілому – РФ, звичайно, у збитку. Тому що вони більше виділяють зі свого бюджету коштів на ці території, ніж, відповідно, отримують», – додав він.

Теги: Податки, ЛНР, ДНР, Російська армія, Росія, Бюджет, Окуповані території, російсько-українська війна, Війна

Читайте по темі:

Прикордонники знищили вогневі позиції окупантів на Вовчанському напрямку
Бізнесу донарахували 111 мільярдів податків з початку року, – Гетманцев
Підсанкційна росіянка Ксенія Юдаєва увійшла до ради директорів МВФ
Швеція відмовилася будувати вітрогенератори у Балтійському морі через можливі загрози з боку РФ
АРМА отримало дозвіл на продаж російського танкера
Україна має повернути всі свої території та громадян, — Єрмак
Росія повертається до бартерної торгівлі 1990-х через посилення санкцій
Зеленський: У Курській області вже 11 тисяч військових КНДР
Угорщина продовжила надзвичайний стан через війну в Україні
Росіяни захопили Трудове і почали штурм Успенівки, — військовий