Зерновий «трикутник» Одеси: як митниця, податкова та БЕБ не помічають мільярдних схем.
- А що там по зерну?
- Все в порядку! Одеса їде!
Приблизно так можна описати ситуацію з експортом аграрної продукції сумнівного походження, але безсумнівного ухилення від сплати податків та неповернення валюти в країну.
Не занурюючись глибоко поясню, що ця тема існує в умовному трикутнику.
Одеський БЕБ - Одеська митниця – Одеська податкова.
В центрі цього трикутника Одеська військова адміністрація з її майже безмежною владою, яка і перетворює цей трикутник на колесо, яке крутиться.
А як відомо, коли щось в країні крутиться, то десь від цього щось мутиться.
І мутиться так, що на сьогодні, обсяг неповернення валюти в країну складає 3.5 млрд доларів, а обсяги несплати податків вимірюються мільярдами гривень.
І хоча всі органи рапортують про нещадну боротьбу, по-факту, все їде.
Пояснювати звідки в контролі експорту зерна взялася Одеська ВЦА не буду, адже про сумнозвісний Наказ №19 Кіпера-Москальова, від серпня 2023, «Про деякі питання фінансової дисципліни» вже розписано багато статей та аналітики, проти наказу виступили майже всі аграрні асоціації, а Громадське, навесні, навіть зробило ціле розслідування.
Вони чітко розклали, як, вийшовши за рамки повноважень, Одеська ВЦА взяла під ручний контроль зовнішньоекономічну діяльність суб’єктів господарювання та координацію роботи митниці-податкової та БЕБ.
В теорії, це мало призвести до детінізації експорту зерна, але на практиці, призвело до керованості питання хто їде, а хто ні.
Очевидно, що митниці, податковій та БЕБ, для ефективної протидії схемам, не потрібна додаткова координація роботи з боку ВЦА.
Всі необхідні інструменти у цих органів є і без зовнішнього втручання, тому питання боротьби з нелегальним експортом точно лежить не в площині додаткової «координації» та «узгоджень» з Одеською ВЦА. Питання лише в бажанні.
І от на прикладі Одеського управління БЕБ, в якому нещодавно пройшли «аграрні» обшуки ДБР, можна чітко показати, як під прикриттям боротьби з нелегальним експортом, йде справжня «робота».
В чому суть.
Коли у податкової та митниці виникають питання до походження товару аграрного експортера, підключається Одеський БЕБ, який має низку проваджень щодо ухилення від оподаткування агротрейдерами. Саме ці провадження і використовуються як квиток для вивезення сумнівного збіжжя.
Детективи БЕБ, у відповідь на звернення податкової та митниці, повідомляють, що зазначений експортер таки фігурує в кримінальних справах, але на підставі добровільного «відшкодування збитків» його товар можна випускати. Після цього компанія продовжує експортувати схемне зерно без подальшої сплати податків.
Для прикладу показую діяльність ТОВ «Грін Лаіт» з Одеси, власник/бухгалтер/директор якої є Усканов Андрій Айварович.
За даними митниці, за 2024 рік, ця компанія експортувала зерна на – 10,3 млрд грн.
Впродовж 2024 року листами від 19.12.2023, 05.01.2024, 27.03.2024, 09.04.2024 податкова Одеській області, на виконання наказу Кіпера-Москальова № 19, інформувала Одеський БЕБ та митницю, щодо відсутності підтвердження походження продукції, яка експортується ТОВ «Грін Лаіт».
Вказані листи долучались детективами БЕБ до к.п. № 72022160000000004 від 02.12.2022.
Однак, листом від 17.06.2024 детектив БЕБ повідомили Одеську митницю, щодо відшкодуванням до державного бюджету директором ТОВ «Грін Лаіт» Ускановим податку на прибуток за І квартал 2024 року, у розмірі 4 546 тис. грн.
На підставі вказаного листа питання до компанії у митниці знімалися і вона здійснювала безперешкодне митне оформлення та експорт аграрної продукції без сплати податків.
За попередніми розрахунками, на сьогодні, ТОВ «Грін Лаіт» занизило податок на прибуток на суму близько 600 млн. грн.
Така боротьба.
Повний перелік схемних компаній, корупційні тарифи та перелік залучених осіб в наступному дописі.
Автор: Євген Плінський