Іран проігнорував міжнародні вимоги обмежити свою ядерну програму і збільшив свої запаси урану, збагаченого до рівня, близького до створення ядерної зброї.
Про це повідомляється в конфіденційній доповіді МАГАТЕ, з якою ознайомилася АР.
У звіті йдеться, що станом на 26 жовтня Іран має 182,3 кілограма урану, збагаченого до 60%, що на 17,6 кілограма більше, ніж було зафіксовано в останньому серпневому звіті. (Для виготовлення ядерної зброї використовується уран, збагачений до 90%). За визначенням МАГАТЕ, близько 42 кілограмів урану, збагаченого до 60%, теоретично достатньо для створення однієї атомної бомби, за умови, що матеріал буде збагачений далі, до 90%.
МАГАТЕ також підрахувало, що станом на 26 жовтня загальний запас збагаченого урану, без урахування ступеню збагачення, в Ірані становить 6 604,4 кілограма, що на 852,6 кілограма більше, ніж у серпні.
Як зазначено в доповіді, Іран не зробив конкретних кроків для покращення співпраці з МАГАТЕ. Проте минулого тижня глава агентства Рафаель Гроссі відвідав Тегеран, після чого інспектори МАГАТЕ 16 листопада підтвердили, що «Іран розпочав реалізацію підготовчих заходів, спрямованих на припинення збільшення своїх запасів урану, збагаченого до 60%» на своїх підземних ядерних об’єктах у Фордо і Натанзі.
Іран стверджує, що його ядерна програма має виключно мирні цілі, але Гроссі раніше попереджав, що Тегеран має достатньо урану, збагаченого до рівня, близького до створення «кількох» ядерних бомб.
Намагаючись унеможливити розробку Іраном атомної зброї, деякі держави у 2015 році уклали угоду з Тегераном, за якою він погодився обмежити збагачення урану до рівня, необхідного для ядерної енергетики, в обмін на зняття економічних санкцій. Інспекторам МАГАТЕ було доручено здійснювати моніторинг програми.
Через рік після виходу США з угоди (за президентства Дональда Трампа) Іран почав поступово відмовлятися від усіх обмежень, які угода накладала на його програму, і почав збагачувати уран до 60%.