4 грудня 2024 року уряд Франції під керівництвом прем’єр-міністра Мішеля Барньє було відправлено у відставку після того, як парламент виніс вотум недовіри. Це рішення підтримали 331 депутат, тоді як 289 виступили проти.
Про це повідомляє Le Figaro.
Причиною стала неспроможність уряду домовитися з опозиційними силами, зокрема ультраправою партією "Національне об’єднання" Марін Ле Пен, стосовно бюджету.
Оголошення вотуму недовіри було очікуваним, позаяк уряд Барньє не мав більшості в парламенті, й голосів лівого блоку "Новий народний фронт" та ультраправого "Національного обʼєднання" було достатньо для його відставки.
Голосування за вотум недовіри у Нацасамблеї Франції ініціювали після того, як Мішель Барньє взяв на себе відповідальність за проєкт бюджету, застосувавши статтю 49.3 Конституції, яка дозволяє схвалення в обхід парламенту.
Читайте по темі: Франція підтвердила випадки дезертирства українських військових під час навчань бригади "Анна Київська"
Французький премʼєр застосував цю спецпроцедуру для схвалення частини проєкту бюджету про соціальні видатки після тижнів безуспішних дебатів у парламенті.
Барньє до останнього вів переговори з "Нацобʼєднанням" і пішов на кілька поступок, аби задовольнити їхні бюджетні вимоги. Але французькі ультраправі їх назвали недостатніми.
Зазначимо, що уряд Барньє, який був сформований лише у вересні, проіснував 74 дні, ставши одним із найкороткотривалих в історії країни.
Президент Франції Еммануель Макрон тепер має призначити нового прем’єра і сформувати уряд, здатний забезпечити парламентську підтримку для подальшого управління країною. За даними ЗМІ, він налаштований зробити це якнайшвидше.