$200 тисяч за кожного вбитого американського солдата: ГРУ РФ фінансувало теракти талібів в Афганістані - The Insider
Головне розвідувальне управління (ГРУ) Росії потрапило в центр міжнародного скандалу через звинувачення у фінансуванні терористичних угруповань в Афганістані, зокрема, Талібану. За даними американської розвідки, ГРУ РФ протягом кількох років платило талібам за напади на американські та коаліційні війська в Афганістані.
Про це йдеться в розслідуванні The Insider і Der Spiegel, опублікованому в середу, 8 січня.
Так, розслідувачі нагадали, що з 2016 по 2020 рік американські солдати та сили коаліції в Афганістані ставали жертвами кривавих терактів, поки Дональд Трамп у 2020-му не уклав із талібами угоду про виведення військ.
Крім того, 2020 року в медіа потрапив витік доповіді спецслужб США про те, що під час мирних переговорів із повстанцями кремлівський режим платив Талібану за вбивство солдатів коаліції. Таліби заперечували звинувачення і стверджували, що атаки були стихійними і відбувалися до угоди з адміністрацією Трампа. У Білому домі також заявляли, що не мають конкретної інформації про таку російську програму, а 2021 року повідомили, що звіти ґрунтувалися на доказах «середнього та низького рівня» та спиралися тільки на фінансові транзакції й заяви затриманого.
The Insider пише, що журналістам вдалося підтвердити звіт американської розвідки від 2020 року. Вони також виявили, що спецслужби Афганістану передали владі США факти існування програми та заарештували кількох ключових пособників схеми винагород для виконавців. Розслідувачі ідентифікували російських офіцерів, про яких США та Афганістану не було відомо нічого, крім позивних або псевдонімів. За даними The Insider, вони належать до тієї самої частини 29155, яка стоїть за диверсіями в Європі та отруєнням Скрипалів.
Чотири колишні афганські військовослужбовці, троє з яких обіймали керівні посади в Управлінні національної безпеки (УНБ), колишньому Головному агентстві безпеки, розповіли The Insider, що серія терактів у 2016−2019 роках фінансувалася Росією. За їхніми словами, Кремль намагався втрутитися в ситуацію в Афганістані відразу після того, як у грудні 2001 року було створено Тимчасову адміністрацію Афганістану.
Росія саботувала західну інтервенцію через свої мережі в місцевих спецслужбах і армії, створені під час радянської окупації Афганістану. Через люстрацію і реформи під керівництвом США російські контакти втратили корисність, і Іран запропонував РФ посередництво у відносинах із командирами Талібану, сказано в розслідуванні. Згодом ГРУ встановило прямі контакти з Талібаном — Москва займалася вербуванням бойовиків, постачала зброю і боєприпаси через Таджикистан, а пізніше почала фінансувати теракти.
Читайте по темі: "Це вам треба спитати в Росії: Україна готова укласти угоду" - Трамп
Співрозмовники The Insider серед колишніх афганських держслужбовців сказали, що всі місцеві силовики знали про підтримку Росією Талібану. За їхніми словами, у цьому також були впевнені в ЦРУ, але мало хто припускав, що Росія «вийде далеко за межі своєї звичайної ролі в Афганістані та почне безпосередньо пропонувати нагороди за вбивства представників коаліційних сил».
Дуглас Лондон, який із 2016 до 2018 року відповідав у ЦРУ за боротьбу з тероризмом у Південній і Південно-Західній Азії, розповів, що Кремль пропонував талібам фінансову винагороду за атаки на американські цілі, щоб бойовики «витрачали більше часу на вбивства американців і менше на вбивства афганців».
The Insider пише, що 2019 року УНБ Афганістану завдяки інформації, отриманій під час допиту затриманих талібів, заарештувало понад 10 кур’єрів ГРУ з різних провінцій, які займалися перевезенням грошей під керівництвом колишнього контрабандиста Рахматулла Азізі. Останній формально очолював зареєстровану на батька компанію з торгівлі дорогоцінним камінням.
За даними розслідувачів, ГРУ платило в середньому по $200 тисяч за кожного вбитого солдата США або коаліції. Один із колишніх співробітників УНБ сказав, що загалом Росія виплатила Талібану щонайменше $30 млн. Також великі суми отримували інші угруповання, які конфліктували з владою Афганістану, зокрема, Північний альянс.
Як з’ясували журналісти, підрозділ 29155 завербував сім’ю Азізі та протягом багатьох років використовував їх для своїх операцій, а пізніше вивіз з Афганістану і видав паспорти на нові імена в Росії. За даними The Insider, Рахматулла Азізі досі мешкає в Москві та користується паспортом «ГРУшної серії».
Іншим осередком російської спецслужби керував афганець Пар Хан Гул Зафар 1982 року народження, який зараз теж мешкає в Москві. Він отримав паспорт із тієї ж партії на інше ім’я. Зафар завербував у Москві групу афганців, які їздили на батьківщину і в сусідні країни як кур’єри.
Деякі афганці, які, судячи з листувань члена підрозділу 29155 Олексія Архипова, брали участь в операціях, пізніше виїхали в Західну Європу під виглядом біженців.
У розслідуванні також називається ім’я людини, яка керувала програмою з фінансування терактів, — за даними The Insider, це заступник командира частини 29155 генерал-лейтенант Іван Касьяненко, який свого часу був військовим аташе в Тегерані, а пізніше був переведений у Кабул. Головним зв’язковим ГРУ з Талібаном журналісти називають полковника Олексія Архипова, який, за їхньою інформацією, міг відігравати ключову роль в організації перших візитів талібів до Москви в 2018 і 2019 роках.
«Метою фінансованих Росією терактів було створити тиск на США і країни коаліції та підштовхнути їх до виведення військ із країни. Цього вдалося домогтися: 2020 року Трамп уклав із талібами угоду про поступове виведення військ, що призвело до захоплення талібами влади. Після цього ГРУ продовжувало співпрацювати з талібами вже цілком офіційно», — пишуть розслідувачі.
Судячи з документів із пошти Архипова, Талібан просив ГРУ допомогти з доставкою в Афганістан «вкрадених гелікоптерів і літаків» із Таджикистану та Пакистану, допомогти з навчанням співробітників служб безпеки і «відновленням оборонних можливостей».