Поки одна частина України останніми грошима скидається на армію, інша її частина давно втекла за кордон і витрачає там гроші, що вкрали у армії.
Якщо так, звісно, можна сказати, бо заробітки ці досить сумнівні. Ще 24.02.2022 року на автомобілі Land Rover BC6598MX львівський «патріот» та торговець фармацевтичними товарами Тарас Ігорович Задорожний перетнув кордон України та осів у Варшаві, куди завчасно евакуювалася його дружина.
Нічого б у цьому страшного, за великим рахунком, не було, якби не досить сумнівний спосіб нагромадження капіталів, що дозволили пану Задорожному безбідно існувати за межами такої Вітчизни, яку палко любили. Станом на сьогоднішній день він формально є власником двох підприємств – ТОВ «Еконіколь» та ТОВ «Фірма Гетьман».
У «Гетьмана» справи йдуть не дуже – вона перебуває у процесі банкрутства. А ось «Еконіколь» - це чистий дерибан державних тендерів і ухиляння від податків. Історія проста, як усі в нашій країні – завдяки зв’язкам тестя у 2020 році «Еконіколь» виграло 26 тендерів на постачання антисептиків на 366 200 тисяч гривень. Але у фінансовому звіті вказали, що весь реалізований товар дорівнює собівартості. У зв’язку з цим чистий прибуток вийшов 3400 гривень, з яких заплатили за рік 800 гривень податку. 2021 року сума тендерів склала 447 900 гривень, а чистий прибуток – 11 400 гривень, з яких і сплачували податки:
Усі постачання здійснювалися школам Тернопільської області, в чому, як уже згадувалося, допоміг Задорожному тесть Михайло Іванович Винник.
Він – людина далеко не проста, володіє кількома десятками фірм. Одна з них засвітилася у розслідуванні «Наших Грошей», яке вивчало тендери Управління промислових підприємств Держадміністрації залізничного транспорту України на закупівлю шпал за завищеними цінами.
У 2014 році серед підприємств була юридична особа Винника, ТОВ «Деревообробний завод “Рогатин”», яка виграла тендер на 6,7 мільйона гривень (у цінах 2014 року), потім того ж року і в 2015-му ще на 5,5 мільйона гривень.
Дружина Тараса Задорожного Оксана Винник теж не бідна людина. Вартість бізнесу Оксани Винник оцінюється у 4,28 мільйона доларів. А всього ж на неї зареєстровано 9 об’єктів нерухомості, а на її юридичні особи – 19 автомобілів та причепів загальною вартістю ~$332 000, а також 24 об’єкти нерухомості у західних областях України.
Це так, до речі, щоб розуміти, що родина Тараса Задорожного далеко не бідна. Втім, сам Тарас теж не видається бідним родичем у цій компанії. Принаймні зараз. Оскільки, хоч формально і не має до неї відношення, але за фактом володіє компанією з візуалізації нерухомості VisEngine, яка вказує адресою своєї реєстрації Лондон:
Хоча юридичні особи VisEngine оформлені на юристів та номіналів, де Тарас не значиться. Проте на самому домені виявлено пошти з ім’ям Тараса Задорожного. Згідно з Linkedin, штат компанії 22 особи, а сайт компанії повідомляє, що є офіси у Великій Британії, США, ОАЕ, Канаді, Італії, Польщі та Австралії. Швидше за все, це офіси віртуальні та юридичних осіб у цих країнах вони не мають.
Однак починав нинішній мільйонер як ловець багатої нареченої. Бо на момент шлюбу з Оксаною Винник нічого не представляв. Хоча тут, звісно, як подивитися. І, мабуть, майбутній тесть Тараса Задорожного розглянув у ньому приховані таланти.
Ці приховані таланти дозволили Тарасу Задорожному спочатку стати у свого майбутнього тестя директором у низці фірм, основною діяльністю яких є виробництво побутової хімії. А потім – співвласником двох із них, одна з яких, як уже згадувалося, під його керівництвом успішно збанкрутувала.
Вже будучи далеко не бідним родичем свого тестя, Тарас Задорожний влип у дуже негарну історію з військовим майном. Яка, мабуть, найяскравіше характеризує цього «польського біженця та міжнародного бізнесмена».
Історія досить давня і нинішній міжнародний бізнесмен і патріот України, який ось уже рік ховається у Варшаві від можливої мобілізації, воліє про неї мовчати. Тому що історійка, як казав духовний наставник Задорожного товариш Бендер, досить вульгарна.
2011 року Тарас разом із батьками самовільно зайняли ділянку військового містечка у Львові, де розпочали будівництво гаража. У 2013 р. Квартирно-експлуатаційне відділення м. Львова подало позов проти Тараса та його батьків з вимогою звільнити ділянку та знести гараж. Однак у 2014 році суд відмовив у задоволенні позову через відсутність доказів про належність дільниці Міноборони.
Здавалося б, дрібниця. Але зверніть увагу на дати – у 2014 році, коли родина Задорожних вела свою маленьку особисту війну з міністерством оборони України за шматок землі у Львові, міністерство оборони не знало, звідки взяти гроші на чоботи та онучі для солдатів, кинутих практично беззбройними у бій проти Росії . І на ці потреби скидалися всім світом.
Жителі Львова брали у волонтерській допомозі, яка триває ось уже 9 років, не сама остання участь.
Але не все. Сім’я Тараса Задорожного тим часом мертвою хваткою вчепилася в шматок армійського майна, щиро не розуміючи, чому не можна підібрати те, що погано лежить. Результат – підібрали. А Міноборони пішло шукати нову землю.
Але, зважаючи на все, ця маленька перемога над армією тільки розчарувала апетити сімейства Задорожних, чий представник Тарас Ігорович уже увійшов у смак легких грошей, які він «рубав» у компанії зі своїм тестем, депутатом Рогатинської районної ради.
У 2016 прокуратура через суд наклала арешт на транспорт та техніку агрофірми “Кліщівнянка”, яка належала тестю Тараса Задорожного та займалася незаконним видобуванням піску без дозволу. У рамках розслідування обшуки також провели у ТОВ “Галтекс-Холдинг”, яке належить йому на пару з дочкою Оксаною і яке є частиною посагу
Інші відомі судові справи компаній дружини нашого героя пов’язані з позовами щодо оплати комунальних послуг, податкового документообігу, страхових виплат, заборгованості орендної плати та виплат за договорами.
Тож судиться і красти у держави – це сімейна традиція Задорожних-Винників. Ігор Задорожний, батько Тараса, у червні 2020 року став власником та керівником компанії з продажу газу «Енерго Стандарт Р», якою раніше володів батько Оксани Михайло Винник. У 2019 році компанія значилася у кримінальній справі з махінацій з податками, що завдало збитку державі на 4 500 000 гривень.
Є у сім’ї Задорожних і виходи на нинішню владу і плани щодо осідлання митних потоків, що далеко йдуть. Втім, цим планам завадила війна, але задум був.
Ланцюжок цього грандіозного проекту виглядає так. На адресу прописки сім’ї Задорожніх значилася Доскіч Анна – дружина депутата львівської міськради від БПП Остапа Доскіча. Сам Остап з 2014 року значився третьою стороною в судовій справі про самовільно зайняту ділянку разом із родиною Задорожних. Остап має старшого брата Юрія Доскіча, також депутата львівської міськради, цього разу - від «Слуги Народу» (сімейний поспіль, треба грамотно розподіляти активи).
У 2019 році Юрій Доскіч як кандидат у народні депутати по 125 округу збирався ініціювати побудову митного переходу в с. Боберка (Львівська обл.). Митний перехід перебував у планах на будівництво у 2021-2023 роках. За чутками, братів Доскіч пов’язують із Сергієм Бадяком – контрабандистом та учасником схем на львівській митниці, із впливом на митні пости Городок та Західний.
Тож, як бачите, компанія родичів у Тараса Задорожного підібралася цілком химерна. І найголовніше в цій історії аж ніяк не участь у держзакупівлях за завищеними цінами чи зв’язку з контрабандистами та плани мати свій особистий митний перехід.
Найголовніше на цьому фоні – площа земельної ділянки, яку Тарас Задорожний видер з горла в і так небагатого міністерства оборони. Як казав покійний гуморист – «а зараз наберіть повітря». Тому що площа землі, яку так люто відвойовував у армії мільйонер та міжнародний інвестор Тарас Задорожний, становить аж 0,01845 га. Це – 184,5 квадратних метрів. Гідний видобуток.
Конгеніально, як казав товариш Бендер.
Автор: Ольга Мірошниченко