Російські бізнес-еліти не поділяють оптимістичних прогнозів уряду РФ щодо зростання російської економіки і не чекають, що Дональд Трамп на посаді президента США скасує введені проти Росії санкції.
Про це пише Bloomberg за підсумками інтерв’ю з кількома мільярдерами та магнатами, які контролюють ключові підприємства РФ, передає The Moscow Times.
За планом російського уряду, цього року Росія покаже економічне зростання на 3,9% (після 3,6% 2023 року), а наступного року воно лише трохи сповільниться, до 2,5%, після чого темпи знову підуть вгору: 2,6% – 2026 року, 2,8% – 2027 і по 3% у середньому – у 2028-2030 роках.
Проте найбагатші російські бізнесмени не вірять у досяжність цих цифр. На їхню думку, в російській економіці відбуваються гнітючі зміни: вихід західних компаній і Росії призвів до деградації виробничої бази, головним чином у машинобудуванні та технологічних галузях.
До того ж, заміщення імпорту йде повільно, а вербування сотень тисяч громадян на війну посилює кадровий голод.
Читайте по темі: Австрійська компанія відсудила у "Газпрому" 230 мільйонів євро
Більшість російських мільярдерів сумніваються, що розв’язана Росією повномасштабна війна проти України закінчиться найближчим часом. Вони також готуються до збереження санкцій, за кількістю яких Росія стала світовим рекордсменом, обігнавши Іран та КНДР.
Хоча російській економіці не загрожує повноцінний обвал у найближчому майбутньому, "прогноз на середньо- та довгострокову перспективу похмурий", зазначають експерти Стокгольмської школи економіки. За їхньою оцінкою, Росія може зіткнутися з економічною кризою на горизонті кілька років.
Міжнародний валютний фонд прогнозує, що вже наступного року темпи зростання ВВП РФ сповільняться втричі, до 1,3%, а до кінця десятиліття впадуть до 1% на рік. За прогнозом російського Центробанку, 2025 року економіка додасть лише 0,5-1%, а зростання приватного споживання та інвестицій можуть обнулитися.