Як стронгмени «розіграли» між собою 30 мільйонів бюджетних гривень

Як стронгмени «розіграли» між собою 30 мільйонів бюджетних гривень
Як стронгмени «розіграли» між собою 30 мільйонів бюджетних гривень

Розслідування журналістів виявило, що низка компаній та ФОПів, які отримували контракти на організацію спортивних заходів, зокрема змагань для ветеранів, пов’язані між собою та були учасниками однієї організації. З 2017 року вони систематично розігрували між собою тендери на мільйонні суми, порушуючи конкурентний процес публічних закупівель.

Найчастіше  колеги-стронгмени зустрічались на тендерах від Департаменту освіти, науки, молоді та спорту Київради. Як мільйонні тендери потрапляли до кишень однієї федерації, читайте у цьому матеріалі.  

Що це за федерація?

Стронгмен — силовий вид спорту, де атлети демонструють свою фізичну силу. Вони і авто підняти можуть, і літак потягнути, і за титул «Найсильнішої людини» позмагатись. Такі собі сучасні богатирі. У 2011 році декілька українських ентузіастів цього виду спорту заснували громадську організацію «Федерація богатирського багатоборства», яка вже за рік трансформувалась у «Федерацію стронгмену України». За інформацією аналітичної системи YouControl, її засновниками стали Сергій Конюшок, Руслан Вітковський та Денис Попович. Саме перші двоє роками «розігрували» тендери між собою та іншими учасниками федерації.

Сергій Конюшок — атлет-пауерліфтер, ведучий спортивних програм на українських телеканалах. На сайті федерації називає себе її президентом. У біографії згадує, що тренує зірок українського шоубізу і є співвласником мережі львівських фітнес-клубів «Олімп». Федерацію стронгмену «прописали» за адресою, де зареєстрований Сергій Конюшок.

Про Руслана Вітковського відомо мало. Про нього не так легко знайти інформацію в мережі. Складається враження, що чоловік намагається вести непублічний спосіб життя.

 qhiqqkiqtxiqteroz

Сергій Конюшок і Руслан Вітковський. Фото: сторінки Сергія і Руслана у соцмережах

То чим займається Федерація стронгмену? Готує атлетів до українських і міжнародних змагань, допомагає спортсменам підготувати документацію для Мінмолоді та спорту, проводить спортивні заходи. Ще раніше стронгмени могли виступити на копропативах чи святах зі своєї програмою — мінімум за сто тисяч гривень. Організація також залучала відомих учасників: почесним президентом «Федерації стронгмену України» є  «Найсильніша людина світу 2004» і теперішній народний депутат Василь Вірастюк.

Із початком війни у 2014 році з’явилася потреба і у спортивних заходах для військових і ветеранів. федерація долучилась до організацій різних регіональних і національних змагань: Strong Spirits Games, «Звитяга нескорених», «Київ незламний».

Перші тендери

Сергій Конюшок із учасниками заходу «Звитяга нескорених»

Фото: Facebook-сторінка Звитяга Нескорених

Червень 2019. День Конституції України. У Маріїнському парку проходить захід «Звитяга нескорених», де майже сотня військових, що отримали поранення, змагалися між собою у різних видах спорту.

Спортивний фестиваль «Сильні України»  у Києві. Скриншот: YouTube-канал 5 каналу

Серпень 2019. На Хрещатику проходить фестиваль «Сильні України», який організувала федерація. Чоловіки й жінки піднімають важкі гирі, мішки, перетягують вантажівки. На змаганнях шукають найсильнішу родину країни та популяризують силовий спорт для всіх.

Усі ці благородні справи — заохочення до спорту, підтримка військових, популяризація спорту в Україні — об’єднують учасників Федерації стронгмену. Але на організацію спортивних заходів органи державної влади і місцевого самоврядування мають проводити тендери. Проте часом організатори визначають переможця через переговорну процедуру або без використання електронної системи. Саме так у 2017 році співзасновник федерації Сергій Конюшок, як фізична особа-підприємець, отримав кілька договорів по 150 тисяч гривень на організацію етапу Кубка України зі стронгмену від відділу культури Трускавецької міської ради та Бориспільської районної державної адміністрації. Це були його одні з перших появ у державних торгах.

Вже у грудні 2018 року Конюшок починає активно співпрацювати з Департаментом молоді та спорту Київської міської ради: отримує три угоди сукупною вартістю більш ніж півмільйона гривень на встановлення інвентарю для молодіжного фестивалю.

Вочевидь справи на тендерах ішли добре, адже Сергій Конюшок зареєстрував компанію під однойменною назвою «Федерація стронгмену України» і став її співвласником. Тож контракти на проведення спортивних заходів починає отримувати не лише ФОП Конюшка, а і його компанія. Крім того, на тендерах з’являється і громадська організація Конюшка.

Гуртом легше й тендери вигравати

2019 рік був насичений спортивними масовими заходами. Більше заходів — більше контрактів. Сергій Конюшок того року отримав контрактів на понад 4 мільйони гривень. Для порівняння: у 2018 році виграні Конюшком тендери ледь дотягнули до мільйона.

У лютому 2019 року Департамент молоді та спорту Київради організовує великий тендер із 5 лотами на організацію фестивалів. У  двох із них конкурують між собою «Євромедіа Компані», Валерій Пельц і Сергій Конюшок. В першому аукціоні найдешевшою була пропозиція компанії «Євромедіа Компані», однак тендерний комітет Київради її відхилив, бо «учасник не відповідав певним кваліфікаційним критеріям». Тож перемогу отримав наступний учасник — ФОП Валерій Пельц, який запропоновані послуги оцінив на майже 100 тисяч гривень дорожче.

У другому аукціоні — аналогічна ситуація. Із трьох вищезгаданих учасників перемагає Пельц. За 515 тисяч гривень він робитиме експозицію до історичних подій України.
За декілька місяців Пельц і Конюшок удвох приходять на торги Київради — боротися за бюджетні мільйони на спортивні заходи. Із двох учасників перемагає Сергій Конюшок і отримує 1,4 мільйона бюджетних гривень на захід для воїнів АТО/ООС, які отримали ушкодження внаслідок бойових дій – змагання «Звитяга нескорених».

Однак схоже, що Валерій Пельц — не чужа Конюшку людина.

Фото Валерія на сайті Федерації стронгмену України

Згадка про Валерія Пельца є на сайті Федерації стронгмену, співзасновником якої є Сергій Конюшок. Валерій Пельц родом із Волині, де найімовірніше і мешкає нині. Пельц реєструється як ФОП у грудні 2018, а вже у лютому 2019 року отримує багатотисячні підряди від Київради.Ще одна «своя» конкурентка на тендерах для Сергія Конюшка — Тетяна Потапчук, на тому ж сайті Федерації стронгмену вона згадується як «секретар» організації. У Тетяни Потапчук ФОП з’явиться у жовтні 2018 року.  Далі жінка приходить на конкурс від Київради. Її єдиний конкурент — Сергій Конюшок. Змагаються за організацію спортивного фестивалю. Конюшок перемагає і виграє майже 1,2 мільйона гривень.

Фото Тетяни на сайті Федерації стронгмену України

У серпні 2019 року  ФОП реєструє згаданий раніше Руслан Вітковський, співзасновник ГО «Федерація стронгмену України». Того ж року за декілька місяців він іде на тендер від Департаменту молоді та спорту Київради, щоб організувати «Студентську лігу сміху». Конкурує з ним та ж Тетяна Потапчук. Торги тоді так і не відбулися.

Ще один «свій» учасників торгів —  Павло Гайша. Про нього згадують на сайті Федерації стронгмену як про керівника київського осередку. Гайша зареєстрував ФОП у серпні 2018 року. Однак перший раз на тендерах з’явився у жовтні 2019 року.

Фото Павла на сайті Федерації стронгмену України

У 2020 році Гайша приходить на конкурс від Міністерства ветеранів, аби підготувати гравців Національної збірної на міжнародні спортивні змагання «Ігри Нескорених». Бюджет — більше 300 тисяч гривень. Конкурент на торгах — Сергій Конюшок, який і переміг у тому конкурсі.

Конюшок і Гайша знайомі щонайменше з 2015 року, судячи зі спільних фото в соцмережах.

Сергій Конюшок (другий зліва) та Павло Гайша (справа). Скриншот: YouTube-канал Strongman 

З оновленого сайту Федерації Потапчук і Пельца прибрали. Однак іще у 2018 році, за рік до моменту, коли Гайша і Пельц почнуть брати участь у спільних з Конюшком тендерах, вони дружно проводили час на спільний риболовлі на Волині. Фото Конюшка, Вірастюка та Гайші на своїй сторінці публікує Пельц. А потім про це напише місцеве медіа.

Павло Гайша, Валерій Пельц, Василь Вірастюк та Сергій Конюшок ловлять рибу на Ковельщині. Фото: Район.Ковель

«Розігрувати» тендери Київради між собою члени федерації будуть і надалі.

У 2020 році Гайша та ГО «Федерація стронгмену України» (співголовою якої є Конюшок) «змагатимуться» за організацію спортивного фестивалю. На наступному мільйонному тендері за організацію ще одного фестивалю зустрінуться вже Конюшок як ФОП і знову Гайша. Того ж року на ще одному тендері зустрінуться Конюшок і Вітковський, аби організувати спортивний захід «Звитяга нескорених» за півтора мільйона бюджетних гривень.

У 2021 році Вітковський буде «розігрувати» тендер із ТОВ «Федерація стронгмену України», керівником якої стане наступного року. Суми всіх цих контрактів — понад мільйон гривень.

Зважаючи на те, як роками колеги по Федерації «розігрували» між собою тендери з бюджетними грошима, здається, що їхня «повага до ближнього-конкурента», яку вони вказують у себе на сайті як цінність, більше схожа на тендерну змову.

Цікаві моменти є і в самих тендерних пропозиціях. Наприклад, однаково підписані назви документів. Або ж спільні співробітники у довідці про наявність працівників, що мають відповідну кваліфікацію для надання послуг.

Скриншоти з електронної системи публічних закупівель Prozorro

Юрист Центру протидії корупції Олексій Бойко розповідає, що схожі підписи чи час завантаження документів у систему, однакові характеристики файлів, дефекти друку у своїй сукупності можуть свідчити, що учасники діють спільно.

«Подібні ознаки можуть вказувати на вчинення учасниками дій, які трактуються Антимонопольним комітетом України, як узгоджені антиконкурентні дії, направлені на спотворення результатів торгів. Тобто коли учасники реально не конкурують між собою на торгах, а лише роблять видимість. Як правило, такі дії призводять до зменшення економії, тобто до порушення одного з основних принципів публічних закупівель. Чи знають про такі дії замовники? Буває по-різному. Але вже такі домовленості можуть належним чином виявити та зафіксувати лише правоохоронні органи», — додає Олексій Бойко.

2022-2024 рік: ще контракти від Київради та заходи для військових

Повномасштабне вторгнення внесло свої корективи в життя українців, і стронгмени — не виняток. У липні 2022 року Руслан Вітковський повертається в тендерні закупівлі після майже річної паузи. За декілька місяців підприємець отримав три контракти від підпорядкованої Мінспорту державної установи. Тендери на оренду спортивного обладнання: 175 тисячі гривень — для фестивалю «Звитяга нескорених», 199 тисяч гривень — для заходу «Спортивна родина — сильна Україна» і 199 тисяч гривень для святкування Дня захисників і захисниць України. Завдяки такій же спрощеній закупівлі Тетяна Потапчук отримує аналогічні суми для цих самих трьох заходів, де вже уклав договори Вітковський. Тож виглядає так, ніби один тендер розділили на дві частини: одна для Потапчук, інша — для Вітковського.

За 2022 рік Потапчук отримала ще близько 1,4 мільйона гривень на організацію спортивних змагань для армії. 2023 рік для Тетяни був невдалим: вона не отримала жодного контракту. А от Вітковський був надзвичайно продуктивним: 5 переможних тендерів від Київради, серед яких дві зустрічі на аукціонах з Потапчук. І хоч тендер на проведення інклюзивних змагань Kyiv Military Games виграв ФОП Вітковський, Вірастюк у себе в соцмережах звітував, що головним організатором цього змагання для військових та ветеранів є Федерація стронгмену.

2024 року Вітковський разом з Потапчук продовжують «розігрувати» між собою  тендери: півтора мільйона гривень від Київради для організації турнірів для ветеранів та молодіжного форуму. Переміг у тендері Вітковський.

Окрім того, у вересні обидва «конкурували» на торгах від Міністерства у справах ветеранів на закупівлю спортивного одягу учасників збірної команди України для участі у міжнародних змаганнях. Ціна питання — 900 тисяч гривень. Перемогу і тут здобув Вітковський.

Ми подзвонили до Руслана Вітковського, щоб отримати його коментар щодо конкуренції у тендерах із «колегами». Однак той не знайшов часу відповісти на питання. Тетяна Потапчук також проігнорувала запитання редакції.

І ще трохи про суми й реакцію Київради

Схоже, що команда стронгменів найбільш орієнтована на конкурсні пропозиції від Департаменту освіти, науки, молоді та спорту Київради. З 2017 по 2021 рік Конюшок отримав контрактів на близько 9,7 мільйонів гривень, 5 із яких — від Київради. Вітковський у 2019—2024 роках отримав договорів на більш ніж 9 мільйонів гривень, 7,1 з яких — від Київради. Потапчук отримала від Київради половину від своїх виграшів у  2,8 мільйона гривень, Пельц — 2,7 мільйона гривень з 3,2 мільйонів гривень, а Гайша — 693 тисяч гривень з 843 тисяч гривень. За вісім років колегам по федерації удалось отримати контракти на загальну суму понад 31 мільйон гривень.

Юрист ЦПК Олексій Бойко пояснює, що за узгоджені антиконкурентні дії, спрямовані на спотворення результатів торгів, підприємців можуть оштрафувати на суму до 10% їхньої річної виручки, а також на три роки заборонити брати участь у процедурах закупівель. Про це йдеться у статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

На наш запит у Департаменті молоді та спорту Київради відповіли, що перевіряли учасників за законом відповідно до терміну «пов’язані особи» та згідно з документами, наданими учасниками в складі тендерної пропозиції. Однак не знайшли порушень, які свідчили б, що учасники пов’язані між собою. А у реєстрах немає інформації про їх притягнення до відповідальності за антиконкурентні дії.

Завершуючи роботу над матеріалом, ми помітили, що в системі публічних закупівель Prozorro біля інформації про Сергія Конюшка та Тетяну Потапчук з’явилось попередження, що вони є у зведених відомостях Антимонопольного комітету України. Це означає, що АМКУ визнав порушення законодавства про захист економічної конкуренції і заніс підприємців у «чорний список». Тепер замовники торгів зобов’язані відхиляти пропозиції порушників. Втім Руслан Вітковський далі отримує контракти.

Антимонопольний комітет у відповідь на запит повідомив, що станом на 31 серпня 2024 року в Західному міжобласному територіальному відділенні

Комітету на розгляді перебуває справа щодо Конюшка та Потапчук, розпочата за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій, узгоджених між ними.

Проте в останні роки Сергій Конюшок як ФОП перестав брати участь у тендерах. Востаннє він змагався у тендері у листопаді 2021 року. Можливо, це пояснюється тим, що у 2021 Конюшок був «кандидатом на посаду» до патрульної поліції. І вже наприкінці того року подав річну декларацію як «патрульний». Про це свідчать декларації на сайті НАЗК. Крім того, у 2023 році у на своїй інстаграм-сторінці Конюшок опублікував фото в формі патрульної поліції, а в коментарях подякував керівництву за довіру.

Сергій Конюшок. Фото: Instagram Сергія

Наша розмова з Сергієм Конюшком була досить короткою. Він сказав, що коментарів не буде. Ми надіслали запит у Національну поліцію України із запитанням, чи дійсно та коли Сергій почав працювати в департаменті патрульної поліції. На момент публікації матеріалу відповіді ми не отримали.

Публічні закупівлі існують, щоб фінансовані з бюджету організації отримували якомога кращі товари і послуги за якнайнижчою ціною — а отже, щоб гроші платників податків витрачались ефективно, розумно і прозоро. Це працює за умови, що на торгах конкурують не пов’язані між собою учасники. Коли претенденти на перемогу в тендері домовляються між собою, вони можуть завищувати ціни або пропонувати гірші товари чи послуги за ту саму ціну. А коли учасники торгів змовляються з їхніми організаторами, умови договорів можуть формуватись так, що інші незалежні учасники не матимуть шансів на перемогу. Отже, коли публічні закупівлі стають територією «дружніх домовленостей», держава і громадяни програють.

Автор: Мирослава Чаюн

Джерело: ҐРУНТ

Теги: АМКУ, Київрада, Гайша Павло, Потапчук Тетяна, Пельц Валерій, Тендери, Попович Денис, Вітковський Руслан, Конюшок Сергій, Федерація стронгмену України, Розкрадання коштів, Корупція, Стронгмени

Читайте по темі:

На Харківщині викрито схему, як десятки працівників ТЦК та ВЛК "звільняли" чоловіків від служби в ЗСУ
М’ясковський і його золотий потік: хто в кишені у податкового боса?
Паркування без правил: заступник Кличка став учасником скандалу через місце для водіїв з інвалідністю
На Львівщині депутат облради вирішив "заробити" на Святвечір: його та спільника затримало ДБР за спробу шахрайства
Один з найбільших постачальників БПЛА до Міноборони – ТОВ «Скрінтек» зв’язався з підсанкційним бізнесменом з Москви
17 мільйонів на перевірку декларацій: СБУ уклала угоду з постачальником софту
Будівельна вакханалія Вагіфа Алієва: Либідь замурують, а "Летюча тарілка" стане частиною ТРЦ
НАЗК повідомило, в яких сферах зросла корупція під час війни
Депутата Хмельницької облради визнали винним у корупційному правопорушенні: майно буде конфісковано
ВАКС зняв електронний браслет із голови АМКУ Кириленка та дозволив "подорожі" Україною