Unity Towers: будівельна афера по-одеськи

Unity Towers: будівельна афера по-одеськи
Unity Towers: будівельна афера по-одеськи

Одеситам добре відомі такі місцеві недобудови як "Набережний квартал", "Золотий Берег", "Адмірал".

Обдурені інвестори неодноразово перекривали автомобільні дороги, штурмували мерію, влаштовували численні мітинги перед обласною адміністрацією та вимагали від прокурорів справедливості. Природно, що ніхто грошей постраждалим людям не повернув, хоча в деяких випадках добудовувати довгобуди бралися інші девелопери, але вже на своїх умовах – з доплатою за кожен квадратний метр, з переплануванням тощо. Іншими словами, коли пастка будівельної афери захлопується, люди залишаються віч-на-віч зі своїми проблемами: «порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих». В окремих випадках правоохоронці затримують номінальних керівників будівельних організацій, звинувачуючи у розтраті коштів. Але реальні тюремні вироки у таких справах – велика рідкість, а обвинувачені, як правило, не здатні відшкодувати багатомільйонну матеріальну шкоду потерпілим.

І тут варто констатувати сумний факт. Незважаючи на гучні справи та резонансні затримання, шахрайські схеми в Україні продовжують розквітати, а люди, у свою чергу, як і раніше, готові наступати на вміло розставлені «граблі» будівельних афер. Принаймні, в Одесі зараз з розмахом діє подібна схема, до якої причетні, за деякими даними, навіть судді адміністративного суду. Сумно відома в Одесі компанія «Мегалайн», яка належить екс-депутату облради Ігорю Вчителю, буквально робить «гроші з повітря»: заповзятливі ділки продають квартири в будинках, яких не тільки немає в природі, але й будівництво яких навіть не дозволено державою .

Йдеться про житловий комплекс Unity Towers, який, згідно з рекламними проспектами, має з’явитися в одному з елітних районів Одеси, неподалік від знаменитої Аркадії. Незважаючи на те, що цей комплекс існує лише у віртуальному просторі, одеські маклери активно продають квадратні метри, причому за невисокою ціною. Наприклад, однокімнатну квартиру в цьому ЖК можна придбати лише за 23 тисячі доларів. Як порівняння, варто сказати, що за ці гроші в Південній Пальмірі можна придбати стіни в новобудові хіба що на околиці, та й то – на етапі будівництва, в будинках економ-класу. Тоді як Unity Towers позиціонується як елітне житло - з басейном на даху, повітряними переходами, лаунж-зонами та іншими атрибутами новобудови VIP-класу. Такі будинки в Аркадії дійсно є, тільки ціни на квартири в них стартують від 70 тисяч доларів.

У чому причина такої щедрості з боку забудовника? Відповідь проста: у відсутності дозвільних документів. Як з’ясували одеські активісти, безпосередній замовник будівництва – ТОВ «Камертон» – не зміг отримати дозволу на виконання будівельних робіт, і відповідно не може на законних підставах розпочати їх виконання. Справа в тому, що спроектований ТОВ «Мегалайн-проект» житловий комплекс відноситься до найвищого класу наслідків (СС-3), згідно з вимогами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Щоб розпочати будівельні роботи, підрядник повинен обов’язково отримати відповідний дозвіл від Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАСІ). Співробітники «Камертону» справді звернулися до ГАСІ, але наприкінці січня цього року отримали від інспекції мотивовану та категоричну відмову. Після цього до ГАСІ вже ніхто не звертався, але рекламна кампанія з продажу п’яти (!) неіснуючих житлових веж розгорнулася з новою силою. Один з одеських активістів – юрист Олег Ніколін – опублікував у Facebook копії всіх вищезгаданих документів, зокрема, відмову ДАСІ про видачу дозволу на проведення будівельних робіт та експертну звіт про присвоєння ЖК Unity Towers класу наслідків СС-3.

Unity Towers eiqrxidttihkroz

Unity Towers

Замість того, щоб отримувати відповідні дозволи, команда Ігоря Учителя (серед яких головну роль виконує адвокат Головченка) вирішила піти іншим шляхом. Їхні представники звернулися до суду, який в особі судді адміністративного окружного суду Олега Білостоцького без жодних зайвих питань скасував рішення ДАСІ. Крім того, суд зобов’язав Інспекцію видати "Камертону" дозвіл на будівництво багатоквартирного житлового комплексу. Судячи з «юридичних маневрів», представники забудовника дуже хотіли, щоб їхній позов потрапив саме до судді Білостоцького, який згодом повністю задовольнив їхні вимоги. Адже як пояснити інакше той факт, що ТОВ «Камертон» з інтервалом лише кілька днів тричі зверталося з цим позовом до Одеського окружного адміністративного суду і тричі його відкликало. І лише з четвертої спроби, коли розгляд даного позову випав вищезгаданому судді, «правосуддя відбулося»: суддя розглянув справу лише за одне судове засідання і без присутності представників ДАСІ України.

Природно, це рішення першої інстанції було оскаржено – у П’ятому апеляційному адміністративному суді, головою якого відносно недавно став Олександр Джабурія. Але й тут юристи ГАСІ зіткнулися із дивовижною поведінкою суддівського корпусу. Так, спочатку розгляд апеляційної скарги було розподілено на колегію суддів у складі Дмитра Запорожана (голова колегії), Юрія Осипова та Тетяни Танасогло. Але в день розгляду справи апаратом суду провелася заміна складу цієї колегії – замість судді Осипова (яка пішла у відпустку) до складу колегії включили суддю Інну Ступакову. Проте за кілька годин суддя Ступакова заявила про самовідведення – на її думку, при повторному перерозподілі справи було порушено вимоги положення статті 31 Кодексу адміністративного судочинства (КАСУ). Справа в тому, що прикордонний термін розгляду цієї апеляційної скарги – 08 вересня, тоді як суддя Осипов виходить із відпустки 23 серпня. Іншими словами, жодної об’єктивної необхідності у його заміні у складі колегії не було, у зв’язку з чим суддя Ступакова і заявила про самовідведення. Колегія суддів цю заяву задовольнила, після чого стало відомо, що новим суддею у складі суддів буде Ольга Лук’янчук. На думку юристів ГАСІ, суддя Лук’янчук також мала аналогічним чином взяти самовідведення, згідно з зазначеними вище аргументами. Але цього не сталося – суд призначив розгляд апеляції на 28 серпня.

Unity Towers

Unity Towers

На думку одеських юристів, подібна схема іноді практикується в судах, і не тільки в одеських: суддя-доповідач «тасує» колегію суддів, підбираючи таким чином зручних колег. Таке суб’єктивне трактування закону послужило підставою для направлення скарги до Вищої ради правосуддя. Цю скаргу вже зареєстровано у ВСП і навіть визначено доповідача – дії одеського судді Запорожена оцінить член Другої Дисциплінарної палати ВСП Віктор Грищук. На даний момент він здійснює попередню перевірку та вивчення дисциплінарної скарги.

Тим часом одеські активісти з’ясували цікавий – а точніше фінансовий – взаємозв’язок між керівництвом П’ятого апеляційного адміністративного суду та позивачем у справі ЖК Unity Towers. Справа в тому, що ТОВ «Камертон» є лише номінальним замовником будівництва даного ЖК, тоді як фактичним забудовником виступає ТОВ «Рів’єра Девелопмент» відомого Ігоря Учителя. На дивовижний збіг, саме група компаній «Рів’єра Девелопмент» з 2016 року виконує роботи з реконструкції та ремонту будівель П’ятого апеляційного адміністративного суду. Спочатку суд витратив на будівництво комплексу 58 мільйонів 450 тисяч гривень, а потім, у зв’язку з «коригуванням проекту», заявив про плани витратити без відкритих цін удвічі більше – 119 мільйонів 490 тисяч гривень (а разом ця сума склала майже 178 мільйонів гривень).

І тепер суд, який фактично уклав з афілійованими з Ігорем Вчителем компаніями договори підряду, вирішує долю будівельного об’єкту компанії «Рів’єра Девелопмент», що належить тому ж таки Ігорю Вчителю. У світлі подібних фінансово-господарських взаємин, чи варто дивуватися незаконному перетасованню колегії суддів? І чи можна сподіватись на об’єктивний розгляд апеляційної скарги?

Питання, як кажуть, риторичне, враховуючи той факт, що орієнтовний прибуток від продажу Unity Towers обчислюється десятками мільйонів доларів.

Unity Towers

Руслан Якушев

Теги: Riviera Development, Dmytro Zaporozhan, Oleksandr Dzhaburiya, Olha Lukyanchuk, Inna Stupakova, Yuriy Osypov, LLC Kamerton, Unity Towers, Scam, Ihor Uchytel, Building, Odesa, ООО Ривьера Девелопмент, Лукьянчук Ольга, Ступакова Инна, Запорожан Дмитрий, Джабурия Александр, ГАСИ, Мегалайн проект, Аферы, Застройщик, ЖК Unity Towers, Учитель Игорь, Строительные аферы, Одесса

Читайте по темі:

У лідерах з рефінансування від НБУ - викритий на відмиванні брудних грошей "МТБ Банк" та банк російських мафіозі Бабакова та Гінера
Одеський "МТБ Банк", який відмив мільярд брудних грошей, через підгодованих суддів повернув мільйонний штраф від НБУ
Ігор Учитель “пиляє” на електриці
Будівельна група одеського газового монополіста ухиляється від сплати податків та зборів
Мафія Ангерта-Галантерника-Труханова: хто насправді керує Одесою
Одіозний «МТБ Банк» видавав кредити фірмі, яка вкрала гроші при реконструкції причалів АМПУ
МТБ Банк і Юрій Кралов так і не понесли покарання за фінансування терористів і участь у розвалі дорожньої інфраструктури України
Олег Прилуцький і «МТБ Банк»: старі схеми на новий лад
Олег Уруський, Юрій Кралов, Аліхани Хамед: як нові «свинарчуки» розкрадають українську оборонку
Дерибан української оборонки - обличчя «Свинарчуків» змінюються, а їхня суть залишається незмінною