25 грудня 2024 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) заборонив реалізацію арештованого майна, пов’язаного з колишнім народним депутатом Віктором Медведчуком. Суд обґрунтував своє рішення можливими ризиками відчуження та зменшення вартості активів, що може унеможливити їх стягнення в дохід держави у разі задоволення відповідних позовних вимог.
Агентство з розшуку та управління активами оскаржуватиме це рішення.
Про це повідомила голова АРМА Олена Дума.
Рішення ВАКС стосується й об’єктів, які вже реалізовані Національним агентством через систему Prozorro.
При цьому АРМА вже продало частину майна, і вторговані кошти спрямувало до державного бюджету України. Йдеться про автомобілі Maybach, годинники, картини, квадроцикли, багі та інше майно на загальну суму понад 10,2 мільйона гривень.
Згідно з ухвалою суду, заборону обґрунтовано можливими ризиками зменшення вартості активів, які належать відповідачам.
На думку Олени Думи, рішення ВАКС ставить під сумнів законність проведення таких процедур у системі Prozorro, «продає та підриває довіру до прозорого управління арештованими активами».
«Особливо дивним виглядає той факт, що суд не залучив Національне агентство до розгляду справи, хоча ВАКС було повідомлено про те, що частина активів уже передана на потреби обороноздатності України під час війни. Йдеться про літак Gulfstream G650 та гвинтокрил Bell-427, які були спрямовані на потреби Сил оборони України», — повідомила Дума.
Агентство вже зупинило всі активні торги із забезпечення виконання судового рішення та водночас доходить до оскарження ухвали в апеляційній інстанції.
«Ми очікуємо на справедливе та законне рішення апеляційної палати, яке враховує інтереси держави та суспільства. У зв’язку із цим постає важливе питання: чи не чекає така сама доля на арештовану яхту Медведчука Royal Romance, продаж від якої принесе мільярди до бюджету?» — додала очільниця АРМА.
Майно Медведчука
Нагадаємо, загальна колекція картин Медведчука містить 285 полотен, які розділили на дві частини: 149 картин визнали такими, що мають культурну цінність та є коштовними, а решту 136 оцінили в майже 4 млн гривень.
Картини, які визнали культурною спадщиною України, планували передати до українських музеїв, однак у Раді не пройшов відповідний законопроєкт.
Раніше АРМА розпродало інші арештовані активи Медведчука — колекцію дорогих годинників, автомобіль Maybach, квадроцикли та багі.
А втім, журналісти-розслідувачі Bihus.Info виявили, що з 2022 року правоохоронці не можуть нормально арештувати компанії із частками Медведчука, які мають чинні договори оренди на пів сотні гектарів землі на київських Осокорках. Правоохоронці нібито провели формальний арешт, але не пішли одразу до держреєстратора для внесення даних, через що надалі право власності переходило з рук у руки. Після втручання Міністерства юстиції справа перейшла в суд.