Гроші, родичі та везіння: історія збагачення депутата Доманського з Брюховичів
50-річний депутат Львівської облради від партії «Європейська солідарність» Володимир Доманський зазвичай уникав публічності. Він належав до тих політиків, які не привертають зайвої уваги. Однак його затримання на Святвечір з паками доларів в унітазі стало темою для обговорення у всіх ЗМІ.
NGL.media кілька місяців вивчали діяльність Володимира Доманського і виявлені факти свідчать, що його затримання – лише початок гучної історії.
Так, у Брюховичах, тихому і престижному передмісті Львова, де полюбляють селитися місцеві багатії, Володимира Доманського знають дуже добре.
У 2010 році уродженця Львова Володимира Доманського обрали депутатом місцевої селищної ради, а уже в 2015 році – селищним головою. Йому судилося стати останнім повноправним очільником Брюховичів. Восени 2020 року селище увійшло до складу Львівської міської громади, тому сільраду ліквідували. Проте ці п’ять років суттєво позначилися на добробуті його родини.
На посаду селищного голови він прийшов небагатою людиною. Ще у 2016 році йому, згідно з декларацією, належала квартирка у Львові загальною площею 23 м² і половина будинку площею 59 м² десь у Волі-Гомулецькій, 420 тис. грн готівкою на двох з дружиною і частка у фірмі «Нінель» .
Читайте по темі: Після 12 років судової тяганини Миколаївський суд закрив справу проти судді Трачової, звинуваченої у хабарництві
Спочатку це були невеликі покупки. Наприклад, у 2017 році його дружина купила автомобіль за 356 тис. грн, а ще через рік – квартиру за 500 тис. грн. А вже у 2020 році у Катерини Доманської з’явився власний будинок в Брюховичах за 900 тис. грн.
І це, звісно, далеко не все.
«Бачте, це є бізнес! Купила дешево – продала дорого»
Поки Володимир Доманський керував Брюховичами, нерухомість у селищі почала з’являтися і у найближчих родичів його дружини. Наприклад, її брат, 18-річний Володимир Уський, купив за півмільйона гривень дві ділянки в Брюховичах площею понад 25 «соток». У свої 22 роки він витратив 845 тис. грн за квартиру у будинку на вул. Львівська, 24, яку буквально недавно продав за понад 2 млн грн. ОСББ «Львівське 24», яким він керував ще донедавна, намагається отримати тут землю – очевидно, під якийсь новий житловий комплекс.
Тесть Доманського, Василь Уський, став власником двох комерційних приміщень площею 118,5 м² та 53,5 м². У меншому приміщенні, розташованому у ЖК «Казка», Катерина Доманська відкрила медичну практику – «перший медичний кабінет Pokrova в Брюховичах». Відповідну медичну ліцензію вона отримала 23 листопада 2023 року.
У грудні минулого року Василь Уський, який працює звичайним кранівником, купив гектар землі в Яворівському районі за символічні 65,4 тис. грн у колишнього депутата Брюховицької селищної ради Романа Суворова. Перед тим, у тому ж 2023 році, Уський-старший купив ще 14 «соток» в Брюховичах за 1,3 млн грн, що за тодішнім курсом НБУ становить 35 тис. дол., хоча на OLX цю ділянку продавали за 90 тис. дол. Тепер ці 14 «соток» та сусідні 6 «соток», як пояснив ріелтор, продають за 260 тис. доларів. Тобто лише за наділ тестя Доманського хочуть 182 тис. дол.
Під заставу придбаної ділянки Василь Уський взяв у борг понад мільйон гривень у такого собі Павла Нікітіна. Готівку мав повернути до 6 грудня цього року. Компанія, де Нікітін є співвласником, будувала житловий комплекс у Брюховичах на вулиці Широкій – ЖК «Грінвуд-3». Це будівництво дозволили в селищі саме під час головування Доманського.
Нікітін, як розповів Доманський, є його давнім знайомим, як і тещі та тестя. «Ну, позичили. Ну, й що», – каже Доманський про позику його тестя.
В Олени Нікітіної, яка є дружиною Павла Нікітіна, позичала гроші цього року і теща Доманського Марія Уська, але значно більше – 6,2 млн грн.
«Позичила на бізнес. Який? Комерційна таємниця», – пояснює Доманський.
Повернення боргу гарантоване заставою – квартирою площею 139,6 м² у львівському ЖК «Софіївка». Майнові права на це житло Марія Уська набула за 1,5 млн грн у 2020 році ще на етапі будівництва. Окрім цієї нерухомості, у серпні 2022 року вона придбала дві ділянки у Брюховичах, причому в середньому одна «сотка» обійшлась їй в неповних 560 доларів. Таких цін у цьому селищі просто нема.
В 2017 році Марія Уська купила за 212,6 тис. грн квартиру площею 77 м² в Брюховичах, на вул. Іздрика, 9б. У січні цього року вона продала її у 12 разів дорожче. Цей будинок на Іздрика – один з проектів брюховицького забудовника Андрія Завадського. Про його зв’язки з Володимиром Доманським ми писали раніше. Проте факт перепродажу його тещею квартири в 12 разів дорожче уже колишній селищний голова коментує коротко: «Бачте, це є бізнес! Купила дешево – продала дорого».
Історія з позиками близька і самому Володимиру Доманському. Володимир Доманський позичив майже 1,75 млн грн (67 тис. дол.) у брюхівчанина Любомира Дмитрука. Факт позики підтвердив і сам Дмитрук – за його словами, позичав він гроші готівкою і отримав назад приблизно у травні 2022 року. Це загалом узгоджується з даними реєстру нерухомості, де вказано, що строк виконання основного зобов’язання 1 березня 2022 року.
Цю позику Володимир Доманський, до речі, не задекларував, хоча мав би. Сума перевищує 500 прожиткових мінімумів, тому підпадає під статтю 366-2 КК (декларування недостовірної інформації).
І це не єдина позика. Так само позичила понад 0,5 млн грн в кінці 2021 року і Катерина Доманська. Повернула гроші на початку наступного року, підтвердив нам позичальник. Тобто загалом Доманські мали б повернути у 2022 році майже 2,3 млн грн.
Але таких грошей, судячи з декларацій про доходи, явно бракувало. У 2022 році у Доманського було лише 275,5 тис. доходу, а заощадження зменшились хіба на 280 тис. грн. Єдине можливе пояснення – це продаж дружиною приміщення магазину площею 23,2 м², але воно відбулось аж в кінці року. Продаж цієї нерухомості Доманський також не задекларував.
Купити так, щоб не декларувати
Оскільки Володимир Доманський залишається публічною фігурою і мав би декларувати все нажите, то його дружина купує майно дещо інакше. І згадок про ці покупки ви не побачите в його деклараціях.
Наприклад, у 2021 році Катерина Доманська стала власницею нерухомості вартістю понад 5 млн грн, ставши засновницею компанії, яка незадовго до цього отримала приміщення площею майже 400 м² у Львові.
Попередня власниця приміщення, Оксана Лафінчук, певний час хотіла продати цей «прибудований корпус побутового обслуговування» площею 399,8 м² на вулиці Шевченка. На відкритих майданчиках вона намагалась отримати за це приміщення від 5,5 млн грн до 6,84 млн грн, але ніхто не купив. Раптом у вересні 2021 року вона зареєструє компанію «Рясне-Сервіс» і передає їй це приміщення. Статутний капітал нової компанії становить лише 645 тис. грн – це вдесятеро менше суми, за яку Лафінчук намагалась продати цей об’єкт.
Вже через місяць власницею компанії замість Лафінчук стала Катерина Доманська, отримавши таким чином і дорогу нерухомість.
Як пояснює Сергій Миткалик, голова правління ГО «Антикорупційний штаб», це типова історія, коли майно записують на компанію – в такому випадку його потрібно декларувати хіба тоді, коли декларант особисто ним користується. Для прикладу, якщо живе у приміщенні чи їздить на автомобілі, який зареєстрований на юридичну особу.
Цікаво, що «Рясне-Сервіс» Доманський «забув» показати у декларації за 2021 рік, і згадав про неї хіба, звітуючи за наступний. Це, за словами Миткалика, вже є порушенням, але адміністративним, і з цього приводу можна звернутися до НАЗК.
Попередня власниця приміщення Оксана Лафінчук відмовилась розповісти, за яку суму вона продала нерухомість. NGL.media звернулись до кількох експертів на ринку нерухомості, які оцінили вартість за фотографіями будівлі. За їхньою оцінкою, у 2021 році таке приміщення коштувало 500-700 дол./м², тобто загалом 200-280 тис. доларів.
«Точно не було дороге»
Аналізуючи декларації Володимира Доманського, неможливо зрозуміти, звідки взялись гроші на усе це майно. У 2020 році його зарплатня на посаді голови Брюховицької селищної ради разом із матеріальною допомогою становила лише 476 тис. грн, а доходи дружини взагалі склали трохи більше 40 тис. грн за рік. Готівкою та на рахунках в банках сім’я мала приблизно 1,2 млн грн. Наступного, 2021 року, заробляв хіба Володимир Доманський – 169 тис. грн за рік, а от готівка та сума на рахунках взагалі не змінилась.
Тобто можна зробити висновок, що сім’я депутата два роки жила на 685,5 тис. грн, але при цьому умудрилась купити компанію зі статутним капіталом в 645 тис. грн, яка має у власності приміщення вартістю 200-280 тис. доларів. Щоправда, продаж компанії – це не продаж майна, і формально її могли продати і за одну гривню.
«Це вже питання податкового законодавства, і можна ставити питання про можливе умисне ухилення від сплати податків під час продажу компанії. Цю історію під час перевірки декларації може дослідити, як НАЗК, так і податкові органи», – вважає Сергій Миткалик.
Катерина Доманська відмовилась говорити з NGL.media про свій бізнес. Володимир Доманський коротко повідомив, що «це було давно», цим займалась його дружина, і приміщення «точно не було дороге». «Я то приміщення бачив в продажі дуже давно, то воно було набагато дешевше», – каже він. За його словами, приміщення взагалі не купували – «там були якісь обміни», але подробиць він не пам’ятає.
NGL.media отримали офіційний витяг з історичними даними щодо набуття у власність попередньою власницею нерухомості. І за договором обміну нічого не було, єдине – у кінці вересня того року Лафінчук купила квартиру у Львові.
У 2022 році у «Рясне-Сервіс» з’явилась ще одна співвласниця, Тетяна Томаль, яка внесла у статутний капітал квартиру. Майже одночасно з цим Томаль стала власницею іншої квартири в Брюховичах, на вулиці Ряснянській – її вона отримала від компанії тестя Доманського. Про це розповімо нижче.
Читайте по темі: Директора державного підприємства «Буревісник» перевіряють на предмет незаконного збагачення
Поки цей матеріал готувався до друку, Катерина Доманська знову залишилася єдиною власницею “Рясне-Сервіс”, тому її можна привітати зі ще одним об’єктом в колекції.
Телефон Доманського викриває сімейний бізнес
Цей об’єкт – це квартира в триповерховому будинку на вулиці Кленовій, 2 в Брюховичах, який чотири роки тому сильно пошкодила пожежа. Влітку минулого року тут створили ОСББ «Кленова-2». Контактним номером телефону в реєстрі, згідно з даними YouControl, записали мобільний номер Володимира Доманського.
Здавалось би, компанія дружини має там квартиру, то що приховувати? Але на запитання про телефон і ОСББ Доманський заявив, що ніякого відношення до нього немає.
«Я коли був на посаді, до мене зверталося дуже багато людей щодо оформлення земельних ділянок, щодо оформлення права власності на майно, я свій телефон давав, він є у відкритому доступі», – натякає він, що ледь не кожен може використати його мобільний номер.
Дивно, але Володимира Доманського дуже добре знає голова цього ОСББ Володимир Ковальчук. «Він тут викупив якусь житлову площу», – каже він. Пізніше, переглянувши документи, уточнює, що нерухомість оформлена на компанію дружини. За словами Ковальчука, Доманський нібито планував інвестувати в перебудову згорілого будинку на Кленовій, 2.
«Ну, та який план? Що він дасть житло в новозбудованому будинку», – пояснює голова ОСББ. Але каже, що справа зупинилась, бо виникла проблема з отриманням землі. «Перебільшують мої можливості, – коментує Доманський. – Я їм казав, що я допоможу знайти когось».
Володимир Доманський відхрещується і від компанії «Д.С. Груп», яка в реєстраційних даних вказала його телефон. Ця компанія офіційно належить його тестю Василю Уському. Восени 2022 року тесть також зареєструвався приватним підприємцем з основним видом діяльності «обслуговування напоями» і знову вказав контактний номер зятя.
Здавалось би, на цьому все, але ні. Мобільний телефон Володимира Доманського використовує і компанія, яка веде масштабне будівництво ресторану з готелем у брюховицькому парку – офіційно на вулиці Курортній, 3.
NGL.media вже писали, що під кінець свого перебування на посаді Доманський з депутатами дозволили дешево продати ділянку під цієї забудовою – лише по 21 тис. грн за «сотку». Власником стало підприємство «Княгиня», яке офіційно належить доценту «Львівської політехніки» Павлу Денисюку. Незадовго до приєднання до Львова Брюховицька селищна рада також видала оновлені містобудівні умови та обмеження на цей ресторан, де контактним номером телефону директора ПП «Княгиня» вказаний мобільний телефон Доманського.
Павло Денисюк навідріз відмовився говорити про Доманського і ресторан. Тому ми можемо про нього повідомити хіба два додаткових факти. Доманський і Денисюк були прописані за однією адресою в Брюховичах. Денисюк також був депутатом Брюховицької селищної ради і входив до депутатської групи «Разом до змін», головою якої був Володимир Доманський.
«Це мій знайомий. Коли вчився ще, то був прописаний в батьківському будинку у нас. Він був хлопцем моєї куми», – пояснює Доманський, заперечуючи свою причетність до будівництва в парку.
Salvador на Ринку
Під час роботи над цим розслідуванням кілька джерел повідомили NGL.media, що у Володимира Доманського нібито є ресторан на площі Ринок у Львові – «Таверна Salvador». Судячи зі сторінки закладу в Instagram, відкрився він на початку 2023 року.
Виявилось, приміщення ресторану взяли в оренду взяли батьки Катерини Доманської – Марія та Володимир Уські. Це підтвердив власник приміщення Ярослав Портухай.
Завдяки відповіді Головного управління ДПС у Львівській області NGL.media також знайшли ще одне підтвердження, хто оперував рестораном, У ліцензії Василя Уського на роздрібну торгівлю алкоголем місцем торгівлі вказана таверна Salvador. Але восени 2023 року цю ліцензію анулювали за його заявою. Естафету підхопила його дружина Марія Уська, яка зареєструвалась ФОПом в серпні 2023 року і того ж місяця отримала таку ж ліцензію, а потім в серпні 2024-го – ще на один рік. Місцем торгівлі вказаний той же Salvador.
Щоправда, 4 листопада і цю ліцензію анулювали за її заявою. Очевидно, причиною є те, що Salvador нещодавно перестав працювати – його сторінки в соцмережах не оновлюють з вересня.
Володимир Доманський підтверджує, що інвестував гроші у ресторан. «Я там [в Salvador] як приватний підприємець працював. Ми мали цей бізнес як сімейний. Відповідно приватними підприємцями там була теща моя, тесть. Ми працювали разом. Мій вид діяльності – це була кухня, – пояснює він. – Ми брали цей ресторан в оренду. Він був готовий на 70%, докупляли деяке обладнання. Тому величезних коштів там не потрібно було. Але частково ми вкладали». За його словами, переобладнання ресторану обійшлося приблизно у 150 тис. грн, левову частку з яких інвестував саме він.
Саме завдяки ресторану в останній декларації Доманського і з’явилась сума в 3,4 млн грн доходу за 2023 рік (не плутайте з прибутком), бо за попередній рік було лише 275,5 тис. грн. Минулоріч разом з дружиною вони ще й продали квартиру в Брюховичах за 3,8 млн грн, яку у 2018 році купили за 0,5 млн грн. Житло, щоправда, трохи розбудували – збільшили площу з 81 м² до 100 м².
Будівельний стартап
Новим бізнесом нещодавно почав займатись ще молодший брат Катерина Доманської – 25-річний Володимир Уський. Він зареєструвався підприємцем і тепер їздить на фурі, яку йому весною купила сестра. Самі ж Доманські, до речі, цього року пересіли на електромобіль Jaguar I-Pace 2018 року випуску вартістю понад мільйон гривень, придбаним у лізинг.
Нещодавно Уський-молодший одружився на львів’янці Віолетті Нураємт, яка з 19 років почала скуповувати землю у Брюховичах. У грудні 2018 року вона придбала одразу два наділи площею майже 14 «соток». Цікаво, що двох не пов’язаних між собою продавців землі представляв за довіреністю один і той же 25-річний мешканець Брюховичів. Спільною також виявилась дуже символічна ціна за землю.
Одну з ділянок на вулиці Курортній, площею 0,0544 га, виділили на сесії ради незадовго до того іншому чоловікові, але він продав її Нураємт лише за 60 тис. грн. За такі гроші у Брюховичах і «сотки» не знайдеш.
Вже у 20 років Віолетта Нураємт, за даними YouControl, стала засновницею компанії-забудовниці, якій передала цю ділянку на вулиці Курортній. Тоді фірма називалась «Перформенс» і дуже швидко перейшла до власників «Холдингу емоцій !Fest». Тепер це «Девелоперська компанія «Квітка». І проект забудови вже реалізували – збудували житлову багатоповерхівку.
Будівництво дозволила Брюховицька селищна рада під керівництвом Володимира Доманського, яка видала містобудівні умови та обмеження фірмі 20-річної Віолетти у серпні 2020 року, а восени компанію вже продали.
Що ж до другої придбаної ділянки, площею 0,0854 га, то її юна підприємниця купила за 140 тис. грн, а продала за майже 1,7 млн грн. Цю землю також виділили безкоштовно на сесії Брюховицької селищної ради за п’ять місяців до продажу. Віолетта Нураємт відмовилась говорити з NGL.media.
Завдяки архівним даним реєстру нерухомості NGL.media з’ясували, що через «ДМ Консалтинг груп» пройшла низка нерухомості. Виглядало це так. Співзасновник вносив до статутного капіталу нерухомість, яку потім різними способами переводили на інших людей.
Такою ж була історія із квартирою, яку отримала бізнес-партнерка дружини Доманської Тетяна Томаль. Цю квартиру у статутний капітал «ДМ Консалтинг груп» вніс партнер по фірмі тестя у лютому 2022 року, вказавши її вартість у 20 тис. грн, але вже в кінці жовтня її вивели з компанії та передали Томаль, яка вирішила вийти з учасників товариства. Квартиру оцінили у 75 тис. грн.
Як пояснює юрист «Центру протидії корупції» Олексій Бойко, при внесенні майна в статутний капітал засновники домовляються, скільки воно коштує. Аналогічно і коли засновник виходить з компанії. У такому випадку не треба платити податки.
Ще цікавішими є два будинки на вулиці Лікарській, 12 в Брюховичах, кожен площею 158,6 м². Судячи з відкритих даних, мова йде про таунхауси у комплексі «Стокгольм», який будувала на орендованій для «обслуговування відпочинково-оздоровчого майнового комплексу» компанія під керівництвом Володимира Косенка. Ці будинки також внесли в статутний капітал «ДМ Консалтинг груп» у 2020 році співзасновники, а потім їх продали.
Продаж відбувся протягом одного року, але один котедж продали за майже 2,6 млн грн, а другий – лише за 80 тис. грн. Власницею нерухомості майже за безцінь стала 22-річна львів’янка.
А от про другу компанію тестя – «Д.С. Груп», яка використовує телефон Володимира Доманського – відомо значно менше. Його тесть мав партнера Ігоря Сільвестера, екс-депутата Львівської міськради від «Свободи». Він вийшов з бізнесу влітку 2024 року. Тоді ж керівником замість нього став Володимир Ледахівський – від нього Доманський декларував зарплату (4,4 тис. грн) у 2023 році. До речі, саме Ледахівський купив квартиру у брата Катерини Доманської за 2 млн грн.
«І бабуся, і дідусь»
Про те, звідки в Уських гроші на всі ці покупки та бізнес, ми хотіли запитати тещу і тестя Доманського. Марія Уська попросила перетелефонувати за годину. Але ні через годину, ні наступного дня слухавку вже не брала. Її чоловік, який, нагадаємо, працює кранівником, теж виявився сильно зайнятий роботою.
За даними джерел NGL.media, у 2017-2022 роках Марія Уська працювала у ТОВ «Інтерс Ойл Енд Транс» з середньою офіційною зарплатою у дві-три тисячі гривень на місяць. Приблизно стільки ж заробляв і Василь Уський, коли з 2014 по 2021 рік працював у «Віденській каві». У 2023 році він почав працювати на 8-10 тис. грн у ТОВ «Граунд Тех» – це компанія сина колишнього секретаря Брюховицької селищної ради Олександри Ощудляк.
Володимир Доманський про джерела доходів своїх родичів говорить обтічно – мовляв, тесть багато років працює, і зарплата в нього «немаленька». У них також були заощадження, щось купували і продавали, а якщо бракувало грошей, то позичали, і так далі: «Теща працювала приватним підприємцем колись давно, потім працювала в торгівлі. І бабуся, і дідусь – вони точно мали якісь кошти».