Панамська компанія заявила претензії на 6,5 гектарів Труханова острова

Панамська компанія заявила претензії на 6,5 гектарів Труханова острова
Панамська компанія заявила претензії на 6,5 гектарів Труханова острова

Компанія “Inspiration Solutions S.A” (Панама) вимагає від служителів Феміди скасувати реєстрацію комунальної власності на дві ділянки землі загальною площею більш ніж 6,5 га на Трухановому острові в Києві (орієнтовна ринкова ціна – близько 12 млн доларів).

Такі вимоги позивач аргументує наявністю на цій землі його майна. Схоже, ця історія “погано пахне”. Реєстрацією чомусь займалося не столичне управління Держгеокадастру, а його Кіровоградське та Дніпропетровське управління. При цьому, є підозра, що панамська компанія використала схему пошуку “правильного судді”. 

Як стало відомо , на 29 серпня 2022 року заплановано засідання Господарського суду Києва по справі №910/20106/21.

В рамках цього провадження компанія “Inspiration Solutions S.A” (Панама) вимагає скасування рішень щодо державної реєстрації в Державному земельному кадастрі двох ділянок на Трухановому острові загальною площею 6,56 га (кадастрові номери – 8000000000:66:438:0004 та 8000000000:66:438:0080). Відповідачами у цій справі виступають Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) та Київрада. Примітно, що третіми особами на стороні позивача вказано КП “Плесо” і Департамент земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА), а третіми особами на стороні Держгеокадастру – головні управління в Кіровоградській та Дніпропетровській областях. 

Як повідомив  столичний адвокат і правозахисник Олександр Дядюк, наразі встановити усі обставини цієї справи проблематично, адже більшість державних реєстрів та баз даних, у тому числі кадастрова карта на сайті Держгеокадастру, наразі не працюють у зв’язку з воєнним станом. На сьогодні лише відомо, що державну реєстрацію спірних земельних ділянок здійснили згадані вище два обласні управління Держгеокадастру. Зважаючи на цей та інші факти, на думку Олександра Дядюка, дана історія “погано пахне”. 

“Я так думаю, що Держгеокадастр зареєстрував ці ділянки як комунальну власність. У свою чергу, позивач, схоже, претендує на цю землю як на приватну власність. Дана компанія свої вимоги аргументує статтею 120 Земельного кодексу України – перехід права на земельну ділянку у разі набуття прав власності на нерухоме майно, яке на ній розміщено. Тому, ймовірно, у них там є якесь майно. Я дивився по супутниковим знімкам на карті, там були розміщені якісь корти – можливо, мова йде про них. Але слід пам’ятати, що отримати у власність ділянку під якимось майном можливо, якщо у попереднього власника цього майна було оформлено право користування цією землею. У даному випадку цього не було – земля не була нікому відведена. Вони (позивач, – КВ) явно хочуть під шумок [війни] отримати 6,5 га землі на Трухановому острові. Але і реєстрація, проведена органами Держгеокадастру, як на мене, також “мутна”. Про це, наприклад, свідчить той факт, що її здійснювали органи Держгеокадастру з інших регіонів, а не столичне управління. Де Труханів острів, а де – Кропивницький та Дніпро?” – розповів Олександр Дядюк. 

Також адвокат звернув увагу на те, що позивач при подачі позову, ймовірно, використав схему пошуку “правильного судді”. Його суть дуже проста. Компанія подає позов, і якщо справа потрапляє на потрібного суддю, то позивач усуває недоліки і справа починається розглядатись. Якщо ж автоматизована система розподілу судових справ “розписала” провадження не на того суддю, який потрібен позивачу, то недолік не усувається, і суддя залишає позов без розгляду, після чого подається новий позов. І так до тих пір, поки справа все ж таки не потрапить до потрібного судді. У даному випадку провадження спочатку мало опинитися на розгляді судді Євгена Павленка, потім – Артема Привалова, аж поки нарешті цей “жереб не впав” на суддю Вікторію Джарту.

Наразі Олександр Дядюк не береться прогнозувати, яким буде результат розгляду цього судового спору. Проте, за його словами, столична громадськість готова долучитися до захисту цієї землі, яка оцінюється приблизно в 12 млн доларів (за “довоєнними” ринковими цінами. – ).  

“Ми (громадські активісти. – ) плануємо вступити до цієї справи третіми особами. Ми не можемо допустити переходу цієї землі у приватну власність. Це – рекреаційна територія, землі оздоровлення. Якщо ця земля перейде у приватну власність, її власник зможе її огородити, і ми, кияни, залишимось без доступу до неї”, – розповів  Олександр Дядюк. 

Зазначимо, встановити власника компанії “Inspiration Solutions S.A” достатньо проблематично – через її реєстрацію в Панамі такі дані у відкритому доступі відсутні. Цілком можливо, що у майбутньому така інформація стане відкритою. Наприклад – коли стане відомо, хто захищатиме інтереси позивача в Господарському суді, адже часто буває, що великі компанії використовують послуги адвокатів із конкретних юридичних фірм або афілійованих адвокатських бюро. Тобто – є ймовірність, що прізвище адвоката допоможе встановити бенефіціарів цієї панамської компанії. Між тим, відомо, що “Inspiration Solutions S.A” станом на 2018 рік орендувала приміщення в будівлі на вул. Верхній Вал, 30 в Києві, за право власності на яку раніше “судилися” декілька компаній. 

Як неодноразово повідомляла , столична влада регулярно заявляє про те, що Труханів острів повинен залишатися рекреаційною зоною, і користувачі ділянок на його території не повинні зводити будь-які "капітальні споруди". Для цього ще в травні 2015 році Київрада ввела відповідний мораторій. Проте влітку 2015 року активісти зняли з повітря десятки елітних будинків, розважальних комплексів та ресторанів, збудованих тут за останні роки. На цьому історія не завершилася – скандали щодо можливої забудови даної території періодично виникали і сім років потому, адже цей острів дійсно є ласим шматком для багатьох впливових і “грошовитих” бізнесменів. 

Наприклад, у серпні 2021 року Київрада поновила на 10 років договір оренди ділянки на цьому острові для ПП “Цавіста” – компанії з орбіти депутата столичної міськради Михайла Царенка (фракція “Опозиційна платформа – За життя”). Ця земля поки що вільна від споруд, проте вказане підприємство збирається збудувати там комплекс відпочинку з кафе та автостоянкою. Крім того, у жовтні минулого року столична міськрада на такий же термін поновили договір оренди ділянки на Трухановому острові для компанії з оточення екс-прем’єра Миколи Азарова – ТОВ “Яхт-клуб “Локомотив”. У даному випадку мала місце цікава ситуація: майно на цій землі (човнова станція), під обслуговування та експлуатацію якого влада виділяла дану ділянку, то “зникало з паперів”, то знову “з’являлося”

Не менш гучні події мали місце в січні 2022 року. Тоді благодійна організація "ДОСК "Мала флотилія" заявила про рейдерське захоплення водно-спортивної бази "Зеніт" на Трухановому острові (Паркова дорога, 28), яка використовується для занять гребним спортом. За даними організації, майно цієї бази за сумнівних обставин було перереєстровано на ТОВ “УСБ “Зеніт”. При цьому, дана компанія також зареєструвала за собою право власності на об’єкти на цій території, яких там насправді не було (ресторан, лазня та 14 котеджів), що очевидно натякало на плани ТОВ “УСБ “Зеніт” забудувати ділянку орієнтовною площею близько 2 га. 

Нагадаємо, Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

Обов’язки голови Держгеокадастру з 3 березня 2021 року тимчасово виконує Сергій Завадський (директор Департаменту ведення державного земельного кадастру Держгеокадастру, на колажі праворуч). У своїй діяльності цей орган підпорядковується Міністерству аграрної політики та продовольства України, яке з 24 березня 2022 року очолює Микола Сольський.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: Сольский Николай, Завадский Сергей, ООО УСБ Зенит, ДОСК Малая флотилия, ТОВ Яхт-клуб Локомотив, Азаров Николай, ЧП Цависта, Джарты Виктория Васильевна, Джарты Виктория, Джарти Вікторія Василівна, Джарти Вікторія, Виктория Джарты, Вікторія Джарти, Привалов Артем, Дядюк Александр, Госгеокадастр, Имущество, Земля, Киев, Труханов остров, Коммунальная собственность, Панама, Inspiration Solutions SA

Читайте по темі:

Панама приєдналася до спільного комюніке першого Саміту миру - Зеленський
У Медведчука відсудили 35 гектарів землі на березі Стугни біля Києва
АРМА отримало в управління земельні ділянки у Києві Медведчука та Козака
У Києвській області судитимуть посадовця Обухівської міської ради за незаконні земельні оборудки
Співробітницю Міністерства юстиції затримали на хабарі у 120 тисяч доларів
Земельна мафія Київщини: Як депутат Київоблради Віктор Шеремета привласнив мільйони квадратних метрів землі
Корупційну справу щодо депутата Мильо закрила голова Закарпатського апеляційного суду Фазикош
Спека, заміновані поля, дефіцит фінансів: що відбувається на агроринку України
Зв’язок з Іванющенком та терористами: Що намагається зачистити в інтернеті Олександр Кифак
Олександр Кіфак: земельні махінації, юридичні скандали та зв’язок з Юрою Єнакієвським