Ірмантас Норкус та його «Понтем.УА»: як бюджетні сотні мільйонів йдуть на погане харчування дітей в Україні

Ірмантас Норкус та його «Понтем.УА»: як бюджетні сотні мільйонів йдуть на погане харчування дітей в Україні
Ірмантас Норкус та його «Понтем.УА»: як бюджетні сотні мільйонів йдуть на погане харчування дітей в Україні

Литовська компанія Pontem, яка нещодавно виграла тендер Укрзалізниці на оренду вагонів-ресторанів у поїздах Інтерсіті, останні роки буквально захоплює український ринок харчування дітей в школах та дитячих садках, отримуючи один за одним нові мільйонні тендери. Складається враження, що держава веде за руку литовців, розчищаючи їм дорогу від українських конкурентів. При цьому на послуги Понтем.УА постійно скаржаться батьки школярів, компанію підозрюють у порушені трудового законодавства та затримці заробітної плати. І хоча якість харчування школярів, яке забезпечує Понтем.УА сумнівна, компанія рветься годувати й військовослужбовців. Хто ж прикриває недобросовісний бізнес литовця Норкуса Ірмантаса?

З 1 червня в українських швидкісних потягах «Інтерсіті» замість компанії WOG, що обслуговувала залізницю останні 8 років, послуги харчування стала надавати інша компанія, багатьом до цього дня невідома — ТОВ «Понтем.УА». Вона виграла тендер «Укрзалізниці», отримавши право оренди вагонів-ресторанів та організації в них харчування пасажирів 16 швидкісних потягів строком на 5 майбутніх років.

Юрист Дмитра Фірташа та Юрія Іванющенка Валерій Гуденко почав годувати українських школярів

ТОВ «Понтем.УА» з основним видом діяльності — постачання інших готових страв — з’явилась на українському ринку в липні 2016 році. Засновником фірми виступає литовська компанія ЗАТ «Балтійос Паслаугу Групе», кінцевим бенефіціаром якої є громадянин Литви Норкус Ірмантас. Спочатку керівником української доньки «Балтійос Паслаугу Групе» був також литовець Аудрюс Янушкайтіс, сьогодні ж керує компанією 55-річний українець Валерій Гуденко, а підписантом з січня 2022 року виступає Володимир Циба.

Валерій Гуденко раніше займався адвокатською діяльністю, а також був юристом в компаніях колишніх соратників Януковича — у ПрАТ «Украгро НПК» олігарха Дмитра Фірташа та ПАТ «Західінкомбанк» Юрія Іванющенка — екс-нардепа від Партії регіонів, відомого як «Юра Єнакієвський», що знаходиться в розшуку з 2014 року. Досі в застосунку GetContact Гуденко підписаний в абонентів як «Валерій Украгро», «Гуденко Валерій Євгенович Західінкомбанк» та «Валерий Фирташ».

Читайте по темі: Графіки відключень світла скасовані з 12:00 до 15:00, - ДТЕК

Володимир Циба — також адвокат, був одним з засновників адвокатського об’єднання «Сперо Ло Груп». До 2017 року він працював головним юрисконсультом ТОВ «Строй Центр», де займався підготовкою тендерної документації. ТОВ «Строй Центр» займається торгівлею зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, оптовою торгівлею хімічними продуктами, роздрібною торгівлею пальним, а також активно імпортує нафтопродукти від литовської компанії ЗАТ «Oilead».

Валерій Гуденко, судячи з тегів в GetContact, також працював в «Строй Центрі». Можливо, саме так Циба та Гуденко познайомились з литовцем Норкусом Ірмантасом, який, вирішивши розширити географію свого бізнесу з балтійських країн до України, поставив керувати ТОВ «Понтем.УА» юристів з багаторічним стажем вирішення бізнес-спорів крупних гравців часів режиму Януковича. Імовірно, Ірмантас вже тоді розумів свою стратегію захоплення українського ринку, тому ставка була зроблена саме на людей, що допоможуть йому з одного боку завойовувати один за одним тендери, з іншого — вирішувати скарги, пов’язані з сумнівною діяльністю компанії.

Структура зв’язків керівництва і засновника ТОВ «Понтем.УА»: як директор Валерій Гуденко пов’язаний з українськими олігархами часів Януковича Дмитром ФІрташем та Юрієм Іванющенко eiddxikdiqurroz

Історія компанії Pontem: як сімейні зв’язки допомогли отримувати державні підряди

Діяльність компанії Pontem в Литві почалась ще 1968 року зі звичайного магазину Smulkaus urmo у Вільнюсі. Магазин був створений для забезпечення продуктами харчування дитячих садків, лікарень, піонерських таборів та інших установ та організацій. В 1990 році, з розпадом СРСР, Smulkus urmas зареєструвалась як державне підприємство, а після приватизації в 1992 році перейшло в статус закритого акціонерного товариства «Smulkus urmas».

В 2000-их роках компанія почала надавати послуги шкільного харчування, а згодом — розробила і вивела на ринок бренд кейтирінгових послуг «Myls». Потім підприємство увійшло в групу компаній «ZIA Valda» литовського бізнесмена Гедімінаса Жемяліса, що був тісно пов’язаний з наближеними до володимира путіна людьми. Зокрема, з Євгеном Пригожиним, Аркадієм Ротенбергом, Ільгамом Рагімовим, однокурсником та другом російського диктатора, а також Артуром Таймазовим, депутатом держдуми рф від «єдиної росії».

Батько головного акціонера «ZIA Valda» Відмантас Жемяліс у той час був депутатом парламенту Литви, що дозволило компанії Smulkus urmas у травні 2009 року виграти конкурс на оренду та обслуговування столової, ресторану, буфету та магазину литовського Сейму. А далі все пішло як по маслу: через декілька місяців Smulkus urmas отримала підряд на організацію харчування робітників Ігналінської АЕС, а далі один за одним компанія вигравала тендери на харчування у дитячих садках, школах, лікарнях, авіалініях, великих промислових підприємствах в різних містах Литви.

Мабуть, тоді в Smulkus urmas зрозуміли — заходити на ринок треба не знизу, а зверху, тобто через владні кабінети. Використавши службове становище батька, Гедімінас Жемяліс буквально за два роки став одним з головних гравців на ринку організації харчування у Литві.

У 2013 році компанія вже встигла потрапити у скандал з ухилянням від сплати податків, вірогідно тому у січні 2013 року змінила назву на ЗАТ «Pontem». За даними литовських ЗМІ, в цей час отримувати тендери на мільйони євро компанії допомагав впливовий політик Юоз Бернатоніс. Восени 2015 року ЗАТ «Pontem» придбав Ірмантас Норкус, який до того часу вже конкурував з нею за державні підряди на харчування зі своєю компанією «Kretingas maitas». Таким чином шляхом злиття в одних руках двох крупних гравців в Литві утворився справжній бізнес-монстр, що заняв більше 40% литовського ринку організації харчування в державних закладах.

Ірмантас Норкус, власник ЗАТ «Pontem, яка з 1 червня отримала  право на эксклюзивне надання послуг харчування пасажирів в українських швидкісних потягах «Інтерсіті» замість компанії WOGМонополія завжди супроводжується порушеннями. Компанії Норкуса «Kretingos maitas» висунули підозри у шахрайстві, розкраданні активів у великих розмірах та шахрайському веденні бухгалтерського обліку у 2014-2016 роках, що призвело до збитків литовської податкової на понад 100 тисяч євро. Це змусило Ірмантаса змінити назву компанії на «Bruneros». Однак, це не дуже допомогло з тим, що державні органи Литви продовжували фіксувати порушення бізнесу Ірмантаса Норкуса. Зокрема, Державна продовольчо-ветеринарна служба Литви більше половини кухонь «Bruneros» та майже третину кухонь «Pontem» внесла до категорії високого ризику. Не дивлячись на це, з 2015 по 2018 роки «Pontem» та «Bruneros» все одно уклали контрактів з державою на суму понад 125 млн євро.

Читайте по темі: Одна з областей України уникала відключень світла, - голова Держенергонагляду

Як литовський міністр Керушкаускас та український президент Порошенко виступили лобістами сумнівного бізнесу

І це — в країні, що входить у ЄС, з її жорстким антимонопольним законодавством і антикорупційною політикою. Чи варто говорити, що в Україні вести бізнес на державних тендерах набагато легше? Звісно, якщо знати, що, де, з ким та як. В цьому Норкусу Ірмантасу і допомагають юристи Валерій Гуденко і Володимир Циба.

Тактика була обрана наступна: якщо ТОВ «Понтем.УА» не перемагає у торгах, або якщо тендерний комітет не приймає заявку підприємства, юристи «Понтему» закидують Антимонопольний комітет України скаргами, домагаючись таким чином повної відміни торгів, що дає компанії можливіть ще раз податись на повторні, але тепер вже знаючи ціни конкурентів і документи, які необхідні для участі.

Але спочатку Антимнопольний комітет відхиляв скарги ТОВ «Понтем.УА». До певного моменту. Поки на захист компанії в Україну приїхав Уповноважений міністр Литви в Україні Гвідас Керушкаускас. Разом з Ірмантасом Норкусом він проводив зустрічі з керівниками державних органів, міськими головами, де вони розповідали про іноваційні підходи в організації харчування дітей в школах та пацієнтів в лікарнях, що привезла в Україну литовська компанія Pontem. Скоріш за все, така зустріч могла статись і з керівництвом Антимонопольного комітету, адже акурат після візиту Керушкаускаса, АМКУ за скаргами «Понтем.УА» почав визнавати рішення тендерних комітетів недійсними та допускати до участі в тендерах компанію литовця. Так було завойовано десятки підрядів в Управліннях освіти в Києві та інших українських містах.

Перший підряд у вересні 2016 року одразу на 5,1 млн грн ТОВ «Понтем.УА» виграла в Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, проіснувавши на той момент всього 2 місяці з дня реєстрації. Вигравши цей тендер, литовці одразу почали подаватись на торги у Миколаївській, Херсонській області, у Чернігові, Миргороді, Полтаві та Кременчузі. В усіх регіонах «Понтем» забирав підряди не без допомоги АМКУ.

Так, в Чернігові спочатку ТОВ «Понтем.УА» не допустили до участі у конкурсі через порушення в документації, але втручання Антимонопольного комітету змусило тендерний комітет допустити компанію. Так само сталось і у Полтаві, де управління освіти відхилило заявку литовців через відсутність в пакеті документів приблизного двотижневого меню для харчування школярів, погодженого в управлінні Держрподспоживслужби, а також документів, які підтверджують право власності чи оренди засобів та обладнання. Що зробило ТОВ «Понтем.УА»? Правильно, подало скарги в Антимонопольний комітет, який знов став на сторону фірми, змусивши полтавське управління освіти повністю відмінити тендер, бо в заявках інших учасників торгів також знайшли порушення. Так не діставайся ж ти нікому. Через це полтавські учні взагалі якійсь час не отримували харчування від міської влади — намагання ТОВ «Понтем.УА» «взяти» підряди через АМКУ призводило до цього в багатьох містах, в Києві зокрема.

SMS про неможливість забезпечення дітей харчуванням, які отримали батьки учнів в Полтаві через відмінений тендер після скарг ТОВ «Понтем.УА» в Антимо-нопольний комітет УкраїниБатькам учнів в Полтаві розіслали повідомлення про неможливість забезпечення їх дітей харчуванням через відмінений тендер після скарг ТОВ «Понтем.УА» в АМКУ

Всюди, де ТОВ «Понтем.УА» стикалось із супротивом у торгах, в хід йшли скарги в АМКУ, який завжди розчищав дорогу литовцям до отримання бажаних підрядів. В 2020 році, як писали «Наші гроші», «Понтем.УА» в торгах за 57,5 млн грн на харчування школярів в Дарницькому районі Києва «зніс» конкурентів — КП «Промінь» Святошинської РДА — за допомогою Антимонопольного комітету, який змусив тендерний комітет відхилити заявку комунальників, бо ті не надали свідоцтво про право власності або договір оренди приміщень/будівлі/складу (за відсутність цього документу найчастіше замовники відхиляли заявки саме ТОВ «Понтем.УА»). В результаті литовці з єдиним залишеним конкурентом — дніпровським ТОВ «Фуд-Кук», яке подало всього на 8 тисяч гривень дорожчу пропозицію, перемогли у торгах.

До речі, аналіз отриманих ТОВ «Понтем.УА» підрядів по Україні демонструє цікавий факт: дуже часто литовцям вдається перемогти у торгах, запропонувавши ціну буквально на тисячу, чи навіть пару сотень гривень дешевшу за конкурентів. В Миколаївській області «Понтем» взагалі посунула конкурента, одеську компанію «Олімпія Сервіс», запропонувавши ціну акурат на 1 гривню меншу. В «Олімпія Сервіс» заявляли, що місцева влада на Миколаївщині явно лобіювала інтереси ТОВ «Понтем.УА».

І це не дивно. В грудні 2018 року тодішний Президент України Петро Порошенко (хто його зна за які такі заслуги) люб’язно пропіарив ТОВ «Понтем.УА» під час українсько-литовського бізнес-форуму, заявивши, що ця компанія «налагодила систему якісного харчування в школах України за останні два роки» (отримавши на той час вже 57 підрядів на загальну суму 190 млн грн — мрія для компанії-новачка на ринку). Після цього публічного визнання шлях ТОВ «Понтем.УА» до отримання нових і нових підрядів від держави став ще швидшим та легшим — якщо за цю компанію «вписується»  сам президент, то як тендерним комітетам сперечатись?

Пам’ятаєте про стратегію заходу на ринок не знизу, а зверху? От, судячи з усього, після Литви Pontem вдалось її реалізувати і в Україні. І не тільки Україні.

Як зустріч з прем’єром Молдови забезпечила «Pontem» підряд на 150 млн леїв

У Молдову литовська компанія ЗАТ «Pontem» прийшла у кінці 2018 року, де зареєструвала свою доньку Pontem. X SRL. Вона одразу ж почала брати участь у тендерах по організації харчування дітей в школах та дитячих садках Кишинева, однак, її дискваліфікували через відсутність документів, що підтверджували б її здатність впоратися з поставленим завданням. Звісно, молдавська «Pontem» одразу ж подала скаргу в Національне агентство вирішення спорів, але програла.

Тому було вирішено залучити одразу найвищу владну персону. Норкус Ірмантас домігся зістрічі з прем’єр-міністром Молдови Павлом Філіпом, де той розповідав йому про проблеми з харчуванням в навчальних закладах Молдови і про те, як їх можна вирішити.

Норкус Ірмантас (ліворуч) провів зустріч з прем’єр-міністром Молдови Павло Філіпом (праворуч), 2018 рік. Фото Уряду МолдовиЧерез декілька місяців після цього Pontem. X SRL з легкістю отримала підряд на 150 млн леїв на організацію харчування 6,8 тисяч дітей в 66 навчальних закладах найбільшого в Молдові регіоні — Страшенському. А прем’єр-міністр Філіп відвідав дитячий садок в Страшенах, де заявив: «Майже завжди буває опір, коли приходиш із чимось новим. Але ми це подолаємо за рахунок якості. Впевнений, що проект буде успішним та розшириться на всю країну».

Що ж такого обіцяв Норкус Ірмантас українському президенту і молдовському прем’єр-міністру у відповідь на лобіювання його бізнесу в їх країнах на найвищому рівні — невідомо. Але поки Порошенко та Філіп розповідали своїм народам про виняткову якість харчування від компанії Pontem, в самій Литві підприємство Норкуса в цей час внесли в чорний список за постачання школярам молока, що не відповідало стандартам якості.

В Україні ж — зовсім інша ситуація: ніхто ні в які чорні списки за порушення не вносить, до відповідальності не притягає. Хоча порушень в роботі «Понтем.УА» за останні роки батьки дітей та й самі чиновники назбирали не на один «чорний список».

«Понтем.УА» систематично порушує трудове законодавство – відгуки колишніх працівників

Багато відгуків колишні працівники ТОВ «Понтем.УА» залишають з приводу  систематичного затримання зарплат, або взагалі їх невиплати. А також неофіційного працевлаштування. І це — не дивно. Насправді, всі розмови про те, що закордонна компанія прийшла налагоджувати процеси і якісно покращувати харчування дітей в школах чи пацієнтів в лікарнях вже на самому початку — фікція.

Бо ТОВ «Понтем.УА», зайшовши в Україну, не набирала свій штат нових кухарів, не закуповувала своє нове обладнання, не шукала своїх постачальників. Її завдання — виграти тендер, з чим колишні юристи Фірташа більш ніж успішно справляються по сьогоднішній день. Після цього на самих кухнях в школах чи дитячих садках «Понтем» нічого не змінює: всі кухарі, які там працювали на іншу компанію, просто «переходять» працювати на компанію Норкуса.

І, судячи, з відгуків, аби економити, «Понтем.УА» набирає лише частину працівників, і то й ще не всіх оформлює, аби зекономити на податках. Та й неоформлених працівників завжди можна «кинути», взагалі не виплативши їм гроші, про що колишні працівники фірми також масово залишають відгуки. Ось один з них: «Офіційно не працевлаштовують, вводять співробітників в оману, обіцяну зарплату затримують або взагалі не виплачують. Змушують перепрацьовувати понаднормово і виходити працювати у вихідні, що ніяк не компенсується. В результаті працюєш по 17 годин без вихідних, а зарплату не отримуєш». Про яке підвищення якості може йти мова в таких умовах — питання риторичне. Скоріше, навпаки, про погіршення.

«Фірма га*но, скорочення персоналу одразу, куди вона заходить! Ну, звичайно,  краще кишеню набити з меншою кількістю людей, а 1 повар наварить їжу на 200 дітей», — написав інший користувач у вересні 2021 року.

Колишні працівники «Понтем.УА у відгуках розповідають про систематичні порушення трудового законодавства, відсутність офіційного оформлення затримки виплати заробітньої плати, примусові перепрацювання«Понтем.УА» годує українських дітей їжею неналежної якості: скарги надходять систематично

Майже одразу, як «Понтем.УА» стало вигравати тендери районних управлінь освіти в Києві, батьки та чиновники почали скаржитись. Першими про якість роботи компанії литовця заговорили в Солом’янському районі столиці. Після того, як компанія виграла тендер з найвигіднішою пропозицією у 7 гривень за один шкільний сніданок, виявилось, що вона не має ресурсів для забезпечення шкіл їжею, через що діти залишались просто без харчування, а керівництво Солом’янської РДА вимушено було звертатись через це до прокуратури.

Через рік Головне управління Держпродспоживслужби провело перевірки якості харчування в столичних школах і дитячих садках. І саме в районах, де працювало ТОВ «Понтем.УА», було виявлено найбільше порушень.

«Тільки за останній місяць було виявлено, що товариство «Понтем.УА» порушує безліч правил та норм при наданні послуг дитячого харчування. Назву лише деякі порушення, які фіксуються: порушення технологічного режиму, умови зберігання сирих овочів, м’яса та риби, правила миття продуктів тощо», — заявив начальник ГУ Держпродспоживслужби у Києві Олег Рубан, додавши, що все це підтверджується лабораторними дослідженнями.

Але ані звернення в прокуратуру, ані обіцянки розторгнути контракти не допомагали: «Понтем» продовжував вигравати тендери, а скарги продовжували надходити. Батьки учнів гімназії «Київська Русь» на Осокорках, чуючи постійні скарги дітей на якість їжі в школах, почали робити власні перевірки столової і кухні в гімназії.

«Ми побачили якісь квашені продукти дивної якості, неїстівну кабачкову ікру, чорну гречку, яку ніхто не міг проковтнути, масло невідомого походження», — розказала виданню «Лівий берег» мама, яка брала участь у перевірці шкільної їжі. Окрім того, батьки виявили, що на кухнях не вистачає працівників, а ті, що є, виходять на роботу без санітарних книжок і недоважують порції.

«Сказати, що їжа жахлива — це нічого не сказати! Гнилі продукти, залізобетонні булочки, жах! І це годували діток, деякі з яких ще навіть толком жувати не вміють», — пише про «Понтем.УА» на сайті відгуків про компанії користувач у січні 2023 року.

У відгуку про роботу ТОВ «Понтем.уа у навчальному закладі йдеться про використання продуктів найнижчої якості та неналежну термічну обробку стравА в жовтні 2019 року жителька Києва Марина Рассолова опублікувала в групі Батьки SOS в соціальній мережі Facebook фотографії того, чим кормлять дітей в школі №332 Дарницького району Києва, де навчається її дитина. «Черговий шок від кухарів ТОВ «Понтем.УА» у школі 332. Це ще гірше, ніж борщ із вчорашніх залишків капусти. Сьогодні, згідно з меню, картопля по-домашньому та овочі натуральні, але оскільки овочі не завезли, хтось вирішив давати сливи. І ось, після першої зміни віднесені залишки картоплі людина з бригади викидала у відро для сміття. Потім прийшли діти на другій зміні їсти і виявили у себе в роті кісточки від слив! Кісточки від слив, які з’їли діти раніше! І це не одна дитина, одночасно 5 дітей поскаржилися вчителю. Як виявилося, бригада приготувала дуже мало картоплі, тому вирішили дістати все з відра для сміття! А після виявленого, дітям, які прийдуть на третій перерві, звичайно нічого їсти, тому їм доварювали макарони, маленькі порції макарон, що злиплися до жаху», — написала жінка.

Фото зі школи №332 Києва де діти поскаржились, що кухарі «Понтем.УА» видали їм їжу з відра для сміття, яку не доїли інші школяриВигляд макарон, які готують кухарі Понтем.уа для київських школярів

Пост Марини зібрав більше тисячі лайків та декілька сотень коментарів. Звісно, що негативних. «В мене шок, мені страшно подумати, які бактерії потрапили дітям з помийного відра у тарілку. Це вже край — давати недоїдки», — написала Ганна Донець.  

Гнівний коментар батьків школярів на адресу компанії-постачальника послуги харчування ПонтемЧи була якась реакція? Чи внесли ТОВ «Понтем.УА» до чорного списку, як це зробила влада у Литві? Чи вигнали цю фірму зі шкіл? Ні, вона продовжила вигравати тендери на організацію харчування в школах та дитсадках Києва і інших міст всі наступні роки по сьогоднішній день.

«Понтем.УА» за 4 роки збільшила суми, отримані з державних тендерів, більше ніж в 10 раз

Не допомогло і відкрите в червні 2021 року кримінальне провадження №12021100040001743 по факту привласнення бюджетних коштів компанією «Понтем.УА» за договорами з Управлінням освіти Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації шляхом внесення до документації з оприбуткування продуктів харчування завідомо неправдивих відомостей щодо об`ємів їх поставки та їх якості.  У «Понтем» навіть проводили обшуки, але чи сильно ви здивуєтесь, дізнавшись, що вироку за цим не послідувало, а справа, як завжди, десь тихо загубилась?

На сьогодні компанія Норкуса Ірмантаса за 8 років свого перебування в Україні отримала 181 угоду на харчування дітей у школах та пацієнтів у лікарнях.

Дані про збільшення доходу Понтем.уа з державних тендерів за останні 4 рокиКожного року об’єми отриманих сум з бюджету тільки ростуть — в геометричній прогресії. Якщо в 2022-ому компанія на тендерах заробила 32 млн грн, у 2023-ому — 125 млн грн, то тільки за півроку 2024-ого — вже півмільярда гривень! Виходить, що формула успіху «Понтем» в Україні працює так: чим більше скандалів — тим більше підрядів, чим гірше якість — тим більший заробіток.

Але не дітьми єдиними. Директор ТОВ «Понтем.УА» Валерій Гуденко, мабуть, вирішив, що погано годувати можна не лише дітей, а й військовослужбовців. Тому влітку 2023 року фірма замахнулась на тендер Міноборони на поставку продуктів харчування військовим частинам ЗСУ на майже мільярд гривень. Але… під час торгів Гуденко помилився, і у другому раунді вніс остаточну пропозицію ціни в розмірі 10 млн грн замість 950-ти, через що «Понтем.УА» був дискваліфікований. Хоча й так перемогу їм було не отримати, бо конкуренти запропонували ціни на 200 мільйонів гривень менші. В будь-якому випадку зрозуміло, що не сьогодні, так завтра «залізобетонні булочки» та картопля з помийного відра в найближчому майбутньому можуть очікувати не тільки школярів, а й захисників України.

Як і пасажирів швидкісних потягів «Укрзалізниці». До речі, вгадайте, завдяки кому «Понтем.УА» вдалось посунути звідти WOG? Правильно, завдяки Антимонопольному комітету України, який раптом затурбувався про захист економічної конкуренції і звернувся до УЗ з вимогою провести новий відбір з постачальника послуг харчування у потяги «Інтерсіті». Звісно, перемогу отримала компанія литовця Ірмантаса Норкуса.

Сторінка для друку

Коментарі:

comments powered by Disqus