Пекін звернувся до Лондона з вимогою віддати історичну будівлю під своє посольство

Пекін звернувся до Лондона з вимогою віддати історичну будівлю під своє посольство
Пекін звернувся до Лондона з вимогою віддати історичну будівлю під своє посольство

Пекін активізував свої спроби перенести власне посольство в Лондоні в історичне місце за пару кроків від Лондонського Тауера.

Так, ось уже декілька років Китай намагається перенести своє посольство з престижного району Марілебон в історичне місце за пару кроків від Лондонського Тауера, внесеного до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, і знаменитого Тауерського мосту, перекинутого через Темзу.

Проєкт викликав обурення місцевих жителів, правозахисників та інших критично налаштованих до влади КНР людей.

На знак визнання важливості цього питання в листопаді прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер зустрівся з головою КНР Сі Цзіньпіном у Ріо, в кулуарах G20, — перша зустріч за останні шість років. Лідер лейбористів, який з моменту свого обрання в липні прагне до відновлення відносин між Лондоном і Пекіном, пообіцяв «повернути контроль» над цим питанням, яке доти було предметом боротьби за владу на місцевому рівні.

Пропоноване посольство, яке називають найбільшим у Великій Британії, буде розглянуто національною інспекцією з планування на початку 2025 року. Останнє слово залишиться за заступницею прем’єр-міністра Анджелою Рейнер, до чиїх обов’язків входить планування.

Читайте по темі: У Китаї виявлено новий вірус: існує загроза масштабної епідемії

 «Я ніколи б не повірив, що це питання обговорюватимуть на найвищому рівні», — сказав AFP Саймон Ченг, гонконзький дисидент у вигнанні та противник проекту.

 eiqeeiqruidrrroz

Колишня будівля монетного двору, нині не зайнята

Оскільки на території комплексу розташовані історичні будівлі, будь-які зміни мають бути схвалені владою лондонського району Тауер-Гемлетс, до якого він належить. 2022 року його обранці одноголосно відхилили проєкт, розроблений престижним британським архітектурним бюро Девіда Чіпперфільда.

Противники сподівалися, що Пекін перепродасть ділянку, куплену 2018 року за 327 мільйонів доларів (311 мільйонів євро), але в липні майже ідентичний проєкт був представлений повторно.

Вони обурені перспективою будівництва посольства на місці, відомому як Royal Mint Court — історичному місці, де розташовувалося агентство, відповідальне за карбування британської валюти, і яке наразі не використовується, будучи поруч із пам’ятками лондонської спадщини.

«Це наче французи або італійці дозволили б побудувати гігантське посольство поруч із найвідомішою пам’яткою їхньої країни... і не просто посольство», — сказав Пітер Голдс, місцевий радник-консерватор.

Противники також занепокоєні можливим «стеженням» у їхньому районі та розпочали збір коштів для найму адвокатів, які обстоюватимуть їхні інтереси перед владою. Дейв Лейк, місцевий житель, сподівається, що уряд підтримає їх у цій, за його словами, битві Давида і Голіафа.

Відзначені роками напруженості через ситуацію в Гонконзі, відносини між Лондоном і Пекіном залишаються крихкими. Не далі як у понеділок глава британського уряду висловив «стурбованість» діями Китаю у відповідь на підозри в шпигунстві щодо китайського бізнесмена, пов’язаного з принцом Ендрю. У вівторок Пекін відкинув ці звинувачення як «абсурдні».

Посольство Китаю у Великій Британії зазначило, що «країни, які приймають, зобов’язані підтримувати і полегшувати будівництво приміщень для дипломатичних місій». Воно заявило, що «прихильне справі зміцнення дружби між китайським і британським народами, а також розвитку двосторонніх відносин», і наголосило, що завершення проєкту «в найкоротші терміни допоможе виконати ці обов’язки».

Читайте по темі: Китайські хакери атакували секретний офіс Мінфіну США, що керує санкціями, - WP

Проєкт посольства є сильним «символом» і, отже, «пріоритетом» для Китаю, підтвердив AFP Джеймс Дженніон, молодший науковий співробітник Британської групи із зовнішньої політики.

Той факт, що його долю порушили у вищих колах, тепер «ускладнить оцінку (проєкту) на основі конкретних елементів і, безумовно, стане центральним питанням у відносинах між Великою Британією та Китаєм, допоки рішення не ухвалять», підкреслив він.

Сторінка для друку

Коментарі:

comments powered by Disqus