"Братія чекає". Частина ченців Києво-Печерської лаври хоче перейти до ПЦУ, – в.о. намісника монастиря
УПЦ МП продовжує частично контролювати Нижню Лавру, але серед монахів зростає невдоволення позицією Онуфрія і Павла.
Монахи Києво-Печерської лаври розділились: для когось зв’язок з Москвою важливіший за святині, а решта чекає нагоди, або пристати до ПЦУ, впевнений архімандрит Авраамій, в.о. намісника монастиря від ПЦУ. Про це він сказав в інтерв’ю NV.
Авраамій пояснив, що з початку подій щодо розірвання договору оренди між державою та УПЦ МП на користування Нижньою Лаврою (де і розміщено сам монастир), братія думала: будуть переговори, питання якось вирішиться. Але керівники МП — митрополит Онуфрій та колишній настоятель монастиря Павло — пішли шляхом протистояння, демонстративного ігнорування вимог держави.
"Внаслідок цього розірвано договір [оренди], і всі мають виселитися з Лаври. Хтось готовий до цього — їм зв’язок з Москвою важливіший, ніж лаврські святині. Хтось перебуває в роздумах, бо не просто за досить короткий час переосмислити попередню історію. Серед братії є ті, хто хотіли би долучитися до ПЦУ, залишитися в молитві біля лаврських святинь", — сказав Авраамій.
За словами архімандрита ПЦУ, фактично монастир контролює колишній намісник Павло і частково митрополит МП Онуфрій. "Але внаслідок подій, які відбулися, цей контроль зменшується, хоча інерція ще велика — все ж митрополит Павло керував Лаврою майже 30 років", — додав в. о. намісника монастиря.
"Я спілкуюся з братією. Хтось налаштований вороже, хтось має сумніви та шукає відповіді на свої питання. Хтось чекає рішень держави, щоби відкрито заявити про свою позицію", — пояснив Авраамій.
Національний заповідник Києво-Печерська лавра два місяці тому розірвав договір з УПЦ МП на оренду Нижньої Лаври, укладений у липні 2013 року. З 29 березня ця церква мала звільнити всі приміщення, якими користується. Проте вже 30 березня «московські» священики продовжили проводити у Лаврі богослужіння і оскаржили в суді розірвання орендного договору.
1 квітня СБУ повідомила про підозру колишньому настоятелю Києво-Печерської лаври Павлу за двома статтями: розпалювання релігійної ворожнечі та виправдання та заперечення збройної агресії РФ проти України.
На початку травня комісія Міністерства культури та інформполітики передала державі третину від усього майна Києво-Печерської лаври, яким безоплатно користувалася УПЦ МП.