Секретар Черкаської міськради Юрій Тренкін: елітні авто, бренди та розкішне життя поза декларацією
Юрій Тренкін – секретар Черкаської міської ради, лідер обласного осередку партії “Батьківщина”. Він – офіційно заможна людина, декларує великі статки і доходи. Та, якщо оцінити, у що одягається депутат, які автомобілі мають у його сім’ї, як відсвяткував весілля, можуть виникнути сумніви, що його доходів достатньо для такого розкішного життя.
Журналіст “18000” Артур Чемирис дізнався, чим багата родина Тренкіних.
На Соборній площі 23 листопада зібрались десятки людей, аби вшанувати жертв голодомору. Дехто з чиновників прийшов із сім’ями. Наприклад, Тренкін Юрій Васильович взяв із собою дружину – Марію. Здається, вона вперше “засвітилася” на подібному заході і зробила це ефектно. Ще б пак, увагу українців привернула сумка Марії Тренкіної. Її помітило чимало людей, адже світлини із заходу опублікували на офіційній сторінці Черкаської міської ради у фейсбуці.
Що особливого у цьому елементі дрес-коду? Знавці говорять, що це сумка Ермес Біркін або щось дуже на неї подібне. І коштує сумка, схожа на ту, що в Марії Тренкіної, – 70 тисяч євро.
Читайте по темі: Гучне призначення: Зеленський довірив захист прав військовослужбовців правозахисниці Ользі Решетиловій
Отже, дружина секретаря Черкаської міської ради Марія Тренкіна (на світлині – пані у куртці та штанах білого кольору, – ред.) тримає в руках сумку, схожу на Ермес Біркін із крокодилячої шкіри, ціною у кілька мільйонів гривень, під час вшанування жертв голодомору на третій рік великої війни України з російськими окупантами.
А на цьому фото помітно, що Марія Тренкіна тягнеться рукою за символічною скибкою хліба. На ній, схоже, годинник Rolex, ще за кілька десятків тисяч доларів.
Доступ до інстаграму Марії Тренкіної обмежений. Однак зі світлини її знайомої можна зрозуміти, що черкащанка має не один коштовний аксесуар. Йдеться про ще одну сумку. Вартість її оригіналу – декілька десятків тисяч євро.
На ще одній світлині Тренкіної із соцмереж помітно сумку, схожу на іншу модель того ж бренду. Ціна подібної на профільних сайтах – ще декілька десятків тисяч євро.
Тож лише сумки Марії Тренкінкої на вигляд можна оцінити ледь не в понад сотню тисяч доларів. А є ще одяг. Наприклад, лофери, в яких вона прийшла на вшанування пам’яті, можуть коштувати до декількох тисяч євро. Це лише частина гардеробу з публічно доступних світлин.
Які бренди носить Юрій Тренкін?
Тренкін Юрій Васильович – секретар Черкаської міської ради, очільник Черкаської обласної організації “Батьківщина”. Тієї, де розповідають про геноцид, але не росіян, а тарифний чи інший. А ще про низькі зарплати і пенсії, але лідери якої, принаймні на Черкащині, полюбляють все люксове.
Юрій Тренкін одягається скромніше за свою дружину. На той захід, де Марія Тренкіна була з елегантною сумкою, він прийшов у пальто, cхоже, за тисячу євро.
А жилет, у якому секретар Черкаської міської ради отримує з рук священника нагороду за “благодійну діяльність”, може коштувати 700 євро. Приблизно стільки ж коштують і кросівки Louis Vuitton і, ймовірно, Тренкін у них.
Влітку на світлині Юрій Тренкін був, схоже, у футболці від Stefano Ricci, ціна на яку без знижки – тисяча євро. Зі знижкою річ вдвічі дешевша.
Заможний, але без грошей: НАЗК перевірило Тренкіна
До політичної діяльності Юрій Тренкін займався бізнесом і працював керівником двох підприємств. Такий бекграунд ніби переконує у легальності коштів на різну розкіш.
Однак, за інформацією джерел “18000”, за останні роки Юрій Васильович заробив, принаймні офіційно, п’ять мільйонів гривень. Левову частину грошей Тренкін заробив уже на посаді секретаря міської ради.
Схоже, цих легально задекларованих заробітків недостатньо, щоб обґрунтувати все майно, яким користується політик. Одна справа написати про свої багатства у декларації, а інша – довести легальність їхнього походження і сплату податків. Тому Юрій Тренкін, за нашими спостереженнями, використовує два лайфхаки.
Лайфхак перший
“Хата на тата” або “Авто на Василя”. Про нього журналістка “18000” Ірина Малюкова розповідала у попередньому розслідуванні.
У користуванні родини Тренкіна є дві люксові автівки ціною у майже дві сотні доларів – позашляховик BMW X7 та седан Mercedes S400. Офіційно вони належать не Тренкіну: щоб їх придбати, потрібно мати набагато більші заробітки і ще має вистачати грошей на інші потреби. Тому на поміч прийшов Василь Монастирецький – водій Юрія Васильовича.
На початку 2019 року водій Тренкіна купив BMW, а після початку повномасштабного вторгнення ще і Mercedes. Після розслідування “18000” НАЗК перевірило декларацію Тренкіна та встановило, що його водій Василь Монастирецький за декілька десятків років трудового життя заробив лише 250 тисяч гривень. Офіційно.
Утім ключове те, що особливих порушень у цьому НАЗК не виявило.
– І Кримінальний кодекс, і Кодекс про адміністративне порушення свідчать про персональну відповідальність. Тобто, коли Монастирецький не має стосунку до грошових активів чи майна, то він має нести за це відповідальність, а не сам секретар. Тому Юрій Тренкін, найімовірніше, скористався цим правом і попросив свого друга записати майно на себе, але фактично ним користується сам, – прокоментував голова правління ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик.
Лайфхак другий
Влітку 2021 року Юрій Тренкін і Марія одружилися. Їхнє весілля називають одним із найкоштовніших у нашому регіоні: були залучені десятки підрядників, на декілька днів орендували розважальний комплекс, виступала Гайтана, вітала Юлія Тимошенко, був присутній політичний і бізнесовий бомонд. Очевидно, що це свято не могло не вплинути на статки політика.
Проте у декларації Тренкіна за той рік жодних видатків на весілля немає. У 2021 році у його “заначці” було 190 тисяч доларів, а в декларації за попередній рік – 180 тисяч доларів. Заробив за рік Тренкін дещо менше мільйона гривень або ж 40 тисяч доларів за тодішнім курсом. Тобто секретар міськради рік жив за ці гроші, заплатив за гучне весілля і ще 10 тисяч додав до своїх збережень. Чи все було не так?
У той же 2021 рік у декларації Тренкіна з’явилася дружина – Марія Тренкіна і, звісно, її багатства. За декларацією, жінка за рік отримала 700 тисяч гривень доходу і мала ще 200 тисяч доларів заощаджень. Успішна бізнесменка зареєструвалася підприємицею у 2018 році, за кілька років до одруження. За інформацією з податкової, до цього Марія декларувала по кілька сотень тисяч гривень на рік. Займалася торгівлею.
Та після одруження справи Марії стрімко покращилися і вона почала заробляти п’ять мільйонів гривень на рік. Після того, як восени 2024 року НАЗК перевірило декларацію Тренкіна за 2021 рік, він згадав, що дружина в рік весілля заробила не 700 тисяч гривень, як він вказував раніше, а п’ять мільйонів гривень. Чому не 10 чи 25 мільйонів? Схожі заробітки є не лише у Марії Тренкіної, а й дружини мера Черкас Анатолія Бондаренка – Валерії.
Пояснюємо:
Марія Тренкіна зареєстрована як фізична особа підприємець, яка перебуває на спрощеній системі оподаткування. Заробляючи щорічно до п’яти мільйонів гривень, вона сплачує менше 20 тисяч гривень єдиного податку на рік. Якби вона заробляла більше, довелося б платити близько 300 тисяч податку, а також більш суворо вести бухгалтерію.
Отже, ці п’ять млн гривень на другій групі оподаткування – це золота середина між максимально можливими доходами і мінімально можливими податками. Чому б нею не користуватись?
Дружина – не єдина заможна жінка у житті Юрія Васильовича. Є ще мама, теж бізнесвумен. Улітку 2024 року Людмила Тренкіна стала власницею позашляховика, який поповнив родинний автопарк доступних для користування Тренкінку. Цей Land Rover Discovery за 60 тисяч доларів теж інколи можна побачити під стінами мерії.
Це був другий лайфхак на шляху до збагачення та розкоші.
Новий BMW X7 2024
Уже на початку грудня 2024 року ТОВ “Авто-мастерок”, власницею якого є матір Юрія Тренкіна – Людмила Тренкіна, придбало позашляховик BMW X7 2024 року випуску. Це єдиний автомобіль у власності компанії, яка офіційно надає послуги авторемонту та автосервісу.
За інформацією “18000”, новеньким BMW X7 2024 із салону нині користується дружина секретаря міськради – Марія Тренкіна. Аби це перевірити, журналіст Артур Чемирис зателефонував до директора компанії “Авто-мастерок”. У розмові Віталій Горбівненко підтвердив, що авто нібито перебуває в оренді і ним користується жінка, втім її імені не назвав, обмежившись тим, що вона стовідсотково блондинка.
Також, судячи із оголошень на сайті продажу авто, у жовтні 2024 року водій Тренкіна Василь Монастирецький продав BMW X7 2019 року за понад 60 тисяч доларів. Орієнтовно через два місяці після цього компанія, пов’язана із матір’ю Тренкіна, придбала нову автівку, ціна якої може перевищувати 120 тисяч доларів.
Що у висновку?
Автор розслідування, журналіст “18000” Артур Чемирис намагався поспілкуватися з Юрієм Тренкіним, але він вперше відмовив у спілкуванні на камеру. Все, що є, – куца переписка у месенджері. Висновок із неї: жага до публічної розкоші у секретаря міської ради Черкас є, але говорити публічно про неї він відмовляється. Нічого не знає, автівками не користується, де і як заробляє мільйони дружина – невідомо.
– Коли розробляли закон про НАБУ, тоді була значно менша чисельність працівників. Передбачали, що це стосуватиметься мегакорупції, тому на місцевому рівні було досить небагато людей, які підпадали на підслідність. Але по факту з’ясувалося, що реалії інші. Ніхто не розумів, скільки коштів дасть децентралізація, і, відповідно, зараз не вистачає контролю, – пояснив представник ГО “Платформа громадський контроль” Денис Селін.
Попри всі можливості і багатства, посада секретаря міської ради обласного центру залишається поза межами підслідності Національного антикорупційного бюро. Займатися “мерседесами” і сумками з крокодила мають місцеві правоохоронці та НАЗК. Чи ефективно це? Зважаючи на цю історію, не дуже. Щось записав на водія, інше на маму, сказав, що дружина успішна бізнесменка – і все, запитань від місцевих правоохоронців і контролерів немає. Принаймні поки що.