НАБУ вивчає фірми Ігоря Кушніра, які отримують підряди Київміськбуду
Як повідомлялося, 17 травня главу «Київміськбуду» Ігоря Кушніра виявили на горі Еверест, на яку він здійснив сходженням разом зі своєю дружиною.
Спортивне видання Mt Everest Today у новині про те, що на вершину світу піднімається група альпіністів, написала серед іншого таке: «українська пара – мільярдер Ігор Кушнір та його дружина Оксана Кушнір також підкорили Еверест».
В Україні ця новина викликала безліч питань, серед яких головним є навіть не те, хто випустив Кушніра за кордон, а – чи повернеться подружжя мільярдерів, на Батьківщину. Тому що поспішному від’їзду пана Кушніра з дружиною за кордон передував запит НАБУ до Київради, в якому детективи просили роз’яснити низку питань щодо очолюваного Ігорем Кушніром ПАТ «Київміськбуд»:
Формальною причиною інтересу НАБУ до діяльності Ігоря Кушніра стала відмова «Київміськбуду» добудовувати десять будинків «Укрбуду», які він узяв на свій баланс.
Але насправді причини набагато глибші і, швидше за все, запит НАБУ викликаний підкилимною боротьбою за будівельний ринок Києва, яка зі змінним успіхом триває ось уже чотири роки, відколи на Банковій змінилися господарі. Але, як би там не було, під багаторічним головою «Київміськбуду» Ігорем Кушніром захиталося крісло.
На кону, окрім посади, - величезний шмат будівельного ринку Києва, який Ігор Кушнір успішно освоює через афілійовані фірми, записані на номіналів або його родичів. Серед останніх – фірми його дружини Оксани Кушнір, якими вона володіє через офшорні прокладки.
У судових реєстрах засвітилося ТОВ "Моноліт буд", яке підозрювали в ухиленні від податків.
ТОВ «Моноліт буд», як і ТОВ «Панель буд консалтинг» до 2019 року належало кіпрському офшору Koksi Holding Ltd. У 2019 році ці фірми були переоформлені на інший офшор – Klodius Investments Limited із Британських Віргінських островів.
Всі ці офшорні компанії належать Оксані Кушнір, громадянці Кіпру. У лютому 2021 року власник ТОВ «Моноліт буд» та ТОВ «Панель буд консалтинг» знову змінився. Цього разу вони були переоформлені на кіпрську "Аріалті АІФ Ві.Сі.Ай.Лтд", якою знову ж таки володіє Оксана Кушнір. Натомість власністю цього офшору стали ТОВ «Буд-проект груп» та ТОВ «Інвестконсалтинг-К».
За дивним збігом остання зміна власників усіх цих фірм, що належать Оксані Кушнір, сталася якраз напередодні підписання Зеленським указу «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 лютого 2021 року )», в якому серед інших під санкції потрапила компанія Klodius Investments Limited.
Таким нехитрим чином усі чотири фірми Оксани Кушнір, які годуються від підрядів «Київміськбуду», в якому, знову ж таки випадковим збігом, директором працює її чоловік, були виведені з-під санкцій РНБО.
Окрім дружини, Ігор Кушнір має спільний бізнес із нардепом від колишньої ОПЗЖ Вадимом Столаром, який довгі роки носив неофіційний статус «смотрящего» за будівельним ринком столиці. Так, одна з фірм Столара та Кушніра, ТОВ «Компанія з управління активами "Буд кепітал"», яка виступає фінансовим підрозділом ТОВ «Буд Кепітал», фігурує у кримінальному провадженні №42019110000000371, порушеному Службою безпеки України:
Суть кримінальної справи, що розслідується, зводиться до того, що «Буд кепітал» збирає гроші з громадян, які бажають вкластися в будівництво житлових комплексів, наприклад, «Французький квартал 2», який будує «Київміськбуд».
В наявності явне ухилення від податків (за оцінкою слідства – 360 мільйонів гривень) але, крім того, інвестори ризикують залишитися ні з чим, оскільки укладають інвестиційний договір на будівництво не з підрядником, а з прокладкою, яка ніякої відповідальності за договором не несе.
При цьому, що цікаво, директор ТОВ «КУА «Буд кепітал»» Володимир Криворучко є співвласником ТОВ «Лісоргбуд», на який було виведено 2 гектари землі бази відпочинку «Київміськбуду» у селищі Козин. На цій території нині розташувалося затишне селище із семи котеджів родичів та бізнес-партнерів Ігоря Кушніра та його дружини Оксани.
Крім усього цього, за даними «Економічної правди», президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір займається не лише комунальним холдингом, а й має у своєму володінні ще три девелоперські компанії. Тому не дивно, що навколо комунального «Київміськбуду» годується ще кілька десятків фірм, які отримують від нього найвигідніші підряди, а сам він перебуває у глибокій фінансовій прірві.
За даними «Української правди», Столару та Кушніру також належать компанії bUd Development, BudCapital та IB Alliance. Однак Столаром партнерство Кушніра не обмежується – житло під управлінням bUd development будують Вадим Столар, президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір та співвласник Stolitsa Group Владислава Молчанова, яка теж є дуже одіозною особистістю.
Однак у нашому випадку йдеться саме про голову комунального підприємства «Київміськбуд» Ігоря Кушніра, який, офіційно практично не маючи майна, примудряється вести рівень життя, що далеко перевищує його доходи. Що й відобразило видання Mt Everest Today, назвавши його мільярдером:
Чим саме викликаний інтерес НАБУ до персони президента «Київміськбуду» Ігоря Кушніра – його явно корупційною діяльністю чи це просто черговий переділ столичного будівельного пирога – невідомо. Але цей інтерес, зважаючи на все, носить дуже серйозний характер, який змусив Кушніра терміново виїхати з країни.
Чим усе це закінчиться – прогнозувати важко, адже Ігор Кушнір починав свою роботу в «Київміськбуді» ще за Януковича, причому пересів у це крісло із крісла заступника міністра оборони України. І успішно у ньому пережив і Януковича, і Порошенка, і чотири роки правління Зеленського. І кілька переділів столичного будівельного ринку, що сталися за ці чотири роки. Тож «ховати» Ігоря Кушніра ще зарано. Але проблеми у нього явно серйозні.