Банкрутство «Дельта Банку» Лагуна: колишнього власника та співучасників судитимуть за нові злочини
Правоохоронці завершили досудове розслідування у справі про присвоєння понад 250 млн грн головою наглядової ради «Дельта Банку» та його спільниками, обвинувальний акт направлено до суду, пише Цензор .
«Закінчено досудове розслідування ще в одному кримінальному провадженні, пов’язаному з банкрутством фінустанови. Зібрано докази присвоєння понад 250 млн грн головою наглядової ради банку у злочинній змові із заступниками голови ради директорів та директором підконтрольної юридичної особи. Розслідування щодо інших злочинних фактів триває», - йдеться у повідомленні Нацполіції.
За матеріалами досудового розслідування, злочинну угоду організував колишній власник банківської установи Микола Лагун, який обіймав посаду голови наглядової ради, разом із спільниками — двома заступниками голови ради директорів та службовою особою банківської установи, яка одночасно обіймала посаду директора товариства.
У ході розслідування встановлено, що протягом 2012-2013 голова наглядової ради ПАТ «Дельта Банк» надав незаконну вказівку підлеглим видати кредит підконтрольній їй юридичній особі, яка необґрунтовано отримала 430 млн гн, з яких не повернула 199 млн грн. Також, уклавши свідомо невигідний договір про відступлення прав вимог за кредитним договором, за ціною суттєво нижчою від реальної вартості, вони заволоділи коштами в сумі близько 29 млн грн.
Крім того, протягом 2014-2015 років за аналогічною злочинною схемою, внаслідок поступки заборгованості за кредитним договором на користь підконтрольної юридичної особи, посадові особи банківської установи, за допомогою директора підконтрольного товариства, заволоділи 19 млн грн.
Наразі обвинувальний акт направлено до суду. Досудове розслідування цього кримінального провадження завершено за ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна чи заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України.
Фігурантам загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років з конфіскацією майна.
Як повідомлялося, раніше суди підтвердили борг Миколи Лагуна перед Ощадбанком на суму 948 млн грн, $111,8 млн і 12,45 млн євро (загалом понад 4,3 млрд грн). Тоді суд вирішив, що Лагун намагається сумлінно платити борг, влаштувавшись на роботу до свого колишнього топ-менеджера та перераховуючи на погашення заборгованості частину зарплати.
Раніше Верховний Суд своєю ухвалою від 11 жовтня 2017 р. у рамках зазначеної справи виніс рішення про стягнення цієї заборгованості з Лагуна як поручителя «Дельта Банку» перед «Ощадбанком» за договорами про коррахунки. Тоді «Ощадбанк» помічав, що за Лагуном зареєстроване нерухоме майно, що належить йому на праві власності, але все це майно знаходиться в іпотеці НБУ, «Укрексімбанку» та «Укрсоцбанку».
Нагадаємо, у жовтні 2021 року Офіс генпрокурора повідомив Миколі Лагуну про підозру у розтраті понад 1 млрд грн коштів «Дельта Банку». Проте Печерський районний суд Києва відмовився задовольнити клопотання прокуратури про арешт Лагуна з альтернативою заставі 1 млрд грн, обравши для нього запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.
Повідомлення про підозру також отримали два екс-замглави ради директорів «Дельта Банку» та директор однієї із пов’язаних фінансових компаній. Їхній суд також вислав під нічний домашній арешт.
«Дельта Банк» була визнана неплатоспроможною 2 березня 2015 року, тоді ж до банку було введено тимчасову адміністрацію. Рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ВАТ «Дельта Банк» Нацбанк ухвалив 2 жовтня 2015 року.
За оцінкою Фонду гарантування вкладів фізосіб, орієнтовні загальні втрати кредиторів внаслідок доведення до банкрутства «Дельта Банку» становлять понад 24,5 млрд. грн.
Найбільшими акціонерами «Дельта Банку» на початок 2015 року були Микола Лагун (70,61%), який також очолював наглядову раду банку, та Cargill Financial Services International, Inc. (29,39%).
Згідно з даними Нацбанку України, на 1 січня 2015 року за розміром загальних активів «Дельта Банк» посідав 4 місце (60,3 млрд грн) серед 158 банків, що діяли на той момент.
В Україні Миколі Лагуну належали "Дельта Банк", "Омега Банк", "Астра Банк" та "Кредитпромбанк", а також білоруський "Дельта Банк". Усі вони у стані ліквідації, за винятком «Астра Банку», проданого Фондом гарантування вкладів фізичних осіб новому власнику.