Як російські олігархи позбавляються чеських активів

Як російські олігархи позбавляються чеських активів
Як російські олігархи позбавляються чеських активів

За підрахунками британської компанії Dun & Bradstreet , з 2014 року кількість чеських компаній із російськими власниками скоротилася майже на третину. Найбільше таких підприємств ліквідували у перший рік війни в Україні.

Журналісти Investigace.cz (партнер OCCRP) з’ясували , як позбавлялися чеських активів бізнесмени Мавліт та Муса Бажаєви, Володимир Євтушенков та Віктор Вексельберг.

Мавліт та Муса Бажаєви

Мавліт та Муса Бажаєви (обидва під міжнародними санкціями) — чеченські бізнесмени з оточення Рамзана Кадирова та Володимира Путіна. У сім’ї Бажаєвих у Чехії був цілий портфель девелоперських проектів, але після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну всі компанії, які володіють або управляють чеськими активами, перейшли до нових власників, які, схоже, не пов’язані з Бажаєвими.

До 2021 року низка їхніх активів належала чеській компанії Aza Trade, якою чеченці володіли через офшор Harton Engineering Ltd — пізніше обидві фірми перевели під управління кіпрською Higglo Investments, також підконтрольною Бажаєвим.

Згідно з реєстром бенефіціарів, Higglo Investments тепер належить Рустаму Мухамедрахімову з Казахстану — на батьківщині він володіє мережею продовольчих складів та магазинів Green House Trading. За чеські активи він сплатив майже 290 мільйонів крон.

Представниця Мухамедрахімова розповіла Investigace.cz, що бізнесмен має «великий досвід у девелопменті, точніше у будівництві логістичних, торгових, виробничих та житлових об’єктів», а з Бажаєвими познайомився лише у момент укладання угоди.

Компанія Aza Trade наприкінці минулого року перейшла до Олени Дербенцевої і тепер називається Trabcde. За даними торговельного реєстру, Дербенцева, яка купила компанію у Бажаєвих за 1,8 мільйона крон, — власниця українського турагентства «Вояж».

В Investigace.cz дізналися, що через інший офшор Бажаєви володіли компанією Mendel Plaza, яка має збудувати у Брно п’ять житлових будинків приблизно на 500 квартир. Минулого року фірма перейшла до Ясіра Соф’яна Асада Амро з Йорданії — йому належить п’ята частина акцій української туристичної компанії Cosmos Travel Star.

Володимир Євтушенко

Мільярдер Володимир Євтушенков контролює концерн «РТІ Системи» (під санкціями України, США, Великобританії та ЄС), який з початку війни в Україні постачає російським військовим радіотехнічне обладнання для систем управління та зв’язку.

Євтушенкову також належить російська інвестиційна компанія АФК "Система", в портфелі якої підприємства різних секторів економіки. До січня 2023 вона володіла чеською фірмою Lunisoft, sro, в управлінні якої знаходиться п’ятизірковий готельний комплекс Savoy Westend у Карлових Варах.

У день, коли Великобританія внесла Євтушенкова до списку санкцій і заморозила його активи на території країни, мільярдер переписав 10 відсотків акцій АФК «Система» на сина Фелікса, щоб зробити свою частку неконтролюючою. Феліксу належать 15,2 відсотка акцій, а Євтушенкову-старшому – 49,2.

Журналісти Investigace.cz дізналися, що з кінця січня цього року Savoy Westend через чеську компанію Lunisoft, sro належить російській фірмі Hotel Holding, яку започаткували через місяць після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Одноосібною власницею Hotel Holding вважається Олена Анатоліївна Брусилова, яка має дітей від Євтушенкова. У чеських документах власником Savoy Westend, як і раніше, значиться російський бізнесмен.

Віктор Вексельберг

У 2018 році США ввели санкції проти російського мільярдера Віктора Вексельберга та його компанії «Ренова», якій належала чеська фірма Safina, яка займається переробкою дорогоцінних металів.

У тому ж році Safina продали Олександру Окатову - гендиректору Єкатеринбурзького заводу з обробки дорогоцінних металів, який багато років входив до складу холдингу Вексельберга "Ренова".

В аудиторському звіті Safina за 2021 рік зазначено, що війна в Україні, якою б «найжахливішою  вона не була, економічно ніяк не впливає на подальшу діяльність компанії, оскільки компанія не торгує з державами, залученими до конфлікту».

Керівництво Safina заперечує, що компанія якимось чином пов’язана із Віктором Вексельбергом.

Сторінка для друку

Коментарі:

comments powered by Disqus