“Київмедспецтранс” загрався в “корупційні закупівлі”

“Київмедспецтранс” загрався в “корупційні закупівлі”
“Київмедспецтранс” загрався в “корупційні закупівлі”

Столична Нацполіція розслідує справу про “бюджетні розпили” при закупівлі комунальною організацією (КО) “Київмедспецтранс” запчастин до карет швидкої допомоги.

Наразі відомо, що протягом минулих років посадовці в рамках реалізації 22 тендерів переплатили 12,6 млн гривень підконтрольним компаніям. Станом на сьогодні підозри отримали вже десять осіб, у тому числі керівник вказаного КО Віталій Безносюк (на колажі по центру) та двоє його заступників. Деякі з фігурантів цього слідства вже навіть під “запобіжними заходами” та  відсторонені від займаних посад. Що цікаво, фігуранти цієї справи, щоб уникнути відповідальності, схоже, навіть підкупали судових експертів. І, навіть після вручення підозр, підписуали угоди на постачання запчастин за завищеною вартістю. 

Як стало відомо , відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42022102100000201, яке було відкрито 15 листопада 2022 року Шевченківським управлінням Нацполіції Києва. Мова йде про розслідування можливих “бюджетних зловживань” з боку посадових осіб КО “Київмедспецтранс” – організації, що займається транспортним обслуговуванням та забезпеченням спеціальним транспортом столичних бригад швидкої медичної допомоги.

Наразі ймовірним правопорушникам інкримінується вчинення злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2, 3, 4, 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, а також співучасть у цьому злочині), ч. 3 ст. 358 (підроблення документів, вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб), а також ч. 1 та ч. 2 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу (КК) України. Крім того, як мінімум до серпня 2023 року правоохоронці ще розглядали версію, що окремі фігуранти цієї справи могли скоїти порушення, передбачене ч. 4 ст. 368-4 КК України – підкуп особи, яка надає публічні послуги, вчинений повторно або за попередньою змовою групою осіб чи в поєднані з вимаганням неправомірної вигоди.

Що з’ясувало слідство

За останньою інформацією прокуратури, що була оприлюднена нею 13 вересня 2023 року, керівництво КО “Київмедспецтранс”, у співучасті з директорами п’яти приватних компаній, організували схему привласнення бюджетних коштів, які столична влада виділила “для функціонування карет швидкої медичної допомоги та забезпечення їх запчастинами”. Правоохоронці стверджують, що перемогу у цих закупівлях отримували підконтрольні підприємства, які й “постачали автозапчастини комунальній організації за завищеними цінами”. Як повідомили в прокуратурі, за результатами експертизи встановлено завищення вартості запчастин на суму близько 13 млн гривень, а якщо точніше – 12,6 млн гривень.

Ще раніше, 21 серпня поточного року, правоохоронці розкрили деякі деталі цих злочинів. За даними прокуратури, посадовці КО “Київмедспецтранс” створили мережу фіктивних компаній, через які й проводилися закупівлі. Усього було проведено 22 закупівлі електричного обладнання та запчастин для карет швидкої допомоги. В рамках даного провадження підозри від правоохоронців отримали “10 учасників організованої групи”: директор “Київмедспецтрансу” Віталій Безносюк, двоє його заступників, начальник служби матеріально-технічного забезпечення цієї КО, п’ять директорів компаній та ще одна неназвана особа, “яка контролювала їхню діяльність”.

За інформацією прокуратури, в рамках цього слідства керівника “Київспецтрансу” та одного з його заступників вже відсторонено від займаних посад до жовтня поточного року. Крім того, до Віталія Безносюка було застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з альтернативою внесення застави в сумі 10 млн гривень, а відносно його заступника – запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 1,7 млн гривень.

Також слідчі стверджують, що з метою приховування злочину посадовці “Київмедспецтрансу” ініціювали проведення експертизи щодо відповідності закупівельних цін ринковим. За інформацією правоохоронців, “предметом дослідження експертизи були завідомо підроблені офіційні документи, отримані нібито від офіційних імпортерів та виробників”. Ймовірно, йдеться про те, що фігуранти намагалися ввести слідство в оману за допомогою експертизи, виконаної за “несправжніми” документами з цінами на запчастини.

 qeithiqzeikzroz

Один із “візитів” правоохоронців до посадовців “Київмедспецтрансу” (фото столичної прокуратури)

Правоохоронцям стало відомо, що за надання правильного висновку службовці КО “Київмедспецтранс” забезпечили експертам безкоштовний ремонт їхніх особистих автомобілів на своїй базі – очевидно, що саме з цієї причини слідчі розглядали версію щодо вчинення злочину, передбаченого вищезгаданою ч. 4 ст. 368-4 КК.

У своїх інформаційних повідомленнях щодо даного кримінального провадження прокуратура не уточнила, якою була загальна сума закупівель, які компанії були постачальниками запчастин, протягом якого періоду були вчинені вказані злочини тощо. Разом з тим, деякі деталі цієї справи опубліковані в Єдиному держреєстрі судових рішень.

Так, у одній з відповідних судових ухвал за цим провадженням зазначено назву одного з постачальників запчастин. Навесні 2022 року КО “Київмедспецтранс” закупило їх у ТОВ “Форд Центр” на суму 859,8 тис. гривень, і при цьому слідство вважає, що 200 тис. гривень були привласнені учасниками даної схеми. Посадовцю КО “Київмедспецтранс” (яку посаду займає ця особа, в документі не зазначається. – ), який підписував платіжне доручення по оплаті цієї закупівлі, Шевченківським районним судом Києва було обрано запобіжний захід у вигляді застави на суму 214,7 тис. гривень. У служителів Феміди просили відправити підозрюваного під варту, але слідчий суддя Вадим Ковтуненко вирішив, що в даному випадку можна обійтися і без цього.

Скріншот ухвали по цьому провадженню від 31 серпня 2023 року

В судових документах повідомляється, що протягом 2020-2021 років КО “Київмедспецтранс” направила низку запитів до трьох компаній – ТОВ “Еліт-Україна”, ТОВ “Inter Cars Ukraine” і ТОВ “ТПК "Омега Автопоставка". Разом з тим, за даними слідчих, відповіді вказаних суб’єктів господарювання на ці запити були підробленими. Тому можна з високою долею ймовірності припустити, що саме зазначені суб’єкти господарювання були “нібито імпортерами запчастин” і саме цими документами посадовці “Київмедспецтрансу” планували доводити обґрунтованість своїх закупівельних цін.

Також з судових документів випливають подробиці щодо одного з фігурантів даного провадження. Йдеться про начальника майстерні з діагностики дорожньо-транспортних засобів ремонтно-відновлювального комплексу “Київмедспецтрансу”, який до 19 липня 2023 року працював начальником служби матеріального забезпечення цього КО.

За інформацією правоохоронців, саме його нинішні підлеглі раніше безоплатно виконували ремонтні та інші роботи двом експертам Науково-дослідного центру судової експертизи у сфері інформаційних технологій та інтелектуальної власності. Це, мовляв, робилося для того, щоб експерти надали позитивний висновок транспортно-товарознавчої експертизи по цьому слідству на користь “Київмедспецтрансу” – саме тієї, яка мала встановити справжні ціни на запчастини. 

У зв’язку з цим ще наприкінці липня слідчі намагалися через суд відсторонити вказану особу від “нової посади” – щоб той не міг надавати працівникам “Київмедспецтрансу” вказівки щодо “безоплатного ремонту”. Але тоді служителі Феміди відмовили правоохоронцям у задоволенні відповідного клопотання.

Разом з тим, 25 серпня 2023 року Шевченківський райсуд столиці відправив його під домашній арешт у нічний час (з 21:00 до 6:00) з необхідністю носити електронний засіб контролю (т.зв. “браслет”). Дана міра запобіжного заходу була розрахована до 7 вересня поточного року, чи була вона продовжена, в судових ухвалах інформація відсутня.

При цьому, в даному випадку правоохоронці  клопотали перед судом про те, що даного фігуранта потрібно “відправити до СІЗО”. Свої вимоги вони аргументували, зокрема, тим, що підозрюваний протягом 2020-2021 років неодноразово перетинав державний кордон, а тому може “втекти від правосуддя”. Також слідчі вказували на те, що ця особа має намір “продовжувати свою злочинну діяльність”. Про це, на переконання правоохоронців, свідчить той факт, що вже після вручення перших підозр даний посадовець “поставив резолюції на укладені у липні 2023 року договори на поставки запчастин, при огляді яких попередньо встановлено значне завищення цін”.

Фігуранти – хто вони?

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Форд Центр” було засноване у Києві в липні 2021 року. Його незмінним керівником та кінцевим бенефіціаром є мешканець міста Фастів Київської області Максим Петрашенко.

За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity-Project, вказана компанія тричі надавала “Київмедспецтрансу” послуги з постачання різних матеріалів та запчастин. Відповідно до таких договорів, ТОВ “Форд Центр” мало б отримати 6,2 млн гривень.

У свою чергу, ТОВ “ТПК "Омега Автопоставка" (тут і далі – компанії, відповіді яких використовувалися при проведенні “сумнівної експертизи”) система Youcontrol відносить до майже однойменної групи “Омега”, яка спеціалізується на дистрибуції автомобільних запчастин, компонентів та шин, ремонті автомобілів тощо. Усього до цієї групи входить більше чотирьох десятків суб’єктів господарювання. Співвласниками цієї групи є Юрій Дудирєв (ексдепутат Харківської облради від “Партії регіонів”), Віта Бисага та її донька Діана Бисага. Де-факто “Омега” працює ще з 90-х років – засновником однойменної компанії був відомий бізнесмен Ярослав Бисага (чоловік Віти Бисаги), якого в 2013 році застрелили в одному з харківських ресторанів.

ТОВ “Inter Cars Ukraine” фактично входить до польської мережі Inter Cars S.A. — найбільшого дистриб’ютора автомобільних запчастин і автотоварів у Центральній і Східній Європі. У свою чергу, ТОВ “Еліт-Україна”, за даними відкритих джерел, входить до орбіти американського постачальника автомобільних запчастин LKQ Corporation.

Як повідомляла , КО “Київмедспецтранс” і раніше фігурувало в гучних корупційних скандалах, але станом на сьогодні жодного з його посадовців так і не було притягнуто до кримінальної відповідальності.

Наприклад, ще у січні 2019 року Солом’янське управління Нацполіції Києва відкрило слідство за фактом розтрати та привласнення коштів при здійсненні цим комунальним об’єднанням закупівель. Тоді правоохоронці попередньо встановили, що у період 2017-2018 років “Київмедспецтранс” уклало з низкою компаній договори на постачання запчастин і електрообладнання на загальну суму близько 57 млн гривень, але частина цих коштів, ймовірно, була розкрадена. Таких висновків слідчі дійшли через те, що деякі з цих фірм мали ознаки фіктивності, а тому не могли надавати комунальній організації подібні послуги. При цьому, правоохоронці вказували, що до вчинення вказаних злочинів можуть бути причетні директор "Київмедспецтрансу", його заступник з економічних питань, головний бухгалтер даного КО тощо.

Втім, жодних результатів це слідство не принесло: правоохоронці навіть не вручили жодної підозри, остання судова ухвала по цьому провадженню датована 12 липня 2019 року.

Нагадаємо, Віталій Безносюк очолює КО “Київмедспецтранс” з 2016 року. Інформації про його трудову кар’єру у відкритих джерелах небагато. Зокрема, відомо, що Безносюк воював у Афганістані і має звання полковника у відставці. Також зазначається, що в кінці 80-х він працював аташе і радником посольства СРСР в Угорщині, а з середини 90-х і до початку 00-х керував “Українською державною корпорацію з іноземного туризму”. Крім того, Безносюк є головою правління ГО “Вінницьке земляцтво”.

Зазначимо, у своїй діяльності КО “Київмедспецтранс” підпорядковане Апарату Київської міськдержадміністрації (КМДА), яким з 9 жовтня 2018 року керує Дмитро Загуменний (на колажі праворуч). Діяльність цього структурного підрозділу столичної мерії протягом останніх років контролює перший заступник голови КМДА Микола Поворозник (на колажі ліворуч).

Сторінка для друку

Читайте по темі:

Не виходить на зв’язок: уламки дрону у Києві влучили у квартиру відомого українця
Збільшилась кількість постраждалих від атаки "Шахедів" у Києві: серед них вагітна жінка
Окупанти атакували Київ безпілотниками: у Печерському районі палає житловий будинок
Львівщина очолила рейтинг регіонів за кількістю корупційних справ у 2024 році
Ракетний удар по Києву: зафіксовано падіння уламків у Дарницькому районі
У Києві п’яна водійка Tesla спричинила смертельну ДТП: двоє загиблих
На Харківщині викрито схему, як десятки працівників ТЦК та ВЛК "звільняли" чоловіків від служби в ЗСУ
М’ясковський і його золотий потік: хто в кишені у податкового боса?
СБУ викрила мільйонну схему в КМДА: затримано одного з соратників Кличка
У Запоріжжі колишня дружина військового замовила вбивство ексчоловіка та його родини за 15 мільйонів гривень

Коментарі:

comments powered by Disqus