Легалізація руйнації: Київрада остаточно погодила “перебудову” сторічної будівлі на Подолі

Легалізація руйнації: Київрада остаточно погодила “перебудову” сторічної будівлі на Подолі
Легалізація руйнації: Київрада остаточно погодила “перебудову” сторічної будівлі на Подолі

Столична міськрада після майже двох років скандалів все ж погодила поновлення договору оренди ділянки в пров. Цимлянському, 3. Таким чином її орендарю – ТОВ “Дніпро-2002” – вже нічого не завадить перетворити розміщену на цій землі колишню поліцейську дільницю (була збудована в 1902 році) на офісно-учбовий центр.

Щоб трохи знизити градус суспільного невдоволення навколо даної забудови, Київрада формально поставила перед вказаною компанією низку вимог – зокрема, отримати погодження на проведення робіт в Мінкульті та Департаменті охорони культурної спадщини КМДА. Втім, чи матимуть такі зобов’язання якийсь практичний сенс, наразі прогнозувати важко. Адже фактично вищезгадана будівля була знесена ще на початку повномасштабного вторгнення без необхідних дозволів від столичної мерії, і за це досі ніхто не поніс відповідальність. 

Як стало відомо КВ, під час вчорашнього засідання Київрада підтримала у другому читанні проєкт рішення щодо поновлення ТОВ “Дніпро-2002” договору оренди земельної ділянки в пров. Цимлянському, 3 у Подільському районі (№08/231-1020/ПР від 19 серпня 2022 року).

Суб’єктом подання цього документу виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Петро Оленич (на колажі ліворуч) і Департамент земельних ресурсів КМДА. У сесійній залі за його затвердження проголосували 83 депутати.

Вказану землю ТОВ “Дніпро-2002” орендувало у столичної громади на підставі договору оренди, який було укладено з Київрадою ще 30 жовтня 2007 року і термін дії якого закінчився 30 жовтня 2022 року. Площа цієї землі становить 0,12 га, цільове призначення – “для реконструкції нежитлового будинку під офісно-учбовий центр з подальшими його обслуговуванням та експлуатацією” (кадастровий номер – 8000000000:85:321:0007). У проєкті рішення уточнюється, що за функціональним призначенням дана ділянка належить до території громадських будівель та споруд та частково території житлової садибної забудови.

У пояснювальній записці до проєкту рішення повідомляється, що ця земля частково забудована – на ній знаходяться залишки зруйнованої будівлі (її загальна площа становила 994 кв.м.), яка з 2003 року року належить ТОВ “Дніпро-2002”. Йдеться про т.зв. “поліцейську дільницю Плоского участка”, побудовану у 1902 році. У компанії пояснили, що цей нежитловий будинок знаходився у незадовільному і аварійному стані, а тому, через небезпеку обвалення об’єкта, ТОВ “Дніпро-2002” прийняло рішення про його реконструкцію. 

Водночас, у документі зазначається, що несучі стіни конструкції будівлі не витримали та частина будівлі обвалилась. За яких обставин це трапилося, у проєкті рішення не вказано, але, найімовірніше, така ситуація мала місце під час проведення підготовчих робіт. Крім того, ще в серпні 2022 року фахівці Департаменту земельних ресурсів КМДА, під час обстеження цієї ділянки, встановили, що на ній знаходиться будівельна техніка та вже вирито котлован.

У порівнянні з тим варіантом проєкту рішення, який Київрада затвердила у першому читанні (це сталося 1 червня 2023 року), до даного документу було додану низку додаткових вимог, які має виконати ТОВ “Дніпро-2002”. Зокрема, компанія повинна отримати від Міністерства культури та інформаційної політики дозвіл на проведення земляних робіт, а також погодити в Департаменті охорони культурної спадщини КМДА дозвільну та проєктно-кошторисну документації щодо проведення містобудівних, ландшафтних та архітектурних перетворень на цій території. Водночас, в документі зазначається, що у випадку невиконання даних вимог, договір оренди цієї землі буде розірвано.

Як повідомляла КВ, ТОВ “Дніпро-2002” збирається реконструювати вищезгадану будівлю під офісно-учбовий центр висотою до 20 метрів. Задля цього дана споруда ще на початку повномасштабної війни, у лютому 2022 року, фактично була знесена, що викликало значний резонанс як у депутатському корпусі Київради, так і взагалі серед мешканців столиці.

Після початку демонтажних робіт Департамент охорони культурної спадщини КМДА направив власнику будівлі припис щодо зупинення робіт – через те, що цей об’єкт знаходиться в “охоронно-історичних зонах”. Втім, за інформацією тепер вже ексдиректора вищезгаданого департаменту Олександра Никоряка, ТОВ “Дніпро-2002” проігнорував таку вимогу, через що 22 лютого минулого року чиновники звернулися до Нацполіції за фактом порушення забудовником Закону України “Про охорону культурної спадщини”. 

Наслідком цього стало відкриття правоохоронцями кримінального провадження від 21 лютого 2022 року з попередньою правовою кваліфікацією за ч.2 ст. 298 (умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини чи їх частин) та ч.2 ст. 364-1 (зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми, що спричинило тяжкі наслідки) Кримінального кодексу України.

28 червня 2022 року Подільський районний суд Києва наклав арешт на будівлю в пров. Цимлянському, 3 та  вищезгадану будівлю на сусідній ділянці на вул. Кирилівській, 13-Д. Проте, вже у серпні минулого року слідство було закрито. Фактично підставою для цього став лист Мінкульту до правоохоронців від 27 травня 2022 року, в якому повідомлялося, що об’єкти за вказаними адресами не занесені до Державного реєстру нерухомих пам`яток України та не перебувають на обліку як пам`ятки культурної спадщини. 

Окрім того, у Міністерстві повідомили про відсутність інформації щодо внесення зазначених об`єктів до Переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Втім, наразі невідомо, чи здійснюють правоохоронці активні слідчі дії в рамках даної справи – вищезгадана “червнева” ухвала є останнім судовим рішенням по цьому провадженню, яке опубліковано у відповідному державному реєстрі.

Незадовго до цього, 22 квітня 2022 року пресслужба міськради оприлюднила позицію голови фракції “УДАР” Дмитра Білоцерковця щодо цієї ситуації. Тоді депутат звинуватив ТОВ “Дніпро-2002” у тому, що цей забудовник вирішив, що “під шумок вийде безкарно знести 100-річний будинок та знищити сусідні флігелі”.

Не дивлячись на усі скандали, у цей же період міська влада вирішила наділити вказану компанію ще однією ділянкою Так, 28 травня 2023 року Київрада рішенням №6407/6448 погодила передачу ТОВ “Дніпро-2002” “сусідньої” ділянки на вул. Кирилівській,13-Д площею 0,048 га (кадастровий номер 8000000000:85:321:0002) в оренду на 15 років для експлуатації та обслуговування нежитлового будинку площею 504,8 кв.м. Водночас, даним рішенням на компанію було покладено аналогічні зобов’язання щодо необхідності дотримання пам’яткоохоронного законодавства, як і випадку з ділянкою в пров. Цимлянському, 3. 

Такі вимоги перед компанією були поставлені через те, ділянка на вул. Кирилівській,13-Д розташована в історичному ареалі, в зоні регулювання забудови першої категорії, в археологічній охоронній зоні, в зоні охоронюваного ландшафту, зоні регулювання І категорії Державного історико-архітектурного заповідника “Стародавній Київ”, на території пам’ятки ландшафту і історії місцевого значення “Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра” та в межах пам’яток археології місцевого значення – Культурний шар Подолу ІХ-ХVІІ ст.

Як зазначалося вище, під час того ж пленарного засідання, 1 червня, депутатський корпус також розглядав питання поновлення договору оренди ділянки в пров. Цимлянському, 3. Але затвердити його тоді міськрада не змогла.

Зокрема, депутати висловлювали обурення з приводу того, що забудовники почали демонтаж вищезгаданої будівлі, не маючи погоджень від Мінкульту і Департаменту охорони культурної спадщини КМДА. Водночас, народні обранці вказували на те, що будь-які нові зобов’язання стосовно необхідності дотримання вимог пам’яткоохоронного законодавства не матимуть сенсу, адже по факту будівлі вже не існує, а її власник навіть не поніс відповідальності за знесення цього об’єкта. В результаті цей документ і було відправлено “на друге читання” – через те, що в міськраді не вистачило голосів для затвердження проєкту рішення “в цілому” після того, як його було проголосовано “за основу” та після того, як були погоджені деякі правки. 

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Дніпро-2002” було зареєстроване у вересні 2002 року. Наразі керівницею, засновницею та одноосібною власницею даної компанії є мешканка Києва Емма Гук.

У 2021 році портал “Наші гроші” повідомляв, що остання є дружиною службовця СБУ Андрія Гука. Крім того, раніше на Емму Гук було оформлене ТОВ “Виробнича компанія Діспомед”, яка є одним з великих імпортерів до України медичної техніки. Власником вказаного ТОВ є відомий бізнесмен Герман Фісталь, який разом зі своїм нині покійним братом Володимиром починали свій бізнес у 90-х роках у Донецьку – тоді, коли місцеву облдержадміністрацію очолював Віктор Янукович. Їхній батько, відомий лікар і професор Еміль Фісталь, останніми роками працював саме в окупованому Росією Донецьку та отримував нагороди так званої “ДНР”.

Водночас, ТОВ “Дніпро-2002” може мати звязки і з іншими впливовими особами. Зокрема, у 2010-2020 роках співвласником цієї компанії був Володимир Брезвін – син ексголовного податківця Києва, ексголови Державної податкової служби України, ексголови правління “Укргазбанку”, експрезидента Федерації хокею України та ексдепутата Київради (2002-2008 роки) Анатолія Брезвіна. 

Крім того, у 2004-2006-ом і 2010-2020-х роках співвласником ТОВ “Дніпро-2002” був бізнесмен Олексій Брусов. Останній разом з ексміністром енергетики та ексголовою наглядової ради АТ “Київенерго” Іваном Плачковим є співвласником в низці компаній (зокрема – ТОВ “Теплоенергосервіс” і ПрАТ “Київенергоремонт”), які зареєстровані за однією адресою з ТОВ “Дніпро-2002” (Київ, пров. Електриків, 15).

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич. Останній з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Департаментом охорони культурної спадщини КМДА з 23 серпня 2023 року керує Марина Соловйова. На цій посаді вона змінила Ірину Черненко, яка виконувала обов’язки директора з 10 червня 2023 року. Раніше, з 7 вересня 2018 року по 9 червня 2023 року, цей департамент очолював вищезгаданий Олександр Никоряк. 

Діяльність Департаменту охорони культурної спадщини КМДА з початку 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів (екссекретар столичної міськради, депутат діючого IX скликання Київради від “Євросолідарності”, на колажі праворуч).

Сторінка для друку

Коментарі:

comments powered by Disqus