Правоохоронці знов розслідують закупівлі “Київтелесервісу”

Правоохоронці знов розслідують закупівлі “Київтелесервісу”
Правоохоронці знов розслідують закупівлі “Київтелесервісу”

Столична Нацполіція розслідує факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів, за які СКП “Київтелесервіс” у 2022-2023 роках закуповувало різне програмне забезпечення, мережеве обладнання та послуги з технічної підтримки такої апаратури. Увагу правоохоронців привернули чотири договори на загальну суму 154,8 млн гривень, які вказане підприємство уклало з ТОВ “Білінтех Україна” і ТОВ “Софтнет Груп”. Зокрема, слідчі встановили, що вартість таких закупівель, ймовірно, було завищено на суму близько 5,8 млн гривень. Також правоохоронцям стало відомо, що технічна підтримка щодо експлуатації мережевої інфраструктури мала надаватися безкоштовно постачальниками цього обладнання, а тому додатково витрачати кошти на це необхідності не було. Втім, зовсім не факт, що ця справа буде доведена до суду. Раніше правоохоронці вже успішно “заморозили” як мінімум два провадження щодо “бюджетних розпилів” за участі “Київтелесервісу” і вищезгаданих компаній.

Як стало відомо КВ, відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023100000000466, яке було відкрито Головним управлінням Нацполіції Києва 20 вересня 2023 року. Попередня правова кваліфікація злочинів, вчинених фігурантами цієї справи – ч. 4 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану) Кримінального кодексу (КК) України. 

Що розслідують правоохоронці 

У ході слідства правоохоронців зацікавила реалізація чотирьох договорів на постачання програмного забезпечення та різного обладнання на загальну суму понад 154,8 млн гривень, які СКП “Київтелесервіс” уклало протягом 2022-2023 років.

Так, йдеться про угоди з ТОВ “Білінтех України” на загальну суму 148,7 млн гривень, які були підписані 25 жовтня 2022 року, 16 листопада 2022 року та 22 лютого 2023 року. Згідно з цими договорами, компанія мала поставити “Київтелесервісу” різноманітне програмне забезпечення (у тому числі “антивіруси” та інші програми, які забезпечують безпеку в цифрових мережах), брандмауери (пристрої для інтелектуальної маршрутизації трафіку і захисту цифрової інфраструктури) тощо, а також надавати послуги із супроводу та підтримки міської мережевої інфраструктури. Також увагу слідчих привернув договір від 12 грудня 2022 року на постачання комплекту обладнання (600 одиниць датчиків) для передачі інформації про відкриття дверей технічних приміщень житлових будинків LoRAWAN “Smartico P22-LR”, який було укладено з ТОВ “Софтнет Груп”. Сума цієї угоди мала скласти 6,1 млн гривень.

Читайте по темі: Колишніх посадовців Офісу генпрокурора засудили до тюремних строків за підбурювання до хабарництва

У ході слідства правоохоронці встановили, що вартість програмного забезпечення, яке постачало ТОВ “Білінтех Україна”, могла бути завищеною на суму близько 4,7 млн гривень. Таких висновків правоохоронці дійшли на підставі того, що раніше цей софт був закуплений через фірму-“прокладку” за цінами, які були приблизно в три рази меншими ніж ті, за які дане програмне забезпечення “дісталося” СКП “Київтелесервіс”. Такою “прокладкою” правоохоронці вважають ТОВ “Комп’ютер-Стенд”, яке у свою чергу закуповувало даний софт у ТОВ “Мук Дістрібьюшн”. 

Також слідчі з’ясували, що у фінансовій звітності “Комп’ютер-Стенда” не зареєстровано придбання частини програмного забезпечення, яке надалі постачалося “Білінтех Україна”, що, на переконання правоохоронців, може свідчити про безтоварність такої операції. При цьому, за даними слідства, у “Київтелесервісі” не просто “були в курсі” усіх цих моментів – правоохоронці вважають, що службові особи ТОВ “Білінтех України” були в змові з посадовцями цього СКП.

Схожі обставини слідчі зафіксували і при постачанні “Київтелесервісу” датчиків відкриття дверей (як зазначено в договорі, вони використовуються в технічних приміщеннях будинків, де розміщене інженерне устаткування – лічильники води і тепла, електрощитові тощо. – КВ). За інформацією правоохоронців, ТОВ “Софтнет Груп” придбало цю продукцію у ТОВ “Науково-виробнича компанія “Смартіко” за 4,9 млн гривень, що нижче суми за договором з СКП “Київтелесервіс” на 1,1 млн гривень (понад 20% від суми угоди).

Крім того, у Нацполіції з’ясували, що вищезгаданий технічний супровід міської мережевої інфраструктури, який мало би забезпечувати ТОВ “Білінтех Україна”, здебільшого полягав у отриманні заявок від користувачів (міських “бюджетних” структур) на усунення технічних несправностей, технічній підтримці (у вигляді кол-центру), візуальному огляді систем і протирання їх від бруду та пилу тощо. При цьому, правоохоронці встановили, що насправді технічна підтримка різних типів міського мережевого обладнання, систем захисту та іншої “апаратури” мала би надаватися безкоштовно протягом 12 місяців – мовляв, такими були умови попередніх договорів, укладених з “Київтелесервісом”. Тобто, вочевидь, правоохоронці “натякнули”, що цю закупівлю взагалі не треба було здійснювати, адже постачальники цього обладнання повинні надавати такі послуги “за замовчуванням”. 

У судовій ухвалі по цьому провадженню не уточнюється, яка саме компанія була постачальником вказаного обладнання та, відповідно, мала би допомагати “Київтелесервісу” вирішувати проблеми з його експлуатацією. Разом з тим, у цьому документі в контексті “безкоштовної технічної підтримки” правоохоронці згадують ще одну ТОВку, яка активно співпрацювала з “Київтелесервісом” – “ВМ Констракшн Україна”. При цьому, слідчі встановили, що саме у цієї компанії ТОВ “Білінтех Україна” орендує приміщення на вул. Будіндустрії в Києві, “що може свідчити про спільну комерційну діяльність цих суб’єктів господарювання”.

 qhiquqidqhiqzqrozСкріншот ухвали по цьому провадженню від 7 грудня 2023-го

Ще 22 листопада 2023 року правоохоронці провели обшук за місцем здійснення господарської діяльності ТОВ “Білінтех Україна”, під час якого було вилучено грошові кошти – 3,5 тис. доларів і 262 тис. гривень. Надалі слідчі визнали їх речовим доказом по цьому провадженню та звернулися до Голосіївського районного суду Києва з клопотанням щодо накладення арешту на відповідні “купюри” задля їхнього збереження. У ТОВ “Білінтех Україна” виступили проти цього, пояснивши, що вказані грошові кошти належать неназваній в судових матеріалах фізичній особі. Такий аргумент компанії спрацював – 7 грудня 2023 року суд відмовив правоохоронцям у задоволенні їхнього клопотання. Що цікаво, відповідна судова ухвала була опублікована в держреєстрі судових справ лише 25 квітня 2024 року.

Сторінка для друку

Читайте по темі:

Правоохоронці завітали з обшуком до «Київміськсвітло» у справі про завищення витрат на ремонти зовнішнього освітлення
ДБР завершило розслідування справи проти Миколи Тищенка щодо незаконного позбавлення волі ексвійськового у Дніпрі: який термін йому загрожує
Масштабна ДТП поблизу Львова: загинули 7 пасажирів мікроавтобуса, є травмовані
У Дніпрі по гарячих слідах затримали підозрюваного у вчиненні теракту
У Києві на корупції викрили керівника департаменту КМДА
На Тернопільщині поліцейські виявили цех з виробництва небезпечних для життя сигарет
На Черкащині нейтралізовано наркосиндикат, який щомісячно збував психотропи на 5 мільйонів гривень
Правоохоронці звинуватили компанію ексміністра енергетики Плачкова у знищенні захисних споруд цивільного захисту
У Черкасах затримано злочинців, які намагалися вбити волонтерів та шантажували їх вигаданим боргом
На Житомирщині затримано банду, яка "вибивала" гроші з важкопораненого захисника та його родини

Коментарі:

comments powered by Disqus