Філія «Укрзалізниці» під керівництвом Перцовського витратила сотні мільйонів гривень на фіктивне вугілля
У понеділок ввечері з’явилася інформація про те, що теперішній голова правління «Укрзалізниці» Євген Лященко несподівано вирішив піти у відставку. Причини таких дій не повідомляються, однак у ЗМІ оперативно з’явилася інформація, що на омріяну посаду вже знайдена заміна – мас-медіа прогнозують, що новим головою правління залізничного гіганта стане Олександр Перцовський, який наразі обіймає посаду керівника філії «Пасажирська компанія» акціонерного товариства «Українська залізниця».
Про це пише портал Антикор.
Середовище залізничників одразу вибухнуло критикою та виступило проти такого призначення. Причин цьому було одразу декілька.
Перцовський у залізничних справах «профан», як зазначає джерело редакції. У структурі «УЗ» він працює лише 4 роки, а до цього високопосадовець не мав жодного відношення до залізниці. У 2016 році він розглядався на посаду голови іншої державної компанії – «Укрпошти», однак програв конкуренцію беззмінному генеральному директору поштового оператора Ігорю Смілянському. З 2020 року він очолює пасажирські перевезення в «Укрзалізниці». Як згадують люди, які працювали з Перцовським із перших днів його роботи в акціонерному товаристві – він узагалі не розумів, як побудована система діяльності в залізничному транспорті.
Ігор Смілянський з Олександром Перцовським
Однак це є слабким аргументом проти призначення Перцовського головою правління «Укрзалізниці». Все ж таки місце надзвичайно привабливе, адже керівник залізничного підприємства отримує одну з найбільших зарплат у нашій державі – понад мільйон гривень щомісячно. Точний розмір заробітної плати керівника «УЗ» наразі встановити неможливо, адже компанія перестала публікувати щомісячну фінансову інформацію, посилаючись на «воєнний стан». Яким чином війна заважає оприлюднювати відомості про доходи керівництва підприємства, яке на 100 % належить державі, невідомо, однак позиція саме така.
Повертаючись до позиції противників призначення Перцовського, продовжує джерело нашого видання, основною проблемою при ньому стала тотальна корупція у залізниці. При чому, вона починається з найменшого: начебто створений прозорий інструмент придбання квитків, який міг би унеможливити маніпуляції (застосунок «Укрзалізниці»), однак дивним чином ці ж квитки опиняються у «бариг», які їх перепродають з націнкою.
Окремо варто звернути увагу на те, що дивним чином саме після призначення Перцовського в «Укрзалізницю», у компанії почали різко лобіюватися інтереси найбагатшої людини України Ріната Ахметова. У 2021 році головою правління «УЗ» призначили Олександра Камишіна, який у подальшому став Міністром стратегічних галузей промисловості, а зараз знову повернувся в «Укрзалізницю», паралельно обіймаючи посаду радника голови Офісу президента України на громадських засадах. У період з 2012 по 2019 роки Камишін працював у холдингу Ріната Ахметова SCM менеджером з інвестицій і входив до складу наглядової ради компанії Portinvest, яка також належить олігарху.
Не дивно, що призначені в залізничного монополіста топменеджери Ріната Ахметова лобіювали інтереси олігарха.
Олександр Камишін
Лобізм певних бізнес-кіл у нашій політиці – не новина. Фактично кожен високопосадовець має за собою когось. Але, як нам повідомило джерело, ключова проблема пасажирських перевезень за останні 4 роки – це масштабна корупція у філії та в цілому у підприємстві. У 2023 році авторитет Перцовського різко виріс – йому почали давати все більше можливостей для здійснення махінацій. Це відобразилося у першу чергу на розмірі коштів, які отримав керівник пасажирських перевезень для закупівель.
Якщо у 2021 році Філія «Пасажирська компанія» акціонерного товариства «Українська залізниця» мала досить скромний бюджет на проведення тендерів – всього 31 млн гривень, то вже у 2023 році він виріс у 20 разів, і досягнув вельми солідних цифр – 607 млн гривень. Але, як виявилося, це був лише початок: у 2024 році (за неповні 10 місяців) «Пасажирська компанія» вже витратила 2,2 млрд гривень на проведення державних закупівель. Таким чином довоєнний і воєнний бюджет взагалі не можна порівнювати: він виріс щонайменше у 70 разів. Враховуючи те, що рік ще не закінчився, витрат буде значно більше.
Інформація про тендери Філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця»
Варто зазначити, що у філії максимально легко ховати розкрадання, оскільки власного бюджету вона не має – всі кошти, які надаються на проведення закупівель і операційну діяльність – це гроші АТ «Укрзалізниця». І звісно ж, чим більше коштів надається організації – тим більше можливостей для того, щоб їх вкрасти. Але таких масштабів розкрадання, які зараз існують у «Пасажирській компанії» «УЗ», навіть ми не очікували побачити.
Під час перегляду проведених державних закупівель філією залізниці, впадає в очі те, що три найбільших постачальники отримали фактично однакові суми коштів: ТОВ «Промилова Компанія «Збагачувач» одержало 162 млн грн за виконання контрактів, ТОВ «Союзтехноінвест» - 160 млн, а ТОВ «Атор консалтінг» - 157 млн. До всіх цих компаній виникають питання, оскільки їхній статутний капітал становить від 15 тисяч гривень до 1 мільйона гривень.
Якщо ознайомитися з фінансовою звітністю компаній-найбільших постачальників «Пасажирській компанії» - взагалі стає незрозуміло, за яким принципом їх обрали: офіційний дохід ТОВ «Атор Консалтинг» за період з 2020 по 2023 роки становить 117 млн грн, а чистий прибуток – лише трохи більше мільйона. При цьому, філія «Укрзалізниці» замовила у компанії різне обладнання на 157 млн гривень. Можна дійти до висновку, що компанія існує фактично завдяки «УЗ». На підприємстві працює цілих 3 (!) людини, і все свідчить про те, що юридична особа виступає прокладкою для виведення коштів із «Укрзалізниці». При цьому, як ідеться в останніх документах із судового реєстру, «Укрзалізниця» судиться з «Атор консалтинг» через несвоєчасно виконані договори та намагається стягнути кошти з підприємства. Звучить як жарт, але в цей же час філія «УЗ» під керівництвом Перцовського закуповує у цієї ж компанії інвентар на 27 млн грн.
Витяг із рішення суду у справі за позовом «Укрзалізниці» проти «Атор консалтинг»
Ситуація у ТОВ «ПК «Збагачувач» із фінансами краща – компанія заробила за минулий рік понад 300 млн грн. Разом із тим, чистий прибуток підприємства мінімальний: у період з 2020 по 2023 рік «Збагачувач» при сукупному доході у розмірі 900 млн грн, декларує чистий прибуток – 5,7 млн грн. Це також наштовхує на думку, що товариство з обмеженою відповідальністю ухиляється від сплати податків. Цей наш умовивід підтверджується матеріалами кримінального провадження, внесеного до ЄРДР під № 42023000000001014 від 21.06.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 ч. 3 ст. 209 КК України (розкрадання коштів в особливо великих розмірах, ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах). Справа настільки гучна, що процесуальне керівництво в ній здійснюється Офісом генерального прокурора. У матеріалах провадження йдеться про те, що «Збагачувач» і ще десятки різних компаній умисно занижували вартість реалізації товарів для ухилення від сплати податків. У результаті, як встановило слідство, збитки для держави становлять сотні мільйонів гривень. Остаточний розмір махінацій надалі встановлюється. Цікаво, що в матеріалах кримінального провадження згадується ім’я Ріната Ахметова, та йдеться про те, що частина вугілля через Росію продавалася у т.зв. «Л/ДНР».
Витяг із кримінального провадження № 42023000000001014
Очевидно, що «Пасажирська компанія» «Укрзалізниці» під керівництвом Перцовського не могла не знати, що їхній найбільший контрагент має кримінальний слід. Та й взагалі подумати, що на третьому році повномасштабного вторгнення компанія, яка на 100 % належить державі, може працювати з підприємствами, які фігурують у кримінальних провадження щодо ухилення від сплати податків і співпрацю з терористичними угрупуваннями «Л/ДНР» ніхто не міг би, але це реальність.
Навіть після цього структура Перцовського змогла здивувати нас. Підприємство, яке на тендерах Філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» здобуло перемоги на загальну суму 160 млн гривень - ТОВ «Союзтехноінвест» - взагалі виявилося фіктивним. Так, вам не здалося, компанія, яка отримала 160 (!) мільйонів від «УЗ» була визнана фейковою. Про це йдеться у матеріалах кримінального провадження, внесених до ЄРДР за № 72024110000000005 від 29.01.2024 року. Як встановило слідство, власниця юридичної особи та директорка за сумісництвом стала бізнесвумен за 1000 гривень. Далі пряма мова з матеріалів кримінального провадження:
«В травні 2021 року поблизу ресторану «Чорноморка» по АДРЕСА_2 зустрілась з невстановленою особою, яка запропонувала ОСОБА_4 за грошову винагороду у сумі 1000 грн стати керівником та засновником підприємства ТОВ «Союзтехноінвест» (код ЄДРПОУ 44267272) без наміру здійснювати господарську діяльність.
Отримавши зазначену пропозицію, усвідомлюючи протиправний характер дій, запропонованих їй невстановлених слідством особою, ОСОБА_4 розуміючи, що вона стає керівником та засновником ТОВ «Союзтехноінвест» (код 44267272) не маючи наміру здійснювати господарську діяльність, з корисливих спонукань, перебуваючи у скрутному матеріальному становищі, погодилась на таку пропозицію, вступивши таким чином у попередню змову із зазначеною особою».
У той час, коли проти фіктивної фірми йшли активні слідчі дії, «Пасажирська компанія» «УЗ» підписуємо з ТОВ «Союзтехноінвест» один-єдиний контракт на згадану суму у розмірі 160 млн грн. Це відбулося за 3 місяці до ухвалення вироку, в якому фейкову директрису компанії визнали винною. Тобто, філія під керівництвом Перцовського не могла не знати, що працює з фіктивною компанією.
Витяг із вироку у кримінальному провадженні № 72024110000000005
Тому питань до Олександра Перцовського, звісно, виникає багато. Наразі рішення про звільнення з посади Євгена Лященка ще не ухвалено, проте йдуть активні рухи для призначення Перцовського новим головою правління монополіста. «Укрзалізниця» залишається надпривабливим активом, над яким хочуть здобути контроль десятки українських олігархів. Це і не дивно: за минулий рік дохід компанії склав 92 мільярди гривень. Тому активізація груп, пов’язаних із Рінатом Ахметовим напередодні призначення нового очільника акціонерного товариства є більше, ніж логічною. Але питання в іншому: судячи з тих масштабів розкрадань, які ми змогли виявити, Олександру Перцовському не про керівну посаду варто думати, а про ймовірність кримінального провадження та тюремного строку. Але, судячи з того, який у топменеджера «УЗ» «дах», схоже, що вдасться «вирішити» це питання.