Водіння під кайфом: З початку війни на дорогах України стало небезпечніше

Водіння під кайфом: З початку війни на дорогах України стало небезпечніше
Водіння під кайфом: З початку війни на дорогах України стало небезпечніше

В Україні продовжує зростати кількість нетверезих водіїв, навіть попри війну і значне скорочення населення. При цьому частка українців, які сідають за кермо у стані наркотичного сп’яніння, за останні десять років зросла з 5,5% до 25% від усіх випадків нетверезого водіння. В абсолютних цифрах ситуація виглядає значно гірше, а у багатьох містах частка таких водіїв уже перевищує 50%.

Проте повноцінної статистики по цій проблемі в Україні ніхто не веде. Патрульна поліція щомісяця публікує загальні кількісні звіти, проте без деталізації по регіонах чи містах. Тому журналісти видання NGL.media вирішили зібрати і проаналізувати усі дані про нетверезе водіння за останні 10 років через судовий реєстр, де фіксуються усі підтверджені випадки. Наприкінці цього тексту ви знайдете інтерактивну базу даних з можливістю пошуку по конкретних містах і районах.

Недільного ранку 15 жовтня минулого року 44-річний киянин Сергій Корольов виїхав своїм позашляховиком з паркінгу трускавецького готелю «Ріксос-Прикарпаття», де тоді відпочивав. Приблизно за 10 хвилин після того, під час обгону на швидкості близько 140 км/год, на зустрічні смузі він врізався у пасажирський фургончик Volkswagen Caddy. Внаслідок тієї автокатастрофи загинули четверо людей – водій і троє пасажирів Caddy. Ще четверо, включно з винуватцем, отримали важкі травми.

Пізніше з’ясувалося, що Корольов у момент ДТП перебував під впливом наркотиків. Для нього це було звичною справою. Буквально два дні перед тим його затримали у такому ж стані у Львові, а впродовж попередніх кількох місяців його щонайменше п’ять разів штрафували за наркотики. За півроку до тієї автокатастрофи Корольова навіть позбавили водійських прав, але це не врятувало людей з Volkswagen Caddy.

На вулицях і дорогах стає небезпечніше

«Минулого року ми мали антирекорд… 151 тисяча матеріалів із зафіксованими фактами керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння. Вже за чотири місяці цього року ми маємо знову ж таки безпрецедентну статистику: зафіксували вже майже 50 тисяч випадків керування автомобілем у стані сп’яніння», – заявив кілька місяців тому в ефірі національного телемарафону Олексій Білошицький, один з керівників патрульної поліції України.

Інфографіка, динаміка по усій країні, 2015-2024 рр. eiqrriqdiduroz

Його слова підтверджує статистика. Наприклад, за останні шість років в Україні на 50% зросла кількість підтверджених випадків нетверезого водіння. Про це свідчить аналіз близько 850 тис. судових ухвал про визнання вини водіїв у нетверезому водінні протягом 2015-2024 років.

Проте проведений NGL.media аналіз свідчить, що основною причиною такого зростання є стрімке збільшення випадків вживання водіями саме наркотиків. Якщо за десять років вживання алкоголю зросло лише на 14%, то вживання наркотиків зросло більше, ніж у шість разів. У деяких містах вживання водіями наркотиків уже перевищує вживання алкоголю.

Як журналісти збирали інформацію? 

Для збору статистичних даних вони вирішили використати судовий реєстр, оскільки поліцейські протоколи за ст.130 КУпАП іноді є лише припущенням патрульних. Натомість судові ухвали про визнання вини водія юридично фіксують факт виживання ним заборонених речовин. Окрім того, статистика Національної поліції містить лише загальні дані без розбивки по містах чи районах.

Тому журналісти вивантажили з судового реєстру всі судові ухвали за ст. 130 КУпАП за період з 1 січня 2015 року до 30 вересня 2024 року включно – загалом приблизно 1,5 млн ухвал.

Для подальшого аналізу обрали близько 850 тис. ухвал, де суд визнав провину водія – незалежно від подальшого покарання чи виправдання з якихось причин. Журналістів NGL.media цікавив лише юридично підтверджений стан сп’яніння.

Лінгвістичний аналіз тексту судових ухвал дозволив виокремити випадки вживання алкоголю чи наркотиків. Кількість порушників ми визначали за кількістю ухвал, тому випадки, коли суд виносив одне рішення відразу по кількох адмінпротоколах, приймається за один випадок. Якщо було підтверджено, що водій перебував одночасно у стані наркотичного і алкогольного сп’яніння, такі випадки враховувались у графі «наркотики». Втім, таке трапляється не часто – у 2024 році виявили менш як 50 випадків на всю країну.

Трапляються випадки, коли протягом року суд міг винести кілька рішень по одній і тій же людині за ст. 130 КУпАП. Проте припускаємо, що такі випадки статистично стабільні з року в рік, тому вони несуттєво впливають на загальний тренд.

Для поквартального і річного аналізу використана дата прийняття судом відповідної ухвали, а не дата правопорушення.

Поширення наркотиків серед водіїв особливо помітне у містах

Тенденція до стрімкого збільшення випадків водіння у стані наркотичного сп’яніння спостерігається у більшості великих міст України – і виглядає ще гірше, ніж в середньому по країні. Наприклад, порівнюючи з 2015 роком, у Львові тепер такі випадки трапляються у 14 разів частіше, а у прифронтовому Харкові – у 48 разів частіше.

Критична ситуація виразно помітна у Дніпрі, де вживання наркотиків водіями перевищує алкоголь уже п’ять років. Схожа ситуація і у Кривому Розі, де наркотики були більше поширені у 2019-2022 роках.

Підтвердженні випадки нетверезого керування по містах

Цікаво, що скажімо в Одесі до 2020 року фіксували меншу частку водіїв у стані наркотичного сп’яніння, ніж в середньому по країні. Проте за останні три роки кількість таких водіїв зросла удесятеро і тепер становить понад 40% серед усіх випадків нетверезого водіння. Для порівняння, середній по країні показник у 2024 році становить 25%.

На жаль, тенденція до поширення наркотиків не оминає і громадський транспорт. Наприклад, кілька днів тому у Львові 50-річний водій трамвая, перебуваючи у стані алкогольного і наркотичного сп’яніння, збив на пішохідному переході жінку з її дворічним онуком.

Наркотики майже миттєво змінюють свідомість 

У Києві патрульні виявили водія тролейбусу “під кайфом”

У Києві патрульні виявили водія тролейбусу “під кайфом”

Найбільша небезпека наркотиків у тому, що вони, на відміну від алкоголю, майже миттєво змінюють свідомість людини, пояснює у розмові з NGL.media відомий український нарколог і психотерапевт Олег Фітькало з Львівського медичного університету. У контексті водіння найбільший вплив, за його словами, має канабіс, в тому числі й синтетичний, оскільки уповільнює реакцію і впливає на настрій, а також амфетаміни («солі») і кетамін.

«Я навіть технічно не уявляю, як можна керувати транспортом під солями. Це як раз ті випадки, коли у них йде повний відрив від реальності, а [водіїв] під амфетамінами дуже часто виявляють», – каже Олег Фітькало.

«Зростання кількості водіїв під наркотиками насамперед свідчить про більше вживання наркотиків усією популяцією, що в результаті призведе до високого рівня залежностей та збільшення психічних розладів пов’язаних із вживанням, – каже експерт, наголошуючи на доступності таких речовин в Україні. – Війна призводить до підвищення стресової активності серед всіх людей, а таку активність люди звикли чимось гасити, тому наркотики виходять на перший план, оскільки вони швидко справляються з цим».

Ще до повномасштабної війни тодішня генпрокурорка Ірина Венедіктова говорила про проблему поширення наркотиків. За її словами, регулярно вживають наркотики до 1,5 млн українців і їх стає щороку більше на 8-10%. «Темпи зростання наркоманії в Україні є одними з найвищих у світі», – наголошувала Венедіктова.

Як зменшити кількість нетверезих водіїв на дорогах?

Цю проблему уже роками намагаються вирішити більш жорсткими покараннями. За останні десять років двічі (у 2016 та 2021 роках) посилювали відповідальність – в результаті мінімальний штраф збільшився у п’ять разів, а покарання тепер передбачає обов’язкове вилучення водійських прав.

Жорсткішим стало і покарання за ДТП з потерпілими. З березня 2021 року у кримінальному кодексі з’явилася окрема стаття 286-1, яка передбачає обов’язкове позбавлення волі, якщо водій-винуватець був нетверезим. Наприклад, згаданий на початку цієї статті киянин Сергій Корольов отримав 9 років ув’язнення саме за цією статтею.

Але чи можна було запобігти автокатастрофі, винуватцем якої він став? Адже Корольова неодноразово штрафували, за півроку до трагедії позбавили водійських прав, але він і далі продовжував їздити у наркотичному мареві, поки не вбив чотирьох людей.

І він не один такий. Наприклад, киянина В’ячеслава Ковальчука відразу ж після першого випадку позбавили прав, але потім ще тричі штрафували за водіння під наркотиками. Рік тому через наркотики він уже спричинив ДТП – на щастя, без постраждалих. Ще одним яскравим прикладом є Артем Стеблюк з Горішніх Плавнів на Полтавщині, якого за рік щонайменше вісім разів штрафували за водіння під наркотиками.

Андрій Крутень, керівник патрульної поліції Львівщини, вважає, що повністю запобігти таким випадкам неможливо, проте можна здійснити деякі кроки для покращення ситуації. «Якщо позбавлений прав водій і далі сідає нетверезим за кермо, то ми вносимо відомості стосовно такої людини в ЄРДР, і є приклади, коли в результаті особу було визнано винною у кримінальному правопорушенні за невиконання рішення суду» – розповів Крутень у розмові з NGL.media. За його словами, коли є законні підстави, патрульні також вилучають у таких водіїв автомобілі на штрафмайданчик.

Ще одним запобіжним заходом мало б стати загальне несприйняття у суспільстві нетверезого водіння. «Якщо ви бачите нетверезого водія, то зателефонуйте у поліцію, інакше це може дуже погано закінчитися – і для такого водія, і для навколишніх», – пояснює Андрій Крутень, наголошуючи, що лише цього року через п’яних водіїв на Львівщині загинули 19 людей.

Автор: Максим Піхо, візуалізація Назар Тузяк,  обкладинка Вікторія Демчук

Джерело: NGL.media 

Сторінка для друку

Коментарі:

comments powered by Disqus