Кабмін вніс у Раду законопроєкт про ліквідацію МСЕК
Кабінет міністрів вніс до Верховної Ради законопроєкт про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій.
Відповідний документ було зареєстровано під реєстраційним номером 12178.
Законопроєкт розроблено з метою створення нормативно-правових засад щодо зміни підходів до проведення оцінки визначення потреб та механізму їх забезпечення для осіб з обмеженням повсякденного функціонування та реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні.
Проєктом закону пропонується спрощення процесів встановлення інвалідності за рахунок формалізації відповідних критеріїв і врегулювання процедур, цифровізація проходження експертизи, запровадження прозорих механізмів оскарження, зміна механізму фінансування медико-соціальних експертиз.
Пропонується ввести термін «оцінювання повсякденного функціонування особи» замість «медико-соціальна експертиза».
Документом передбачається можливість для лікуючих лікарів чи лікарів військово-лікарських комісій направляти справу особи в електронному вигляді для оцінювання її стану експертними комісіями.
Читайте по темі: На Буковині лікар організував схему фіктивної інвалідності для ухилянтів: СБУ зафіксувала 60 випадків
Пропонується встановити, що з 1 січня 2025 року оцінка повсякденного функціонування особи відбуватиметься відповідними експертними комісіями, які формуються у закладах охорони здоров’я (складатимуться з практикуючих лікарів та лікарів-реабілітологів).
Передбачено, що відповідні команди працюватимуть у багатопрофільних медичних закладах і формуватимуться індивідуально з профільних фахівців відповідно до потреб пацієнта, що підвищить фаховість експертизи.
Водночас пропонується закріпити перелік функцій експертних комісій, та віднести до них, зокрема, встановлення групи інвалідності, направлення особи на додаткове обстеження, планування та проведення повторного обстеження.
Регламентується, що команда лікарів зможе провести оцінювання стану особи очно в закладі, дистанційно, на виїзді та заочно, переглянувши документи.
Пропонується надати можливість уповноваженому представнику пацієнта бути присутнім при проведенні огляду та оцінки стану особи.
Законодавці пропонують передбачити, щоб висновки кожного з лікарів експертної команди були в обов’язковому порядку зафіксовані в електронному вигляді. Зокрема висновок комісії буде ухвалювались спільно.
Водночас пропонується визначити, щоб голови МСЕК, які обіймали свої посади до 1 січня 2025 року, не мали права здійснювати оцінювання стану особи.
Пропонується встановити, що медичний висновок про тимчасову непрацездатність формується на весь період тривалості стану, що призводить до тимчасової втрати працездатності.
Також передбачено механізми оскарження рішень команд.
Зазначається, що особам, які звертаються для встановлення інвалідності, зумовленої наявністю анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, у тому числі необоротною втратою (ампутацією) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), а також особам з інвалідністю, у яких строк переогляду настає після досягнення пенсійного віку, відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду (безстроково).
Читайте по темі: Львівщина очолила рейтинг регіонів за кількістю корупційних справ у 2024 році
Окрім цього особам, які внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в захисті держави отримали ушкодження, які призвели до необоротної втрати (у тому числі ампутації) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), необоротної втрати іншого органу або повної стійкої втрати органом його функцій, що призвело до інвалідності, група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду (безстроково) та на ступінь вище визначених законодавством критеріїв встановлення групи інвалідності, але не вище І групи.
Переогляд з метою підвищення групи інвалідності таким особам відбувається на підставі особистої заяви особи з інвалідністю або її законного представника у разі настання змін у стані здоров’я і працездатності особи з інвалідністю або за рішенням суду.
Водночас документом пропонується встановити правила формування індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю та вимоги до змісту, що включатиме чотири розділи, зокрема результат оцінювання повсякденного функціонування особи, індивідуальний план надання соціальних послуг, індивідуальна освітня траєкторія й індивідуальний план працевлаштування.
Фінансуватиметься нова система оцінювання через НСЗУ.
Очікується, що ухвалення закону забезпечить прозорість процедур проведення оцінки визначення потреб та механізму їх забезпечення для осіб з обмеженням повсякденного функціонування, а також удосконалить процедури проведення медичних експертиз, зменшить адміністративне навантаження на органи державної влади та заклади охорони здоров’я, сприятиме зменшенню оскаржень рішень.