Як миколаївські прокурори здобувають надбавку до зарплати

Як миколаївські прокурори здобувають надбавку до зарплати
Як миколаївські прокурори здобувають надбавку до зарплати

Мільйони доларів, розкладені на ліжку головлікарки Хмельницької МСЕК, а за ними – викриття десятків прокурорів на отриманні фейкової інвалідності – відкрили скриньку Пандори. Нещодавно обшуки пройшли і в Миколаївській обласній медико-соціальній експертній комісії.

Хоча кількість кешу, знайденого у керівниці Миколаївської МСЕК Віри Бєлякової, значно менша за промислові масштаби її колеги, ми дізналися, що похизуватися їй теж є чим. Особливо – за час повномасштабної війни.

Nikcenter проаналізував, як сотні тисяч доларів опинилися поза деклараціями очільниці МСЕК, поки 40-річні пенсіонери-силовики щороку отримують з бюджету сотні тисяч гривень.

Гучні обшуки у кій МСЕК

Після обшуків, що пройшли у керівниці обласного центру медико-соціальної експертизи Миколаївської облради Віри Бєлякової, в СБУ повідомили, начебто її викрили на корупційних схемах для ухилянтів. Схоже, йдеться про оформлення фіктивної інвалідності самим військовозобовʼязаним чи їхнім близьким родичам, що дозволяє отримати відстрочку від мобілізації.

У посадовиці виявили більше 450 тисяч доларів та колекцію ювелірних виробів, заявили правоохоронці. А ще – три незадекларовані квартири, записані на її сина Олексія Максименка.

 eiqrtiqkxiqxtroz

Фото з обшуків у керівниці Миколаївської обласної МСЕК

Ми зʼясували, що від початку повномасштабної війни Віра Бєлякова та її син – інтерн медичного вишу – почали активно вкладатися в житлову нерухомість  в Одесі.

Йдеться про квартири в затишних і недешевих новобудовах: ЖК «51 перлина» в центрі Аркадії, житлових комплексах «Альтаїр» та «Нагірний», а ще – в елітному клубному будинку «Граф». Загальна вартість придбаної нерухомості може складати ще десь 330 тисяч доларів.

Клубний будинок «Граф» в Одесі

При цьому «важливу» роботу Віри Бєлякової під час війни не залишила без уваги Миколаївська ОВА. У серпні 2022-го адміністрація на чолі з Віталієм Кімом представила чиновницю до державної нагороди.

Попри гучні обшуки, про які написали чи не всі національні медіа, правоохоронці не поспішають повідомити очільниці МСЕК про підозру.

Чи може це бути повʼязано із наявністю в самих силовиків довідок про інвалідність?

В 40 років – на пенсію

Nikcenter проаналізував всі декларації миколаївських правоохоронців, чиновників та суддів у пошуках осіб з інвалідністю. Зʼясувалося, що лише від початку повномасштабної війни 633 декларанти почали отримувати пенсії.

Зʼясувати, чи йдеться саме про пенсії по інвалідності у всіх згаданих посадовців нам не вдалося, адже, до прикладу, прокурори і поліцейські в досить молодому віці починають отримувати пенсії за вислугу років.

Зокрема, пенсії декларують 47-річна керівниця Вознесенської окружної прокуратури Віта Денисенко, яка на перший погляд зовсім не схожа на пенсіонерку. Або ж 42-річний виконувач обовʼязків прокурора області Денис Фальченко, який судився з Пенсійним фондом за призначення пенсії за вислугу років.

Начальник відділу забезпечення діяльності у сфері запобігання та протидії корупції Миколаївської обласної прокуратури Віталій Шевченко теж отримує пенсію. Торік її розмір склав 196 тисяч гривень.

Військовий прокурор з УБД

Та встановити деяких прокурорів з інвалідністю нам все ж вдалося. Зокрема, із Єдиного державного реєстру судових рішень ми зʼясували, що інвалідність має прокурор Богдан Кравченко.

До квітня 2023 року він очолював Миколаївську спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері Південного регіону. Саме ця прокуратура займається процесуальним керівництвом у справі про корупцію в Миколаївській обласній МСЕК.

Колишній військовий прокурор Богдан Кравченко

Колишньому військовому прокурору, судячи з реєстру, призначили пенсію у 2020 році. А вже у 21-му він почав судитися з Пенсійним фондом, вимагаючи перерахувати йому розмір пенсії та невідкладно виплатити всі кошти одним платежем.

В матеріалах справи зазначається, що Богдан Кравченко отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювань, пов`язаних із захистом Батьківщини. Лише за 2022 рік Кравченко отримав з бюджету 314 тисяч гривень пенсії – більш ніж 26 тисяч гривень на місяць. Це – на додачу до річної зарплати у 1 мільйон 300 тисяч.

Ми спробували зʼясувати, як військовий прокурор отримав інвалідність, захищаючи Батьківщину. Можливо, він брав участь у бойових діях?

Звʼязатися із самим Богданом Кравченком журналістам не вдалося. Натомість Nikcenter надіслав запит до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону із проханням повідомити, чи брав з 2014 року участь у бойових діях прокурор.

Там на наш запит відповіли, що Кравченко Богдан Іванович під час перебування у трудових відносинах з прокуратурою мав статус учасника бойових дій. Його він отримав за рішенням комісії самої Генеральної прокуратури в 2015 році. Та чи брав прокурор безпосередню участь у бойових діях журналістам не повідомили.

Соціальна рівність: пенсії прокурорів більші за пенсії військовослужбовців

Розмір пенсії прокурорів і їхнє невдоволення сумами, які їм нараховує Пенсійний фонд, особливо вражає, якщо порівняти їх із пенсіями учасників бойових дій, які захищали Україну від російської навали на фронті.

Військовослужбовець з Миколаївщини Олександр Коваленко теж отримав другу групу інвалідності. Із початком повномасштабної війни він добровільно став на захист України і в складі 36-ї бригади морської піхоти обороняв Маріуполь.

Саме там Олександр отримав важке мінно-вибухове поранення – 5 квітня російський снаряд переламав йому тазостегнову кістку. А за тиждень військовий потрапив у російський полон, де пробув більше семи місяців.

Про належну медичну допомогу в неволі не йшлося. Наслідки поранення, говорять медики, Олександр відчуватиме все життя.

Олександр Коваленко після поранення та повернення з російського полону пересувався із милицями

Після повернення з полону військовому провели складну операцію і більше року він жив з металевим апаратом у нозі. Протягом цього часу Олександру нараховували пенсію по інвалідності у розмірі 9 тисяч гривень щомісяця – у три рази меншу за пенсію військового прокурора.

Мільйонні витрати на пенсії

За підрахунками Nikcenter, лише за 2022-2023 роки на пенсії миколаївським чиновникам, депутатам, силовикам і суддям з бюджету витратили майже 93,5 мільйони гривень. Більшість із цих «пенсіонерів» продовжують працювати та отримувати зарплати, переважно – теж із бюджету.

Скандал із фейковими інвалідностями та пенсіями правоохоронців призвів до відставки генерального прокурора та перевірки законності таких прокурорських довідок.

Керівник Харківської обласної прокуратури встиг заявити, що отримані пенсії його підлеглі витрачають на потреби армії. Перевірити, чи дійсно це так, та на які потреби витрачають отримані з бюджету пенсії миколаївські правоохоронці та чиновники, неможливо.

Водночас після резонансу з нарахуванням пенсій правоохоронцям, які продовжують працювати, Рада прокурорів підтримала внесення змін до Закону України «Про прокуратуру». Ці зміни покликані унеможливити для прокурорів отримання пенсій одночасно із заробітною платою. Відтак, виплату пенсії за вислугу років їм планують здійснювати лише після звільнення з роботи.

Сторінка для друку

Коментарі:

comments powered by Disqus