Криптобіржі Qmall і Coinsbit: чому інвестори звинувачують Богдана Прилепу в шахрайстві?
Навколо імені Богдана Прилепи в останні кілька місяців розігралася справжня буря: одні стверджують, що він аферист, який обдурив десятки тисяч українців і до того ж вкрав волонтерські гроші, інші – що на Прилепу просто «наїхали» і весь компромат на нього – вигадки.
Розбирався в тонкощах діяльності Богдана Прилепи Максим Прохоренко для Антикору.
Отож, Богдан Прилепа заявляє, що всі публікації про його нібито афери та співпрацю з російськими спецслужбами – справа рук його колишнього партнера Миколи Удянського, з яким у Прилепи раніше було кілька спільних криптопроєктів. У цьому зв’язку варто відзначити, що як сам Микола Удянський, так і його криптопроєкти мають вельми неоднозначну, і це ще, м’яко кажучи, репутацію. Багато хто називає його відвертим криптоаферистом і організатором пірамід. Тож у зв’язку з цим слова Богдана Прилепи про замовника «наїзду» можуть мати під собою ґрунт.
Але в цій же зв’язці викликають сумніви заяви Прилепи про те, що він – чесний IT-підприємець, бізнесмен, співавтор кількох законів, які регулюють ринок криптовалют в Україні, і фахівець у галузі блокчейну. Адже все це могло б бути, якби не ті самі спільні проєкти з Удянським, про яких Прилепа відгукується настільки невтішно: якщо проєкти Удянського – афера, то що в них робив сам Прилепа?
Спробуємо розібратися в ситуації, відштовхуючись від того, що говорить про себе сам Богдан Прилепа. Отже, згідно з його біографією, він закінчив Ірпінську податкову академію і є магістром права. Водночас – він фахівець у галузі блокчейну, «провідний експерт», як заявляє він сам.
Читайте по темі: У Києві викрили експрацівника університету, який за гроші гарантував іноземцям вступ до вишу
Чи пов’язаний Богдан Прилепа з російськими спецслужбами – однозначних даних поки немає. Але факт втечі наявний. Як і факт зникнення понад мільярда гривень з криптовалютних рахунків, які призначалися для покупки безпілотників для армії. Аналіз діяльності всіх трьох криптобірж, з якими пов’язують Богдана Прилепу - Coinsbit, Qmall і Tidex – показує, що це однозначно провальні проєкти. Але дуже схоже на те, що саме так вони й були задумані. Після того, як люди туди вклали гроші та почалися торги, виявилося, що вивести ці гроші назад практично неможливо.
На тих біржах, де ця можливість є, Прилепа заробляв по-іншому – продаючи свій токен за завищеною ціною. Спочатку інтерес до токена підживлювався штучним завищенням його ціни, що викликало ажіотажний попит, а потім виявилося, що інвестори купили звичайну пустушку. Яскравий приклад – графік ціни на токен Qmall, наведений вище. Схема проста та елегантна, факт шахрайства довести практично неможливо, всі аргументи постраждалих розбиваються простим відповіддю: така біржова ціна монети, це – ринок.
Висновок з усього вищезгаданого простий: що б не стверджував сам Богдан Прилепа в замовних публікаціях, він – звичайний шахрай, якими, серед іншого, прославилася Україна в останні роки. Що стосується того факту, що «наїзд» на нього замовив колишній партнер Микола Удянський – не виключено, але сам факт шахрайства це не скасовує, рівно як і крадіжку грошей, які люди збирали для армії. Що стосується співпраці з ФСБ – нехай розбираються компетентні органи. Якщо у них на це раптом знайдеться час і бажання.
Автор статті: Максим Прохоренко