Криптобіржі Qmall і Coinsbit: чому інвестори звинувачують Богдана Прилепу в шахрайстві?

Криптобіржі Qmall і Coinsbit: чому інвестори звинувачують Богдана Прилепу в шахрайстві?
Криптобіржі Qmall і Coinsbit: чому інвестори звинувачують Богдана Прилепу в шахрайстві?

Навколо імені Богдана Прилепи в останні кілька місяців розігралася справжня буря: одні стверджують, що він аферист, який обдурив десятки тисяч українців і до того ж вкрав волонтерські гроші, інші – що на Прилепу просто «наїхали» і весь компромат на нього – вигадки.

Розбирався в тонкощах діяльності Богдана Прилепи Максим Прохоренко для Антикору.

Отож, Богдан Прилепа заявляє, що всі публікації про його нібито афери та співпрацю з російськими спецслужбами – справа рук його колишнього партнера Миколи Удянського, з яким у Прилепи раніше було кілька спільних криптопроєктів. У цьому зв’язку варто відзначити, що як сам Микола Удянський, так і його криптопроєкти мають вельми неоднозначну, і це ще, м’яко кажучи, репутацію. Багато хто називає його відвертим криптоаферистом і організатором пірамід. Тож у зв’язку з цим слова Богдана Прилепи про замовника «наїзду» можуть мати під собою ґрунт.

Але в цій же зв’язці викликають сумніви заяви Прилепи про те, що він – чесний IT-підприємець, бізнесмен, співавтор кількох законів, які регулюють ринок криптовалют в Україні, і фахівець у галузі блокчейну. Адже все це могло б бути, якби не ті самі спільні проєкти з Удянським, про яких Прилепа відгукується настільки невтішно: якщо проєкти Удянського – афера, то що в них робив сам Прилепа?

Спробуємо розібратися в ситуації, відштовхуючись від того, що говорить про себе сам Богдан Прилепа. Отже, згідно з його біографією, він закінчив Ірпінську податкову академію і є магістром права. Водночас – він фахівець у галузі блокчейну, «провідний експерт», як заявляє він сам.

Читайте по темі: У Києві викрили експрацівника університету, який за гроші гарантував іноземцям вступ до вишу

різне rxiqtziheiduant tdiqridquidzeroz
Цікаво, де він навчився? В Ірпінській податковій? Про те, що з себе являє цей ВНЗ, промовчимо – допитливих відправляємо в ГУГЛ. Але в будь-якому разі – технології блокчейну там не вивчають. Гаразд, допустимо, що цю науку Богдан Прилепа освоїв сам і дійсно став у ній експертом. Це цілком можливо, самоосвіту ніхто не скасовував. Тим більше, що сам Прилепа заявляє, що навіть брав участь у зустрічі Марка Гінзбурга зі студентами та має кілька публікацій з цього приводу, зокрема – на сайті Nulltx.com.

різне

 Дійсно, на сайті Nulltx.com є публікація Богдана Прилепи, в якій він рекламує власноруч створений ним «форк Біткоїна - Bitcoin Ultimatum», називаючи його дуже перспективною криптовалютою і пророкуючи цьому «форку» велике майбутнє. Щоб не повертатися до питання – ось те саме «велике майбутнє» Bitcoin Ultimatum з двох шанованих джерел:

 різне

 Так що «форк Біткоїна» від Прилепи залишився розрекламованою пустушкою. Що підтверджує сумнівність щодо його високої кваліфікації у сфері блокчейну. Особливо на тлі ще кількох проєктів, які є дітищем Богдана Прилепи. Найвідоміші з них – біржі Coinsbit, Qmall і Tidex.

 різне

 Ось що пише біржа про Coinsbit профільне видання Мінфін:

 різне

Показник надійності «низький» від Мінфіну підтверджує інший ресурс – Coingeko: обсяг монет – нуль, обсяг торгових пар – нуль, обсяг торгів – нуль. А користувачі заявляють, що вивести гроші з Coinsbit неможливо.

 різне

Наступний продукт Богдана Прилепи – біржа Tidex. Тут торги йдуть, але рейтинг надійності теж низький.

 різне

 Це підтверджують і відгуки користувачів: «Tidex scam! Завести та поторгувати там вийде, але от вивести ви не зможете!!!», «Гроші закинути можна це 100 відсотків. Вивести вже не вийде!», «Хочеш викинути гроші, заливай на TIDEX». У зв’язку з біржею Tidex ще варто згадати, що не ясно місце її реєстрації: одні джерела пишуть, що Tidex зареєстрована у Великобританії, інші – у Литві.

 різне

Третій проєкт Богдана Прилепи – біржа Qmall, який він рекламував із представниками української влади, оскільки Qmall нібито є вітчизняним продуктом. Тут справи трохи кращі – у рейтингу від Мінфіну її надійність вказується як «середня», у рейтингу від Coingeko вона займає 124 місце і має оцінку 5 з 10 балів, торги тут йдуть.

 різне

 Все, здавалося б, добре. Якби не кілька вельми важливих моментів. Перший і очевидний – це спільний проєкт Прилепи та Удянського. У яких явний конфлікт. Другий момент – біржа заявлена як українська, але країна реєстрації – Литва. Ну і відгуки на тому ж Мінфіні аж ніяк не надихають:

 різне

 «Ліквідність – нуль, звалище», «функціонал нульовий, ліквідності немає, список торгових пар складається з 80% сміття, біржу не розвивають, токен біржі впав на 93%». Токен за той час, який минув від дати коментаря (лютий 2023 року) впав не на 93%, він безнадійно рухнув у прірву. Станом на 13 грудня 2024 року токен Qmall коштує 61 копійку. Хоча при запуску біржі його ціна дорівнювала 21,64 гривні, а на піку навіть становила 35,05 гривні.

різне

 
 А тепер повернемося до початку публікації. Як уже згадувалося, в кількох виданнях, що спеціалізуються на розслідуваннях, в останні місяці з’явилися публікації про те, що Богдан Прилепа не просто «кинув» людей, які вклали гроші в його криптобіржі, а ще й втік за кордон, прихопивши з собою гроші, які він збирав нібито для допомоги ЗСУ. Після цієї втечі з’явилися матеріали, в яких Прилепу пов’язують зі спецслужбами РФ.

Чи пов’язаний Богдан Прилепа з російськими спецслужбами – однозначних даних поки немає. Але факт втечі наявний. Як і факт зникнення понад мільярда гривень з криптовалютних рахунків, які призначалися для покупки безпілотників для армії. Аналіз діяльності всіх трьох криптобірж, з якими пов’язують Богдана Прилепу - Coinsbit, Qmall і Tidex – показує, що це однозначно провальні проєкти. Але дуже схоже на те, що саме так вони й були задумані. Після того, як люди туди вклали гроші та почалися торги, виявилося, що вивести ці гроші назад практично неможливо.

На тих біржах, де ця можливість є, Прилепа заробляв по-іншому – продаючи свій токен за завищеною ціною. Спочатку інтерес до токена підживлювався штучним завищенням його ціни, що викликало ажіотажний попит, а потім виявилося, що інвестори купили звичайну пустушку. Яскравий приклад – графік ціни на токен Qmall, наведений вище. Схема проста та елегантна, факт шахрайства довести практично неможливо, всі аргументи постраждалих розбиваються простим відповіддю: така біржова ціна монети, це – ринок.

Висновок з усього вищезгаданого простий: що б не стверджував сам Богдан Прилепа в замовних публікаціях, він – звичайний шахрай, якими, серед іншого, прославилася Україна в останні роки. Що стосується того факту, що «наїзд» на нього замовив колишній партнер Микола Удянський – не виключено, але сам факт шахрайства це не скасовує, рівно як і крадіжку грошей, які люди збирали для армії. Що стосується співпраці з ФСБ – нехай розбираються компетентні органи. Якщо у них на це раптом знайдеться час і бажання.

Автор статті: Максим Прохоренко

Сторінка для друку

Читайте по темі:

Цинізм без меж: у Дніпрі аферисти з SIM-карток загиблих військових привласнили мільйони
В Житомирській області у матері безвісти зниклого військовослужбовця ЗCУ вкрали майже 100 тисяч гривень
На Житомирщині судитимуть експодатківця, який отримав 700 тисяч гривень, імітуючи службу на фронті
The dark sides of Maksym Krippa: what is the fraudster hiding behind a wall of lies and absurdity?
СБУ затримала кримінального авторитета «Васю Кримського» та його спільника на викраденні авто
Суд зобов’язав знести 13 котеджів у Пущі-Водиці, збудованих замість дитячого табору
На Харківщині викрито схему, як десятки працівників ТЦК та ВЛК "звільняли" чоловіків від служби в ЗСУ
Шахрайки з України та Білорусі обікрали польську компанію на 30 мільйонів гривень
У КМДА викрили масштабну аферу: директор департаменту оформив собі фальшиву інвалідність
Підприємець знехтував договором оренди, збудувавши котеджі замість реконструкції дитячого табору у Пущі-Водиці: суд виніс вердикт

Коментарі:

comments powered by Disqus