Столичне керівництво витратить чергові 300 млн гривень на сумнівну систему управління зовнішнім освітленням

Столичне керівництво витратить чергові 300 млн гривень на сумнівну систему управління зовнішнім освітленням
Столичне керівництво витратить чергові 300 млн гривень на сумнівну систему управління зовнішнім освітленням

В Україні йде страшна війна, а КП “Інформатика” не на жарт наростило темпи освоєння бюджетних коштів на “розвиток комплексу управління та контролю мереж зовнішнього освітлення столиці”. Нещодавно було підписано вже четвертий відповідний договір у поточному році, ціна якого сягає майже 300 млн гривень.

Підрядник безальтернативний – ДП "Хідден" ТОВ "Хідден Енерджі". Ця фірма крім замовлень “Інформатики” більше ніяких бюджетних підрядів ніколи не отримувала, її власники до цього вже освоїли з бюджету столиці на створенні та розвитку “унікальної системи” близько 900 млн гривень (усього по програмі “Електронна столиця” заплановане фінансування у розмірі 2 млрд гривень).  Новий договір передбачає постачання обладнання, аби вказаним комплексом, ефективність якого в цифрах за всі роки впровадження так ніхто і не озвучив, охопити ще більше вулиць Києва. Столичні платники податків таку “життєво необхідну” покупку в умовах війни вважають, м’яко кажучи, необгрунтованою та сповістили про це Держаудитслужбу. Остання почала “шерстити” вказану закупівлю на предмет можливих порушень, що з цього вийде покаже час. 

Як стало відомо  з оголошення електронної системи ProZorro, 30 серпня 2023 року КП “Інформатика” (*) підписало з ДП "Хідден" ТОВ "Хідден Енерджі" (**) договір на постачання, встановлення та підключення обладнання для керування зовнішнім освітленням Києва. Ціна договору склала 298,44 млн гривень.

Укладений договір передбачає постачання, встановлення, налагодження та підключення 136 щитів керування вуличним освітленням. Дане обладнання повинно бути поставлене протягом місяця з дня подання замовником відповідної заявки, водночас  кількість товару може бути зменшена з урахуванням реальних потреб КП “Інформатика”. Сам договір діятиме до кінця поточного року. 

Бажаючих позмагатися за цей тендер, крім ДП "Хідден" ТОВ "Хідден Енерджі", більше не було, а оскільки закупівлю провели через “відкриті торги з особливостями”, з цим підрядником і уклали договір. Нагадаємо, що у разі подання для участі у такій закупівлі однієї пропозиції, вона одразу переходить на стадію розгляду цієї пропозиції, а не відміняється, як у відкритих торгах.

В техумовах зазначається, що обладнання повинно бути встановлено підрядником на столичних вулицях у відповідності до адресного переліку КП “Інформатика” (переліку у відкритому доступі немає). Дане обладнання, як вказується, потрібне для “подальшого розвитку програмно-апаратного комплексу управління та контролю мереж зовнішнього освітлення столиці”, що сприятиме “підвищенню безпеки на вулицях міста, економії коштів на зовнішньому освітленні шляхом керуванням потужністю світильників та виявлення аварійних ситуацій”.

Зазначимо, що напередодні і у день підписання вказаного договору до Держаудитслужби звернулися дві фізособи щодо неправомірності проведення такої закупівлі у військовий час. У зверненні наголошувалося, що покупка обладнання для керування зовнішнім освітленням є некритичною потребою, тому витрата коштів на нього є необгрунтованою і, як наслідок, несе загрозу національній безпеці. 4 вересня 2023 року державні аудитори оголосили про початок перевірки закупівлі через виявлені ознаки порушення законодавства.

Потужний ”бюджетний насос”

Нагадаємо, це вже шостий коштовний договір, який, починаючи з грудня 2018 року, КП “Інформатика” уклало на створення “програмно-апаратного комплексу управління та контролю мереж зовнішнього освітлення Києва”. При цьому, усі попередні договори з ДП "Хідден" ТОВ "Хідден Енерджі" підписували без конкурсів – за переговорною процедурою, обгрунтовуючи це відсутністю конкуренції на ринку.

Спочатку для виконання робіт із створення цього комплексу у КП "Інформатика" формально був інший підрядник – ТОВ "Хідден Енерджі.Юей" (***). Перший договір (ціна та оплата по факту – 49,76 млн гривень) із цим ТОВ було підписано 4 грудня 2018 року на пілотне впровадження системи автоматичного та диспетчерського управління і контролю міським зовнішнім освітленням в Києві. За результатами цієї співпраці, як повідомляли в КП “Інформатика”, було впроваджено пілот системи автоматизованого та диспетчерського управління та контролю міським зовнішнім освітленням на вулицях Ентузіастів, Миколайчука та Березняківській, а також на Набережному шосе, бульварі Шамо та проспекті Тичини.

Як повідомляла , застосування переговорної процедури під час підписання зазначеного договору між КП “Інформатика” та ТОВ “Хідден Енерджі.Юей” намагалося оскаржити у суді ТОВ “Самбірський радіозавод “Сигнал”.

На радіозаводі були впевнені, що заявлена “відсутність конкурентів на ринку” – нечесний прийом, за допомогою якого значні бюджетні кошти “віддаються у потрібні руки”. Але 22 травня 2019 року Господарський суд Києва відмовив зазначеній фірмі у задоволенні позову, бо КП "Інформатика" довело, що ТОВ "Хідден Енерджі. Юей” є єдиним унікальним виконавцем, який має необхідні можливості для надання замовлених послуг. Зазначимо, що на Хрещатику, 36 вміють прописувати деталі техумов на створення різноманітних систем і програмних комплексів “під конкретні компанії”, про подібні схеми КиївВлада інформувала своїх читачів не раз. Тому згодом ТОВ “Самбірський радіозавод “Сигнал” програв у цій справі також апеляцію та касацію.

Новий договір на створення зазначеного комплексу партнери підписали 18 лютого 2019 року. Ціна договору становила 299,5 млн гривень, однак невдовзі її знизили до 149,51 млн гривень, які, згідно зі звітом про виконання договору, і бели перераховані підряднику.

Що цікаво, у 2020 році, незважаючи на те, що суд підтвердив "унікальність технологій" саме ТОВ "Хідден Енерджі.Юей", у КП "Інформатика" з’явився новий партнер зі створення та впровадження вказаного комплексу. 25 лютого 2020 року КП уклало договір (ціна – 299,3 млн гривень, оплата по факту – 199,11 млн гривень) на продовження зазначених робіт вже з нинішнім підрядником – ДП “Хідден” ТОВ “Хідден Енерджі” (споріднена компанія.- ).

13 травня 2021 року КП “Інформатика” уклало з ДП “Хідден” ТОВ “Хідден Енерджі” ще один договір (ціна – 399,1 млн гривень, оплата по факту – 392,63 млн гривень) на продовження робіт зі створення даного програмно-апаратного комплексу. У 2022 році на цей напрямок гроші з бюджету Києва не витрачалися, але вже 8 березня поточного року сторони уклали чергову угоду – на постачання 55 щитів керування для вказаного комплексу. Ціна відповідного договору та оплата по факту склала 71,98 млн гривень. 

Крім цього, 14 червня цього року вони підписали договір ціною 5,49 млн гривень на модернізацію програмного забезпечення зазначеного комплексу, а 30 червня – ще й договір на його супровід протягом 6 місяців за 4,3 млн гривень

Розмір та ефективність вкладень

КП “Інформатика” згідно з укладеними договорами на створення “програмно-апаратного комплексу управління та контролю мереж зовнішнього освітлення столиці”  на сьогодні вже сплатило по факту 863 млн бюджетних гривень. Це не рахуючи нинішнього договору ціною 298,44 млн гривень та двох попередніх договорів майже на 10 млн гривень. Якщо по цим трьом “свіжим” угодам буде 100% оплата, загальні витрати на цей комплекс сягнуть вже 1,17 млрд гривень.

І це ще не кінець. Згідно з міською цільовою програмою "Електронна столиця" на 2019-2022 роки (була затверджена рішенням Київради від 18.12.2018 року № 461/6512) загальні витрати на створення, розвиток та супроводження “програмно-апаратного комплексу управління та контролю мереж зовнішнього освітлення Києва” оцінювали у 1,5 млрд гривень.  Водночас рішенням від 8.12.2022 року № 5824/5865 Київрада продовжила дію цієї програми на 2023 рік та збільшила обсяги фінансування на вказаний комплекс до 2 млрд гривень (2019 рік – 300 млн гривень, 2020-2022 роки – по 400 млн гривень та 2023 рік – 500 млн гривень).

Здавалося б, киянам пора пояснити, який економічний ефект вже дали та дадуть найближчим часом такі бюджетні витрати. І який сенс продовжувати витрачати на цей напрямок немалі гроші у воєнний час.  Але у Київській міськдержадміністрації (КМДА) з цього приводу мовчать, чим власне підтверджують теорію, що кошти освоюються в основному заради освоєння та збагачення учасників процесу. 

У 2021 році  направляла в КП “Інформатика” відповідний запит, але там не змогли розповісти про ефективність вказаної системи. У підприємстві тоді пояснили, що здійснюють виключно адміністрування цього програмно-апаратного комплексу, а тому не мають інформації про результати роботи комплексу щодо енергоефективності.

Єдина інформація, яку  з цього приводу вдалося знайти у відкритому доступі, це – розміщене на youtube інтерв’ю власника ДП “Хідден” ТОВ “Хідден Енерджі” Гліба Львова, де він у жовтні 2020 року розповідав, що за даними КП “Київміськсвітло”, у 2018 році пряма економія столиці на електроенергії від впровадження ним “унікального комплексу” становила близько 12 млн гривень, а в 2019 році – 25 млн гривень. Однак за його словами, на ситуацію слід дивитися більш глобально, бо найголовніша задача для Києва – “проконтролювати обслуговування зовнішнього освітлення, що власне ця система дозволяє зробити”. 

Що малося на увазі, як саме та коли у вигляді економії до столичної казни повернуться витрачені кошти, так і залишається “за кадром”. Така вона вже та концепція ”Кyiv Smart City”, яку, судячи з усього, придумали та прийняли виключно для “відсмоктування” мільярдів з міської казни. 

Хто заробляє на “унікальній системі”

Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Хідден Енерджі.Юей” (підрядник за договорами з КП “Інформатика” від 4 грудня 2018 року та 18 лютого 2019 року) в лютому 2020 року було перейменовано на ТОВ “Аббінвест”. З травня 2020 року ця компанія вже ліквідована. Її засновником, директором та ліквідатором був громадянин Узбекистану Аббосбек Ібрагімов. До перейменування фірма належала Глібу Львову.

За даними Clarity-project в результаті участі у публічних закупівлях ТОВ “Хідден Енерджі.Юей” уклало тільки два договори – обидва з “Інформатикою” на створення “програмно-апаратного комплексу управління та контролю мереж зовнішнього освітлення Києва”.

 eiqrriqhituroz

На фото: Гліб Львов

ДП “Хідден” ТОВ “Хідден Енерджі” (підрядник за договорами з КП “Інформатика” починаючи з 25 лютого 2020 року) було зареєстровано у серпні 2019 року. Основний вид діяльності – виробництво електричного освітлювального устатковання. Статутний фонд – 1,75 млн гривень. Засновник – ТОВ "Хідден Енерджі", кінцевий бенефіціарний власник – Гліб Львов. Керує підприємством Олександр Коровін. До лютого 2020 засновником підприємства було ТОВ "Хідден Енерджі.Юей".

З 2008 по 2019 рік Гліб Львов очолював ТОВ “Прод-Експрес-Центр”, яке входить до групи бізнесмена, ексчоловіка гімнастки Лілії Подкопаєвої Віктора Костирка.

ДП “Хідден” ТОВ “Хідден Енерджі” через ProZorro отримало 6 замовлень на суму 1,08 млрд гривень. Єдиним замовником компанії є КП “Інформатика”, всі укладені між ними договори стосуються “програмно-апаратного комплексу управління та контролю мереж зовнішнього освітлення Києва”.

Зазначимо, діяльністю КП “Інформатика” та його обох підрядників зі створення та впровадження “унікального комплексу” стала предметом кількох кримінальних проваджень.

З ухвали Печерського райсуду Києва від 11 лютого 2020 року відомо, що КП “Інформатика” та ТОВ “Хідден Енерджі.Юей” фігурують у кримінальному провадженні №4201900000002283. Правоохоронці підозрюють, що при виконанні робіт за договорами від 4.12.2018 року та 18.02.2019 року могла бути допущена розтрата та присвоєння бюджетних коштів в особливо великих розмірах (ч. 5 ст. 191 КК України).

Згідно інформації ухвали Подільського райсуду Києва від 27 березня 2020 року, співпраця КП “Інформатика” та ДП “Хідден” ТОВ “Хідден Енерджі” вивчається в рамках кримінального провадження №12018100120000909. Зокрема, в ході досудового розслідування було встановлено факти зловживання службовим становищем посадовими особами КП “Інформатика” з метою отримання неправомірної вигоди під час проведення тендеру, за результатами якого 25 лютого 2020 року було укладено договір із ДП “Хідден” ТОВ "Хідден Енерджі".

КП “Інформатика” засновано Київрадою у 2002 році. Обов’язки директора КП “Інформатика” з 27 березня 2023 року тимчасово виконує Олена Грубляк. До неї з 6 вересня 2021 року підприємством тимчасово керувала Вероніка Малкова, яка змінила такого ж “тимчасово керівника” Миколу Пихтіна, який очолював дане підприємство з 9 жовтня 2017 року.

КП "Інформатика" підпорядковане Департаменту ІКТ КМДА, новопризначеною директоркою якого з 25 серпня 2023 року є Вікторія Іцкович (на колажі по центру). До неї з 27 серпня 2021 року департамент очолював Олег Половинко (на колажі ліворуч).

Діяльність Департаменту ІКТ КМДА з 2 квітня 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич (на колажі праворуч).

Протягом 2018-2020 років, роботу цієї структури почергово контролювали заступники голови КМДА Дмитро Давтян (звільнений з посади 29 листопада 2019 року) і Олександр Густелєв (звільнений 1 грудня 2021 року), перший заступник голови КМДА Микола Поворозник, а також безпосередньо сам голова КМДА Віталій Кличко.

* КП “Інформатика” (код ЄДРПОУ: 31024875)

** ДП "Хідден" ТОВ "Хідден Енерджі" (код ЄДРПОУ: 43201634)

*** ТОВ “Хідден Енерджі.Юей” (ООО “Аббінвест”) (код ЄДРПОУ: 40117975)

Сторінка для друку

Коментарі:

comments powered by Disqus