Гендиректора “Київавтодору” судитимуть за забруднення столичної землі на 278 мільйонів гривень

Гендиректора “Київавтодору” судитимуть за забруднення столичної землі на 278 мільйонів гривень
Гендиректора “Київавтодору” судитимуть за забруднення столичної землі на 278 мільйонів гривень

Правоохоронці розслідують факти службової недбалості з боку гендиректора КК “Київавтодор” Олександра Федоренка (на колажі).

 qhidqhiuridexroz

Слідчі встановили, що цей посадовець належним чином непроконтролював роботу підпорядкованого йому КП “ШЕУ Солом’янського району”, внаслідок чого територіальній громаді міста було нанесено збитки на суму 278,5 млн гривень. Мова про те, що “дорожні комунальники” організували стихійне звалище на ділянці по вул. Кадетський гай, хоча ШЕУ мало діючі договори на вивіз та утилізацію своїх відходів. Результат – забруднення ґрунту хімічними речовинами. Що цікаво, саме на вказаній земельній ділянці свого часу планувалося будівництво висотних житлових будинків, але в 2016 році міська влада вирішила облаштувати там парк “Балка Проня”. При цьому, до створення парку так і не приступили, а ексорендар цієї землі – ТОВ “Блакитна хвиля” – наразі через суд вимагає пролонгувати свій договір оренди.

Правоохоронці наразі розслідують факти порушень законодавства з боку генерального директора комунальної корпорації (КК) “Київавтодор” Олександра Федоренка.

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42022100000000159 від 28 квітня 2022 року, яке було відкрито Солом’янським управлінням Нацполіції Києва. Про підозру цьому посадовцю було повідомлено 15 лютого 2024 року – Олександру Федоренку офіційно інкримінується вчинення злочину передбаченого ч.2 ст. 367 Кримінального кодексу (КК) України – службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки. 

Читайте по темі: Тіньові схеми Департаменту комунальної власності Києва: як Олег Шмуляр та Тетяна Грицай збагачуються на міському майні столиці

На чому “погорів” посадовець

У ході слідства Нацполіції стало відомо, що у період з 28 січня 2022 року по 16 марта 2023 року співробітники КП “ШЕУ Солом`янського району” за вказівкою начальника цього підприємства здійснювали засмічення та забруднення земельної ділянки у Солом`янському районі Києва з кадастровим номером 8000000000:72:240:0017 відходами різного морфологічного складу. Серед таких – металобрухт, тверді побутові відходи (ТБО), відходи автомобільного транспорту, відходи пластику та відпрацьованих автомобільних шин. Їхнє захоронення у ґрунті призвело в тому числі до його забруднення хімічними речовинами понад норму, а саме: азотом амонійним N(NH4+) у 1,005 рази, сульфатами – у 2,22 рази, хлоридами – у 1,8 рази. 

Загальна площею забруднення території склала 0,25 га, а об`єм “викинутого сміття” – 23,4 тис. м³. Внаслідок цього довкіллю було заподіяно шкоду, а столичній громаді, яка є власницею вищезгаданої ділянки, було нанесено збитки на суму 278,5 млн гривень. Зазначені порушення були виявлені в ході огляду вказаної території, який 16 березня 2023 року здійснили спеціалісти Державної екологічної інспекції Столичного округу.

Стан ділянки у лютому 2024 року (фото – Нацполіції Києва та Київської міської прокуратури)

Також правоохоронці встановили, що, відповідно до розпоряджень Київської міськдержадміністрації (КМДА) №2146 від 13 жовтня 2021 року та №598 від 25 жовтня 2022 року, вказана ділянка повинна була використовуватися КП “ШЕУ Солом`янського району” для тимчасового складування снігу в осінньо-зимові періоди 2021-2022 та 2022-2023 років, а зовсім не для для накопичення і захоронення відходів. Разом з тим, згідно з другим розпорядженням, “Київавтодору” було доручено у термін до 25 жовтня 2022 року “здійснити необхідні природоохоронні заходи в місцях складування технологічних матеріалів” його районними ШЕУ, а також до 15 квітня 2023 року привести до належного санітарного стану місця для тимчасового накопичення снігу.

При цьому, за даними слідства, 25 жовтня 2022 року, КК “Київавтодор” на виконання вищезгаданого розпорядження №598 видала наказ №71 “Про утримання вулично-дорожньої мережі в осінньо-зимовий період 2022-2023 років” (відсутній у відкритому доступі. – КВ) відповідно до якого керівникам районним ШЕУ було доручено здійснити необхідні природоохоронні заходи в місцях складування технологічних матеріалів. 

Скріншот ухвали суду по цьому провадженню від 11 березня 2024-го

Втім, як встановили правоохоронці, надалі очільник цієї комунальної корпорації через несумлінне ставлення до своїх обов’язків “не здійснив жодних самостійних заходів щодо забезпечення виконання вказаного розпорядження КМДА та наказу КК “Київавтодор”, в тому числі – не створив відповідний підрозділ, який би здійснював природоохоронні заходи, не призначив особу, яка була б відповідальна за це, тощо. Крім того, за інформацією слідства, Олександр Федоренко не організував проведення перевірки земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:72:240:0017, яка використовувалася КП “ШЕУ Солом’янського району” не за цільовим призначенням та систематично забруднювалася відходами. При цьому, за даними Нацполіції, гендиректор КК “Київавтодор” залишив поза увагою той факт, що це забруднення здійснювалося незважаючи на те, що вказане КП мало діючі договори з низкою суб`єктів господарської діяльності щодо надання послуг зі збирання та вивезення ТБО. Згідно відповідних угод, дані відходи повинні були або утилізуватися у встановлений законодавством спосіб, або вивозитися на спеціально для цього облаштовані полігони.

11 березня 2024 року Солом’янський районний суд Києва відмовив правоохоронцям у задоволенні їхнього клопотання щодо обрання відносно Олександра Федоренка запобіжного заходу у вигляді застави – суд вирішив, що можна обійтися більш м’якою мірою. Що цікаво, в судовій ухвалі не уточнювався розмір передбачуваної застави, а в держреєстрі судових рішень відсутня інформація стосовно обрання іншого  запобіжного заходу щодо цього посадовця.

Читайте по темі: Окупанти атакували Київ безпілотниками: у Печерському районі палає житловий будинок

Примітно, що, за інформацією Нацполіції Києва, підозру від правоохоронців також отримав і начальник КП “ШЕУ Солом’янського району” (вочевидь, все ж ексочільник, про що мова йтиме нижче. – КВ). Йому інкримінується вчинення злочинів, передбачених вищезгаданою ч.2 ст. 367 та ч. 2 ст. 239 (забруднення або псування земель, що спричинило тяжкі наслідки). Але наразі в реєстрі судових рішень відсутні подробиці стосовно того, в чому саме, на думку слідчих, полягає його вина.

Вручення підозри одному з фігурантів справи (фото Нацполіції Києва)

Варто зазначити, що раніше, як мінімум до кінця 2023 року, в рамках даного провадження правоохоронці також розслідували факти інших можливих порушень законодавства з боку посадовців районних ШЕУ. Зокрема, слідчі встановили факт службової халатності з боку тепер вже ексочільника все того ж КП “ШЕУ Солом’янського району” Володимира Федчишина – попередньо, очолюване ним підприємство у 2022 році переплатило 4,6 млн гривень одному зі своїх підрядників за ліквідацію ямковості та поточний ремонт дорожнього покриття на бульв. Чоколівському. Надалі відомості щодо цієї історії були виокремлені в окреме кримінальне провадження, за яким до Солом’янського районного суду Києва вже було направлено обвинувальний акт щодо згаданого посадовця.

Цікавинки про забруднену ділянку

Ділянка з кадастровим номером 8000000000:72:240:0017 має площу 8,43 га і розташована за адресою вул. Кадетський гай. Протягом 2007-2017 років її орендарем було ТОВ “Блакитна хвиля” – Київрада відводила цю землю вказаній компанії “для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з вбудованими приміщеннями та об`єктами громадського обслуговування, торгівлі, підземними та наземними паркінгами”. Надалі столична влада відмовилася пролонгувати договір оренди землі, через що згадана ТОВка ініціювала судовий спір про визнання укладеною угоди щодо поновлення строку оренди. Наразі ця справа ще розглядається – 17 квітня 2024 року має відбутися відповідне засідання Касаційного господарського суду.

Фактично головною підставою для “вигнання” ТОВ “Блакитна хвиля” з цієї землі стало те, що за рік до закінчення терміну оренди Київрада змінила її функціональне призначення, перевівши ділянку з території багатоповерхової житлової забудови до території парку "Балка Проня". Така зміна була задекларована в Детальному плані території (ДПТ) в межах вулиць Народного Ополчення, Ернста, Івана Пулюя, вздовж річки Совки та верхнього каскаду Совських ставків, який було затверджено рішенням Київради №681/1685 від 20 грудня 2016 року. Відповідно, будувати там житло компанія вже не мала права.

При цьому, ТОВ “Блакитна хвиля” мало намір забудувати цю ділянку багатоповерхівками висотою до 27 поверхів – задля цього компанія ще в 2009 році уклала договір генпідряду з ТОВ “Печерськінвестбуд-1”. Втім, з різних причин реалізувати цей проєкт орендар землі не зміг, в тому числі – через накладення арешту на цю ділянку, який діяв до 2014 року в межах одного з кримінальних проваджень. В рамках цього слідства, відкритого ще в 2010 році, до слова, вивчалися факти несанкціонованих дій з інформацією щодо реєстрації заяв на виділення земельних ділянок на території Києва, яка оброблялась в електронно-обчислювальних машинах відділу забезпечення діяльності секретаря Київради (у той період ним був соратник багаторічного очільника столиці Леоніда Черновецького Олесь Довгий)

Зазначимо, співвласником ТОВ “Блакитна хвиля” з 2020 року є донедавна відомий український політик та чиновник Віктор Бойко. Зокрема, він був народним депутатом  IV скликання Верховної Ради від “Блоку Литвина”, заступником Міністра агропромислової політики України (2009-2010 роки), міністром охорони навколишнього природного середовища (з березня по липень 2010 року) і депутатом Київської облради VI скликання.

Що цікаво, наприкінці 2021 року на сайті Київради була зареєстроване петиція “Приведення інфраструктури Пронівщини у відповідність до рішень міськради”. Її автор – Віктор Тороп – висунув вимогу щодо реалізації положень вищезгаданого ДПТ, зокрема в частині облаштування парку на ділянці з кадастровим номером 8000000000:72:240:0017. Втім, дана петиція не набрала необхідної кількості голосів, а тому Київрада мала, так би мовити, “законне право” ніяким чином на неї не реагувати.

Як працює “Київавтодор”

Діяльність КК “Київавтодор” та підпорядкованих їй комунальних підприємств регулярно викликає претензії у правоохоронних органів.

Наприклад, у 2019 році Нацполіція Києва розпочала слідство за фактами можливого присвоєння бюджетних коштів посадовцями “Київавтодору” і КП “Київавтошляхміст” (входить до структури вказаної комунальної корпорації) під час проведення капітальних ремонтів столичних шляхопроводів, на які протягом року було витрачено близько 650 млн гривень. Крім того, в рамках відповідного провадження правоохоронці розслідували, наскільки ефективно керівництво КК "Київавтодор" використовувало бюджетні кошти. Зокрема, тоді було встановлено, що "дорожні комунальники" за 32,4 млн гривень закупили снігоплавильні машини, але не використовували їх – начебто у зв’язку з дороговизною експлуатації. 

Також з 2020 року Нацполіція в рамках іншої справи розслідує факти можливого привласнення бюджетних коштів посадовцями вищезгаданих двох структур, а також районних ШЕУ. За даними слідства, “дорожні комунальники” завищували вартість ремонтних робіт, використовували неякісний асфальт, отримували хабарі за використання комунального автотранспорту приватними особами тощо. Окрему увагу правоохоронці звернули на закупівлю антипаркувальних стовпчиків: більшість цих обмежуючих пристроїв, вартістю близько 19,5 млн гривень, не відповідали нормам Держстандартів та, схоже, були закуплені за завищеними цінами. Втім, за майже чотири роки жоден з фігурантів цієї справи до відповідальності притягнутий не був. 

Свої питання до діяльності КК “Київавтодор” постійно висловлюють і депутати Київради. Зокрема, в лютому 2019 року антикорупційна комісія столичної міськради закликала тодішнього генерального директора КК "Київавтодор" Олександра Густєлєва та тодішнього профільного заступника голови КМДА Дмитра Давтяна до відповіді за неякісний ремонт доріг і мостів у Києві та їхній неналежний стан. Народні обранці звертали увагу на те, що ці посадові особи ігнорували рекомендації Тимчасової контрольної комісії (ВКК) Київради від 17 травня 2018 року, якими було визначено, як саме потрібно замовляти дорожні роботи та контролювати їх виконання, щоб асфальт у результаті не “сходив” разом зі снігом”.

Нагадаємо, що усього в Києві функціонують десять ШЕУ – по одному в кожному районі столиці. Організаційно-правова форма цих управлінь – комунальне підприємство. Усі ці ШЕУ переважно займаються “мілкими” дорожніми роботами (наприклад, поточний ремонт асфальтного покриття) та підпорядковані КК “Київавтодор”.

Вищезгаданий Володимир Демчишин очолював КП “ШЕУ Соломянського району” з лютого 2022 року по грудень 2023 року. Його цій посаді його змінив Володимир Гузема, який є “дорожником зі стажем”: у 2018-2020 роках він працював на керівних посадах у КП “ШЕУ Шевченківського району” (в тому числі протягом нетривалого відрізку часу очолював його), а надалі, з лютого по травень 2020 року, будучи першим заступником гендиректора КК “Київавтодор”, виконував обов’язки керівника цієї корпорації після звільнення Олександра Густєлєва. 

Саме на місце Гуземи в “Київавтодорі” і було призначено Олександра Федоренка. При цьому, спочатку, з 19 травня 2020-го, він також очолював цю комунальну корпорацію в якості в.о. гендиректора, контракт як з повноцінним керівником з Федоренком було підписано 5 липня 2022 року.

КК “Київавтодор” підпорядкована Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, яким з 1 вересня 2021 року керує  Руслан Кандибор. Діяльність цього структурного підрозділу столичної мерії з 9 листопада 2021 року особисто контролює очільник Києва Віталій Кличко. 

kievvlast

Сторінка для друку

Читайте по темі:

У КМДА викрили масштабну аферу: директор департаменту оформив собі фальшиву інвалідність
Суд відправив лідера партії "Удар" Олександра Суханова під варту, але з можливістю вийти під заставу 37 мільйонів гривень
Паркування без правил: заступник Кличка став учасником скандалу через місце для водіїв з інвалідністю
Схеми в КМДА: як уникнути мобілізації і заробити на ухилянтах
СБУ викрила мільйонну схему в КМДА: затримано одного з соратників Кличка
Правоохоронці завітали з обшуком до «Київміськсвітло» у справі про завищення витрат на ремонти зовнішнього освітлення
Розвиток самоврядування чи політична лояльність? Київ затвердив 255 мільйонів на підтримку ОСНів
Будівельна вакханалія Вагіфа Алієва: Либідь замурують, а "Летюча тарілка" стане частиною ТРЦ
В Києві уламки ракет пошкодили тепломагістраль: без тепла 630 житлових будинків, десятки шкіл та лікувальних закладів
Ракетний удар росіян по Києву: медики забирають потерпілих, попередньо, є загиблий

Коментарі:

comments powered by Disqus