Незважаючи на санкції, прибуток російської «Алроси» з початку війни виріс
Як повідомляє Kyiv Independent (партнер OCCRP), російська алмазодобувна компанія «Алроса», незважаючи на санкції, продовжує постачати дорогоцінне каміння на міжнародні ринки; посередниками виступають ОАЕ та Індія.
У березні 2022 року, через місяць після початку повномасштабної війни в Україні, США — найбільший споживач алмазів — обмежили імпорт російського дорогоцінного каміння, а через місяць ввели санкції проти «Алроси» .
Прибуток російської алмазодобувної компанії «Алроса» зріс з початку повномасштабної війни в Україні (Фото: Pixabay )
«Алроса» не лише найбільший у світі виробник алмазів (компанія видобуває понад 90 відсотків російського дорогоцінного каміння), а й прихильник війни в Україні. Третина акцій компанії належать федеральній владі Росії, ще одна третина — регіональним, а частка, що залишилася, торгується на біржі.
Влітку 2022 року російський ВМФ оснастив названий на честь компанії підводний човен "Алроса", що входить до складу Чорноморського флоту, ракетами "Калібр". Цю зброю Росія використовує проти мирних жителів в Україні.
Kyiv Independent дізнався, що з початку повномасштабної війни прибуток російської державної "Алроси" лише зріс .
Судячи з експортних даних, компанія поступово перевела бізнес із бельгійського Антверпена (експорт до Бельгії скоротився на 92 відсотки) до Дубаї. За інформацією міжнародної організації «Кімберлійський процес» , створеної для контролю над «кривавими діамантами», з лютого 2022 року російський експорт до ОАЕ зріс у 2,5 рази.
За даними Import Genius, що охоплює постачання до 28 лютого 2023 року, в Дубай йдуть 37 відсотків постачань російських алмазів - з 2017 по 2022 рік на Емірати припадало в середньому 14 відсотків російських постачань. Три експерти розповіли журналістам Kyiv Independent, що Дубай вважається «пральнею» алмазною галуззю.
Журналісти дізналися, що Росія використовує два способи приховування походження алмазів.
Частину необробленого каміння відправляють у Дубай і продають огранщикам разом з іншими алмазами — це можливо завдяки тому, що каміння до одного карата продають змішаними партіями, які сортують не за походженням, а за розміром.
Росія також відправляє алмази на обробку в індійське місто Сурат — після цього за законами США дорогоцінні камені не вважаються російськими.
Представники галузі розповіли журналістам, що люксові бренди не можуть гарантувати, що не продають російські діаманти, хоч публічно заявляють протилежне.
За даними Kyiv Independent, західні компанії, такі як Cartier і Tiffany, не купують алмази безпосередньо у «Алроси» — вони імпортують дорогоцінне каміння через посередників, які купують алмази «змішаного походження» у Дубаї.
За даними Import Genius, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну понад 400 компаній, переважно в Бельгії, ОАЕ та Індії, придбали необроблені російські алмази.
Як повідомляє Kyiv Independent, у документах, що додаються до каменів, куплених Cartier, зазначено: "Справжнім продавець гарантує, що ці діаманти не були виготовлені з російських алмазів". Проте годинник Cartierвартістю 255 тисяч доларів «інкрустований 598 діамантами класичного огранювання загальною вагою 10,67 карата» — експерти кажуть, що 70–80 відсотків такого каміння видобувають у Росії.
Представник галузі сказав журналістам, що знає торговця, який закуповує російські діаманти та продає їх Louis Vuitton Moєt Hennessy (LVMH), якій належить Tiffany.
За словами співробітника бельгійської алмазної компанії Taché, клієнти вимагають від компанії гарантій, що вона не продає російські діаманти. Судячи з даних Import Genius, з початку повномасштабної війни в Україні Taché купила російське каміння на суму не менше 13 мільйонів доларів (востаннє у квітні 2022 року).
У червні 2023 року Taché придбала діаманти у компанії Shree Ramkrishna Exports (SRK) — через три місяці, у вересні 2023-го, українське антикорупційне агентство назвало її « спонсором війни » за купівлю російського дорогоцінного каміння. За даними Import Genius, з лютого 2022 року SRK купила російські алмази на суму щонайменше 143 мільйони доларів.
Import Genius також повідомляє, що Taché купувала дорогоцінне каміння у Kiran Gems — компанії, яка з початку повномасштабної війни придбала російські алмази майже на 100 мільйонів доларів (у листопаді 2022 року Taché отримала від Kiran партію вагою 72 карати).