Били, кидали в ями та закривали: ЗМІ розповіли про російські катівні для "мобіків"
З тимчасово окупованих територій Донбасу вже у глибинку Росії перекочували так звані "ями". Йдеться про катівні, облаштовані на російських полігонах для покарання норовливих чи винних у якихось огріхах мобілізованих росіян перед відправленням на фронт в Україну.
Дві такі катівні було виявлено в Оренбурзькій та Волгоградській областях, їх зафіксували супутникові знімки. Про це йдеться у розслідуванні російського видання "Важливі історії" та Conflict Intelligence Team.
Автори розслідування знайшли військовослужбовців, які розповіли, що відбувається з мобілізованими, які потрапляють на "ями", вириті для покарань на двох навчальних базах у Росії – полігоні "Тоцький" в Оренбурнгській області та "Прудбой" у Волгоградській.
У ці ями мобілізовані можуть потрапити за будь-яку провину: помилку, непокору, пияцтво чи відмову воювати або продовжувати службу. Останні проходили всі кола "пекла": від погроз з боку командування фізичною розправою до обіцянок запроторити в "яму" без їжі та води. Усіх претендентів на потрапляння до цього аналогу "гауптвахти" у Волгоградській області били представники військової поліції. У "ямі", як розповів один із військовослужбовців, які побували у тренувальному таборі "Прудбою", покарані сиділи від кількох днів до тижня. На території полігону, за його словами, є такі дві ями.
Їжу покараним приносили раз на добу, а медичну допомогу не надавали зовсім. І "перевиховання" було успішним: ті, хто побував у "ямі", більше не наважувалися суперечити командирам.
Слова військовослужбовця підтверджуються супутниковим знімком, у якому чітко видно дві ями у землі неподалік від наметового табору (там, де вказував військовослужбовець). На знімку помітні стежки, що ведуть до них від проходу в паркані табору. Ще у квітні жодних ям на полігоні супутники не фіксували.
Ще один співрозмовник авторів розслідування з числа військовослужбовців ЗС РФ розповів про аналогічну катівню на полігоні "Тоцький". Там, на відміну від "Прудбоя", "ями" існують і активно використовуються для покарань військовослужбовців ще з початку 1990-х: свого часу один із військовослужбовців, які потрапили в "яму" за несвіжий комірець, загинув під масивом землі, що завалила його.
На "Тоцькому" з "мобіками" розбирається не військова поліція, а група наближених до командира частини.
"Хлопців, які пиячили, порушували статут, бешкетували, йшли в СЗЧ, – їх виловлювали, в інших містах іноді. Потім їх карали штурмовики, які вже брали участь у війні, всі з досвідом, ходили з нашивками "Ахмат". Вони були його [ командира частини Ема] каральною рукою, "недоторканні" – ходили з бородами, робили що хотіли, все їм дозволялося. Вони могли просто зайти в мою роту, побачити п’яного, тоді забирали його, били", – розповів розслідувачам очевидець.
За систематичні порушення "мобіків" представники "карального підрозділу" забирали до себе на поверх, де жорстоко били, заковували в наручники та утримували, поки покараний не починав просити про прощення.
"Самих буйних, за [їхніми] розповідями, після побиття кидали в ями на вулиці, закривали кришкою, і все. Був момент, коли при мені товаришу по службі, спійманому на пияцтві, погрожували: "Зараз ми тебе, бл*дь, в яму засунемо, і будеш там сидіти у нас!" Ці ж хлопці виводили [добровольців] на плац у трусах, босоніж – ганьбили за наказом командира частини", – розповів російський військовослужбовець.
Автори розслідування наголошують: раніше практика ув’язнення в "яму" процвітала на окупованих частинах Донецької та Луганської областей – розповіді про неї циркулювали ще до повномасштабного вторгнення. Тепер вона набирає обертів і на російській території, причому часто – далеко від прикордонних регіонів, у глибокому тилу.