Росія остаточно вийшла з Договору про звичайні збройні сили в Європі
У Росії заявили про остаточний вихід із Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ). Про це йдеться у заяві Міністерства закордонних справ Росії.
У МЗС РФ зауважили, що Росія офіційно вийшла з ДЗЗСЄ опівночі 7 листопада, тому тепер договір є "історією".
«Договір було укладено наприкінці холодної війни, коли формування нової архітектури глобальної та європейської безпеки, що ґрунтується на співробітництві, здавалося можливим, і відповідні спроби було зроблено», — зазначили в заяві.
Водночас низка змін призвела до того, що положення договору перестали відповідати інтересам Росії, зазначили у міністерстві.
У МЗС РФ звинуватили США в запуску процесу розширення НАТО, через що країни-члени нібито стали обходити групові обмеження Договору. У міністерстві вважають, що західні учасники «переоцінили можливості впливу» на Росію і ступінь її зацікавленості в Договорі.
У 2007 році Росія заявила про призупинення участі в ДЗЗСЄ. Після цього вона нібито була готова обговорити шляхи відновлення контролю над звичайними озброєннями в Європі, однак союзники «не скористалися такою можливістю», йдеться в заяві.
Відомство додало, що збереження договору стало неприйнятним для РФ на тлі «прямої відповідальності країн НАТО за розпалювання конфлікту в Україні», а також прийняття до Альянсу Фінляндії та розгляду аналогічної заявки Швеції.
«Тільки коли життя змусить їх повернутися до конструктивних і реалістичних позицій, відповідний діалог міг би відродитися як частина зусиль із формування нової системи європейської безпеки, що відповідає інтересам Росії та всіх інших країн, які відкидають диктат Заходу», — стверджується в заяві.
10 травня 2023 року російський диктатор Володимир Путін видав розпорядження про те, що Росія денонсує Договір про звичайні збройні сили в Європі.
Договір про звичайні збройні сили в Європі підписали 1990 року країни-члени НАТО і Варшавського пакту. Він встановлював рівновагу звичайних збройних сил країн-учасниць на нижчому рівні та обмежував можливості розміщення звичайних озброєнь уздовж лінії зіткнення між блоками.