САП відміняє день Учителя в «Укргазвидобуванні»
Відомство Назара Холодницького подало позов про визнання недійсним скандального контракту «Укргазвидобування» з компанією Moston Properties, близькою до президента «Одесагазу» Ігоря Учителя
В середині грудня господарський суд Києва прийняв до розгляду позов голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького в інтересах Міненерговугілля до ПАТ «Укргазвидобування» та компанії Moston Properties Limited. САП вимагала визнати недійсним договір, укладений між двома відповідачами. За даними журналістів, йдеться про скандальний контракт № UGV 11083/11-15 на поставку блочно-модульного комплексу колтюбінгової установки за 5,8 млн доларів, який був підписаний 29 травня 2015 р.
На фото — Микола Мартиненко
На той момент найбільшу газодобувну компанію країни, підконтрольну НАК «Нафтогаз України», очолював Сергій Костюк, який вважався креатурою одного з батьків-засновників «Народного фронту» Миколи Мартиненка. Щодо Moston Properties Limited, то ця компанія, незважаючи на британську прописку, мала набагато більше спільного з українськими газовими діячами. Зокрема, інтереси компанії в Україні представляє юрист Артем Сидельников. Раніше він захищав у судах інтереси ПАТ «Одесагаз», а зараз числиться бенефіціаром підприємства із закупівлі та реалізації газу «Одесагаз» і компанії «Південь-газ». Знаючі люди називають Сидельникова довіреною особою депутата Одеської обласної ради, президента «Одесагазу» Ігоря Учителя. Примітно також, що «Південь-газ» був одним із партнерів скандально відомої австрійської газової прокладки Antra, яку ЗМІ відносили до орбіти Мартиненка.
На фото — Олег Прохоренко
Замінивший Костюка на посаді голови правління «Укргазвидобування» Олег Прохоренко в липні 2015 року заборонив всім керівникам підрозділів і філій компанії співпрацю з Moston Properties. Це сталося після того, як компанія виплатила 3 млн доларів за зазначене обладнання виробництва китайської Yantai Jereh Petroleum Equipment& Technologies. Тоді ж у компанії дійшли висновку, що навіть цей транш вже забезпечив солідну переплату.
Щоб домогтися виплати залишкових 2,8 млн доларів, Moston Properties потрібно було ввезти злополучну установку в Україну. Це вдалося зробити в серпні 2015 р., коли її розмитнила Полтавська митниця. При цьому, за даними Прокуратури Києва, використали ряд підроблених документів, що стало підставою для відкриття кримінального провадження.
На фото — Ігор Учитель
Тим часом Moston Properties не збирався зупинятися на досягнутому. Компанія взяла участь ще в одному тендері «Укрзалізниці» на поставку колтюбінгової установки, який відбувся в жовтні 2015 р. Правда, до торгів її вже не допустили через включення до реєстру недобросовісних учасників (перемога дісталася компаніям КАТТ GmbH і «Фідмаш»), після чого Moston Properties звернувся до суду і навіть виграв перше розглядання в господарському суді Києва в січні 2016 р. Але влітку цього року зазначений вердикт скасувала апеляційна інстанція, задовольнивши вимоги «Укргазвидобування».
Ще в 2015 році стало відомо, що Moston Properties ініціювала розгляди з «Укргазвидобуванням» в Лондонському арбітражі, вимагаючи повної оплати за контрактом № UGV 11083/11-15. Відомостей про його хід поки що немає, і в цьому світлі започатковане за поданням Спеціалізованої антикорупційної прокуратури провадження цілком може допомогти владі розрубати затягнутий гордіїв вузол. На щастя, ані Мартиненко, який нещодавно став підозрюваним у кримінальному провадженні, розслідуваному НАБУ за фактом розкрадання коштів державного Східного ГЗК та НАЕК «Енергоатом», ані Учитель, який представляє не дуже сильно стоячу на ногах партію «Відродження», вже не мають такого впливу, як ще кілька років тому.