На Полтавщині покарали чоловіка, який відмовився від мобілізації через віру
У Полтавській області суд призначив умовний термін служителю церкви Євангельських християн-баптистів, який відмовився прийняти повістку на мобілізацію. Він пояснив ухилення від захисту країни релігійними переконаннями, зокрема стверджував, що його "віра не дозволяє брати зброю до рук".
Рішення щодо громадянина ухвалив Диканський районний суд Полтавщини. Про випадок пишуть ЗМІ з посиланням на дані судового реєстру.
У матеріалах справи йдеться, що цьогоріч у вересні обвинувачений пройшов військово-лікарську комісію, яка визнала його придатним до служби у воєнний час. Однак він від отримання бойової повістки відмовився, аргументуючи це власними релігійними переконаннями.
На військовозобов’язаного склали відповідний протокол, а потім він постав перед судом і на засідання визнав свою провину.
"Розповів, що раніше не проходив військову службу. На початку повномасштабного вторгнення ходив до військкомату та оновлював свої дані. Також у 2024-му скористався додатком "Резерв+", через який теж оновив відомості. Повістку на мобілізацію відмовився отримувати, бо "його віра забороняє тримати зброю та вбивати людей", – розповіли ЗМІ історію ухилянта з Полтавщини.
Читайте по темі: Зеленський підписав новий закон, що надає відстрочку від мобілізації
У рішенні суду щодо нього вказано також, що він проживає з дружиною, яка нині перебуває у декретній відпустці; має двох малолітніх дітей (2,5 років і дев’яти місяців); із ними мешкають його батьки-пенсіонери. Чоловік офіційно не працює, але займається ремонтом техніки, що є його заробітком.
Окремо зазначено, що "найближчим часом він має намір організувати табір при церкві Євангельських християн-баптистів". Крім цього, чоловік вперше притягується до кримінальної відповідальності, він визнав свою провину, "має сталі соціальні зв’язки", а в справі відсутні обставини, які б обтяжували покарання.
Судді також зважили на висновок органу пробації, який оцінив як середній ризик вчинення представником церкви баптистів повторного кримінального правопорушення. Також у тому відомстві вказали, що виправлення особи можливе "без позбавлення або обмеження волі". Враховуючи все це, суд покарав ухилянта з Полтавщини умовним терміном.
Довідка: згідно законодавства нашої країни, жодні релігійні переконання не можуть бути підставою для ухилення громадянина України, визнаного придатним до військової служби, від мобілізації з метою виконання свого конституційного обов’язку. Та й призов на військову службу за мобілізацією не означає автоматично, що такі люди зобов’язані брати до рук зброю, адже вони можуть бути задіяні у виконанні інших функцій у війську, не пов’язаних із використанням зброї (так зауважив Верховний Суд).
Водночас громадянин має право відмовитися від проходження військової служби з релігійних переконань, але в такому випадку йому потрібно обов’язково довести такі фактори:
– належність до чинних релігійних організацій в Україні, віровчення яких прямо забороняє своїм послідовникам брати до рук будь-які види зброї;
– щирість свого вірування з послідовними діями та доказами (наприклад, ходіння в церкву впродовж декількох років, постійні пожертви для церкви тощо).
І якщо такі факти українець дійсно доведе на практиці в суді, то, як підкреслили у Верховному Суді, він зможе уникнути саме кримінальної відповідальності за ухилення від мобілізації за статтею 336 Кримінального кодексу України.