В ООН зробили заяву до 1000 днів повномасштабного вторгнення РФ
Понад півсотні країн ООН підписали у вівторок заяву у зв’язку з 1000 днів повномасштабної російської війни, яку зачитав журналістам постпред України при ООН Сергій Кислиця.
«Сьогодні ми відзначаємо сумну віху: 1000 днів від початку неспровокованого і невиправданого повномасштабного вторгнення Росії в Україну», що є «грубим порушенням принципів Статуту ООН, які всі держави-члени зобов’язалися підтримувати», - ідеться в заяві.
Країни-підписанти підтверджують рішучу відданість суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів; і наголошують, що спроба незаконної анексії частин суверенної території України Росією не має жодної юридичної сили й не є підставою для будь-якої зміни їхнього статусу.
Автори заяви засуджують безперервні невибіркові напади Росії на густонаселені житлові райони та об’єкти цивільної інфраструктури в Україні.
«Ми зобов’язуємося забезпечити відповідальність за злочини згідно з міжнародним правом і правосуддя в інтересах усіх жертв цієї агресії, особливо дітей. Це зобов’язання має важливе значення для запобігання майбутнім звірствам у всьому світі», – ідеться в документі.
«Ця війна має закінчитися», – наголошують його автори, підтверджуючи вимогу до Росії припинити застосування сили проти України й «негайно, повністю і беззастережно вивести всі свої збройні сили з української території в межах її міжнародно визнаних кордонів».
Також країни-підписанти наголошують на своїй рішучості стосовно досягнення всеосяжного, справедливого і тривалого миру для України відповідно до Статуту ООН, зокрема принципів суверенної рівності й територіальної цілісності держав.
Вони закликають держави та міжнародні організації подвоїти підтримку дипломатичних зусиль, спрямованих на досягнення такого миру, як це закріплено в резолюції Генасамблеї «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеосяжного, справедливого і тривалого миру в Україні» від 23 лютого 2023 року.
«У цьому зв’язку ми вітаємо Саміт миру в Україні, що відбувся у Швейцарії 15–16 червня 2024 року, та подальші заходи», – ідеться в заяві.
Документ, зокрема, підписали більшість країн Європи, США, Канада, Австралія, Нова Зеландія, Еквадор, Парагвай, Уругвай, Маршалові острови, Мікронезія, Палау, Південна Корея, Японія, Аргентина та ін.