Аферист Дмитро Торнер: від молдавського в’язня до гостя Офісу президента України
Нещодавно журналісти оприлюднили фотографії, які підтверджують, що Дмитро Торнер, громадянин Молдови та РФ і соратник олігарха Дмитра Фірташа, відвідував Офіс президента України. Варто зазначити, що незадовго до цього візиту його зняли з міжнародного розшуку, а кримінальну справу щодо використання підроблених паспортів в Україні було закрито.
У розслідуванні «Схем» також йдеться, що Дмитро Торнер намагався балотуватися до Верховної Ради у 2019 році. Тоді Міністерство внутрішніх справ разом зі Службою безпеки України заявили, що цей кандидат під номером 44 у списку від ОПЗЖ – насправді громадянин Молдови на ім’я Дмитро Некрасов і нібито «ховається від міжнародного правосуддя». Правоохоронці відкрили кримінальне провадження та попросили ЦВК зняти його з виборів.
За даними українського слідства, він втік з місць позбавлення волі в Молдові, приїхав в Україну і зробив собі кілька українських паспортів на різні прізвища: п’ять внутрішніх та чотири закордонні – начебто на підставі підроблених документів. Використовуючи ці паспорти, за даними силовиків, він незаконно перетинав український кордон. Перевірка Державної міграційної служби виявила, що документи є недійсними.
В Україні за Торнером у 2019-му році було відкрито провадження за двома статтями – щодо ймовірного використання підроблених документів та незаконного перетину кордону. Пізніше додалася ще одна стаття – про можливе шахрайство. Як виявили журналісти, чоловік отримав підозру щодо двох із цих епізодів і, згідно з рішенням суду, мав перебувати в СІЗО на час слідства, але виїхав з України.
Читайте по темі: На Буковині лікар організував схему фіктивної інвалідності для ухилянтів: СБУ зафіксувала 60 випадків
Майже через рік, у серпні 2020 року, Генпрокуратура закрила провадження щодо соратника Фірташа. На запит «Схем» в Офісі генпрокурора лише зазначили, що рішення про закриття «законне та обґрунтоване» і послалися на судову ухвалу, якою це було визнано.
В Офісі президента не відповіли на прохання журналістів повідомити, з ким саме та з яких питань на Банковій зустрічався Торнер-Некрасов. Розслідування, проведене журналістами RISE Moldova, розкриває подробиці життя цього шахрая та грабіжника, який тепер спокійно відвідує Офіс президента України.
До 41 року Дмитро Некрасов встиг багато чого: втекти з молдавської в’язниці, чотири рази змінити прізвище, тричі одружуватися, побувати в розшуку кількох країн і навіть один раз офіційно померти (на папері). Наразі він живе під ім’ям Дмитро Торнер.
Під новою ідентичністю він балотувався до української Ради, очолив одну зі спортивних федерацій Молдови та зустрічався з людьми з оточення президентів трьох країн — Молдови, України та США.
Проект на $3 млн та "гроші з Європи"
7 жовтня 2021 року. На дивані у редакції RISE сидить секретар Федерації біатлону Молдови. Чоловік кілька годин захоплено розповідає про майбутній проект реконструкції у Кишиневі спортивної траси для біатлону. За його словами, Федерація біатлону Молдови розраховує отримати під проект в оренду на 49 років "шматочок у 14 гектарів" у кишинівському мікрорайоні Ришканівка, що має спортивний тир "Динамо". А $3 млн на реалізацію проекту, за словами Брії, готовий витратити, зокрема, уродженець Молдови на ім’я Дмитро Торнер.
“Ми Торнера попросили, щоб він став президентом [Федерації з біатлону], щоб він бачив, що робить. Щоб люди його знали. Де він бере гроші мені все одно…”, – каже Петро Брія і пояснює, що “гроші від інвесторів із Європи”.
Секретар Федерації біатлону Петро Брія: “Я автор проекту [траси для біатлону на Ришканівці], але фінансування проекту [$3 млн] я не знаю, звідки прийде. Знаю, що наші основні фінансисти зараз із Австрії.
Журналіст RISE: Це Торнер?
Брія: Так, і Торнер, і ще хтось там буде, я не знаю, вони в Австрії живуть. Торнер фінансує нас.
Читайте по темі: Ухилення від мобілізації за $13 тисяч: правоохоронці Одеси ліквідували канал переправлення чоловіків до Придністров’я
«Людина Фірташа» Дмитро Некрасов (він же Торнер) та адвокат Трампа Рудольф Джуліані. Фото: The Washington Post
Якщо погуглити, то в перших рядках результатів пошуку на ім’я-прізвище Дмитро Торнер з’являються новини про людину, яка намагалася зупинити екстрадицію з Австрії до США українського підприємця Дмитра Фірташа. Видачі останнього вимагає ФБР у справі корумпування Фірташем індійських чиновників. Нібито щоб вплинути на владу США, повідомляє The Washington Post, Торнер зустрічався в 2019-му році в Парижі з Рудольфом Джуліані, особистим адвокатом Дональда Трампа, — тоді ще президента США. «Людина Фірташа» Дмитро Торнер та адвокат Трампа навіть сфотографувалися на згадку.
Засуджений Некрасов і втікач Божий
17 років тому меценат з Австрії Дмитро Торнер, від якого сьогодні спортивна федерація очікує на мільйони доларів, був відомий молдавському правосуддю під ім’ям Дмитро Некрасов.
У березні 2003-го та лютому 2004 року Некрасов був засуджений до 11 років в’язниці за розкрадання майна в особливо великих розмірах та шахрайство.
Якщо коротенько, то за рішенням кишинівського суду сектору Ботаніка, Некрасов з подільниками і поодинці чинив крадіжки двох типів:
1. "Схема" перша: Некрасов на вулиці просить у незнайомої людини (або у недавнього знайомого) мобільний телефон для "зателефонувати" і ховається з майном.
2. «Схема» другого типу: Некрасов орендує мебльовані квартири у різних мікрорайонах Кишинева. Їх він самостійно чи з спільниками “обчищає”, потім продає різним громадянам, через оголошення в газеті: меблі, побутову техніку, посуд, постільна білизна та килими.
11 листопада 2004 року. Засуджений Дмитро Некрасов, який відбуває покарання в колонії відкритого типу №9 (Прункул), йде до РАГСу на Ботаніці, оформляє шлюб із громадянкою Молдови Людмилою Божою, цього ж дня змінює прізвище “Некрасов” на “Божий”. У в’язницю він більше не повернеться, поїхавши з Молдови.
Як втікача Некрасова-Божий, молдавське слідство оголошує у кримінальний розшук за статтею “Втеча з в’язниці”.
Через 6 років кримінальну справу щодо Некрасова закривають, а самого розшукуваного знімають із розшуку. Причина – смерть підслідного.
З відповіді Національної адміністрації пенітенціарних установ: "До дублікату матеріалів справи про розшук додано копію його [Дмитрія Некрасова] свідоцтва про смерть, видана 12.11.2009, що підтверджує, що громадянин Некрасов помер 9.11.2009".
За даними RISE, отриманими у правоохоронних органах Молдови, довідку про смерть привіз з України Олег Некрасов, брат Дмитра Некрасова-Торнера. На підставі документа кримінальне переслідування було припинено.
Через два з половиною роки молдавське слідство виявило, що сертифікат про смерть Некрасова — фальшивий, а тому Молдова відновила кримінальне розслідування та знову оголосила втікача у розшук.
Журналіст, який подзвонив Олегу Некрасову, спробував обговорити історію з фальшивою довідкою про смерть його брата Дмитра. Почувши запитання, чоловік кинув слухавку, а на повторні дзвінки та повідомлення більше не відповів.
Зміна прізвищ, вибори в Раду та Фірташ
Поки що в Молдові Некрасов-Божий і «помирав» і «воскресав», в Україні він ще встиг кілька разів змінити прізвище.
Розшукуваний Молдовою за втечу з в’язниці Некрасов, за даними правоохоронних органів України, побував Дмитром Мальченком, Дмитром Грозним, зрештою Дмитром Торнером.
Лист голови МВС та СБУ до Центрвиборчкому України з проханням зняти Дмитра Некрасова-Торнера з передвиборчих перегонів, оскільки він ховається від міжнародного правосуддя. Скрин із сайту МВС України
Під ідентичністю Торнера аферист навіть встиг 2019-го балотуватися до українського парламенту — Верховної Ради, 44-го номера за списком «Опозиційної платформи – За життя», фракція якої сьогодні складається з 44 депутатських мандатів.
Що пов’язує Некрасова-Торнера з Україною? Досі достеменно невідомо. Але Торнер помічений журналістами "Схем" у Відні, поряд із Дмитром Фірташем. Їх зняли влітку 2019 поряд, коли український олігарх чекав в австрійському суді вироку про свою екстрадицію до США, де ФБР підозрює його у корупції.
Дмитро Торнер та український «газовий олігарх» Дмитро Фірташ у Відні
До речі, за кілька днів до виборів до Верховної Ради, на вимогу глави МВС та керівника СБУ України, Центрвиборчком України зняв Некрасова-Торнера з передвиборчих перегонів.
З прес-релізу МВС України, 19 липня 2019 року: “Під час досудового розслідування встановлено, що особа, яка наразі представляється Дмитром Григоровичем Торнером, 1980 року народження, починаючи з 2007 року на підставі підроблених документів отримала 5 паспортів громадянина України на різні прізвища та з різними анкетними даними, а також 4 паспорти громадянина України для виїзду за кордон, з якими здійснювало незаконне перетинання державного кордону. Отже, Некрасов Дмитро Григорович, маючи кримінальне минуле, змінив своє справжнє прізвище, щоб уникнути кримінальної відповідальності та для створення позитивного іміджу на території України як чесної та добропорядної людини”.
У жовтні 2019 року Некрасов-Торнер був оголошений Україною у міжнародний розшук. Але вже в лютому 2021 року Торнера зняли у Києві, що входить до будівлі адміністрації президента України Володимира Зеленського. Мета візиту невідома досі.
Київ, лютий 2021 року, в оточенні охорони виходить з воріт адміністрації президента Зеленського.
Торнер та люди Додона
До речі, як з’ясували журналісти, Торнер-Некрасов зустрічався у Молдові та з людьми з оточення президента Молдови Ігоря Додона. У 2020-2021 роках він неодноразово прилітав до Кишинева приватним літаком.
На такому бізнес-джеті Торнер-Некрасов прилітав до Кишинева Фото: Jetphotos
Співрозмовники з молдавських правоохоронних органів повідомляють, що у Міжнародному аеропорту Кишинева Некрасова-Торнера у травні 2021 року зустрічали різні супроводжуючі: його брат Олег (який колись привіз до Молдови довідку про смерть), а також Іон Газя — офіцер Служби державної охорони. Джерела, близькі до оточення Додона, називають його однією з довірених осіб екс-президента Молдови, а також охоронцем екс-президента, наданим службою держохорони лідеру ПСРМ.
Щоб з’ясувати обставини зустрічі з Торнером, журналіст зателефонував до Гази, але чоловік спілкуватися відмовився. Також на момент виходу цієї статті на питання про відносини Додона з Торнером не відповіла і прес-служба Партії соціалістів, яку очолює екс-президент країни.
Без кримінальних справ
Кримінальну справу проти Некрасова в Молдові було закрито ще в першій половині 2018 року судом Кишинева (сектор Центр) у зв’язку із закінченням терміну давності. Припинено та його міжнародний розшук. Також органи прокуратури Молдови припинили його кримінальне переслідування та за втечу з місць ув’язнення, перекваліфікувавши статтю 317 КК РМ про втечу до статті 319, яка передбачає ухилення від відбування покарання у вигляді позбавлення волі.
Кримінальну справу проти Торнера-Некрасова в Україні закрито, оскільки слідство не довело шахрайства та не побачило складу злочину у діях Торнера в епізодах можливого використання підроблених паспортів.
Відповідно до відповіді Генпрокуратури України, рішення про закриття провадження було законним та обґрунтованим. Більше деталей повідомити не можуть.
Новий шлюб і Місіс Всесвіт
Через кілька місяців після припинення розшуку Молдови, Дмитро Некрасов приїхав до Кишинева. І знову одружився. Тепер на своїй українській дружині Ользі. Перед цим він розлучився з нею в Україні.
Журналісти намагалися додзвонитися до Торнера та писали йому в месенджер на австрійський номер, а також передавали запит через українського адвоката та дружину Ольгу. Але поки що не змогли отримати відповіді на питання про обставини зміни ним прізвищ, про відносини з Фірташем та зустрічі з людьми з оточення президентів низки держав.
У розмові з журналістами "Схем" його український адвокат Андрій Циганков пояснив, що "зміна відповідних прізвищ у нього [Торнера] відбувалася на підставі оформлення виключно шлюбних відносин".
До речі, після кишинівського одруження наречений змінив у молдавській юрисдикції прізвище з “Некрасов” на “Торнер”, — прізвище української дружини, відомої як телеведуча та володарка титулу “Місіс Всесвіт”.
За даними джерел в Агентстві публічних послуг Молдови, у поданні заяви на одруження з Ольгою Торнер Некрасов зазначив, що неодружений. Написав у заяві, що це його перший шлюб. Тобто приховав інформацію про попереднє весілля у Кишиневі, 11 листопада 2004 року — у день, коли стало відомо про його втечу від виконання тюремного покарання у Прункул. У день, коли він став Дмитром Божим.