У більшості міст України погіршилося ставлення до мерів: опубліковано антирейтинг
До пʼятірки міст, мешканці яких схвалюють діяльність мера або виконуючого його обовʼязки, входять Харків, Хмельницький, Чернігів, Івано-Франківськ і Вінниця. Але у поточному році навіть у цих містах ставлення до чинного міського голови погіршилось у порівнянні з минулим роком.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на коментар голови комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олени Шуляк.
За її словами, у таких містах як Харків, Хмельницький, Чернігів, Івано-Франківськ і Вінниця діяльність мера схвалює більшість мешканців. Так, у Харкові це 80%, у Хмельницькому 66%, у Чернігові - 63%, Івано-Франківську - 58%, а у Вінниці - 57%. При цьому у таких крупних містах України як Київ, Дніпро і Львів схвально оцінює мера меншість мешканців. Зокрема, у Львові це лише 38%.
"При цьому, мушу з сумом констатувати, що майже по всім містам України відношення мешканців до діючого мера у цьому році погіршилось у порівнянні з минулим роком. Найкритичніша ситуація у Кропивницькому. Так, у 2023 році схвально оцінювали його 57%, а у поточному 36%, тобто, погіршилось на 21%. У Луцьку - на 19% гірше. У Києві - на 17%", - повідомила Шуляк.
Парламентарка додала, що єдині чотири міста, мешканці яких у поточному році почали дещо схвальніше оцінювати мера, стали Чернігів (+10%), Одеса (+7%), Чернівці (+3%), Полтава (+5%). Більше того, у таких містах як Харків, Хмельницький і Івано-Франківськ мешканці вважають, що діючих мерів варто переобрати і на наступний термін. По більшості інших міст оцінка однозначна - мер повинен допрацювати свій термін і піти.
За словами Шуляк, найголовніша причина невдоволеності мешканців діяльності мерів міст - корупційна складова. Зокрема, найбільше корупційних проявів спостерігається у медичній та освітній сферах, хоча за останні п’ять років тут спостерігається певне покращення. Водночас, сфери, в яких позитивні зміни поки не сталися, включають міську владу, суди та прокуратуру. Більше того, підкреслила нардепка, згідно з останніми опитуваннями, 35% українців зазначають, що ключовим фактором у прийнятті рішень депутатами місцевих рад і досі лишається самозбагачення.
"На третій рік війни корупція на рівні місцевої влади, на жаль, повертається до довоєнних показників. Згідно з даними Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення НАЗК, від початку великої війни винесено майже 7 тисяч вироків корупціонерам", - зауважила Шуляк.
Читайте по темі: Жінка, яка коригувала ракетні удари РФ по Харкову для ФСБ, отримала 10 років тюрми
Вона наголосила, що серед останніх законодавчих ініціатив, скерованих на подолання корупції, які парламент зрештою підтримав, слід виділили законопроєкт №7283. Нині він перебуває на підписі у президента.
"Цим документом для мешканців громад запроваджують кілька ефективних інструментів народовладдя. Завдяки їм вони зможуть безпосередньо впливати і ухвалювати рішення про те, яким має бути устрій і розвиток їхньої громади. Зокрема в питаннях формування й розподілу місцевого бюджету. Натомість місцевих депутатів зобов’язують перед ними постійно звітувати", – повідомила Шуляк.