Як Олег Ковтунов перетворив Delfi на інструмент контрабанди та екологічної катастрофи
У 1974 році на судноремонтному заводі «Іван Димитров» у місті Русе (радянська Болгарія) було закладено танкер-буксирувальник. У 1977 році судно, яке отримало назву «Пялиця», розпочало свою службу в Чорноморському морському пароплавстві, але згодом замість славетної історії розпочалась кримінальна.
Про це для Антикора пише Руслан Якушев.
Так, після розпаду Радянського Союзу, у 1992р. танкер-буксирувальник "Пялиця" передають державній рибальській флотилії «Антарктика», на баланс Іллічівського морського порту, де він гідно слугує інтересам держави аж до 1997 року. Тоді внаслідок приватизації танкер стає власністю компанії «Novista Enterprise», змінює свою назву на «Екологія», а порт приписки на Батумі.
2010 року судно повертається до одеського порту під мальдівським прапором і назвою «Delfi» і в подальшому займається контрабандою цигарок та нафтопродуктів з Грузії. Власником судна стає «Одеська танкерна компанія» на чолі з Володимиром Михашонком. За компанією тягнеться низка судових позовів.
2012 рік. Бізнес-група Сергія Курченка, організовує контрабандну схему ввозу нафтопродуктів. Серед десятків задіяних суден і наш горезвісний танкер «Делфі».
У лютому 2018 «Делфі» ледь не затонув у румунських територіальних водах, його буксирують до Константи і вже у вересні відкликають право навігації через невідповідність технічного стану вимогам Міжнародної конвенції у справах судноплавства.
Проте справжню масштабну екологічну катастрофу «Делфі» спричинить у листопаді 2019 року. За твердженнями прикордонників, останні місяці перед аварією «Делфі» стояв у нейтральних водах. Судно було задіяне в контрабандному перевезенні нафтопродуктів. До речі, саме перевантаження судна в 157 разів від норми і стало причиною екологічного лиха. Контрабандна схема доволі проста: бункерувальник стоїть там, де його не може (або не хоче) помітити морська охорона. Ночами до нього підходять інші танкери і перекачують в його ємності нафтопродукти та перевантажують в трюми тютюнові вироби, які згодом на катерах та баркасах невеликими партіями переправляються на берег. Нафтопродукти збуваються на нелегальних АЗС-бочках.
Неймовірні масштаби катастрофи, а також її наслідки як для довкілля, так і для підприємницької діяльності мешканців прибережної зони привертають увагу медіа та державних служб. Справа №910/11902/20 відтепер стоїть на особистому контролі Президента України.
Читайте по темі: How Oleh Kovtunov turned the Delfi into a tool for smuggling and ecological disaster
Як з’ясувалось на момент катастрофи, судно належить партнерству Mister Drake PC, зареєстрованому у Реєстраційній палаті Англії та Уельсу під номером LP 19248, щоправда, жодних відомостей про діяльність чи сплату податків не має.
На момент відкриття кримінального провадження за спричинення державі збитків внаслідок екологічної катастрофи, партнерство звертається до Господарського суду м.Києва з позовом про заборону ДП «Адміністрація Морських Портів України» вчиняти будь-які дії щодо судна «Delfi» (ІМО номер 8866266).
Варто зазначити, що схожу назву має одеська компанія ТОВ «Містер Дрейк», через яку збувались контрабандні тютюнові вироби. Власником ТОВ «Містер Дрейк» є Ковтунов Олег Анатолійович, одіозний депутат-регіонал, якого у 2010 році було позбавлено депутатського мандату внаслідок вироку Очаківського міськрай суду за ст.356 ККУ (самоуправство).
У січні 2021 року КМУ через суд зобов’язує власників «Делфі» сплатити борг за спричинені державі збитки в розмірі 16 тис.доларів. До прикладу, подібна катастрофа країною-агрессором була оцінена в 300 млн. рублів, що складає приблизно 4 млн. 50 тис. доларів США. Незрозумілим залишається також, чому власники «Делфі» не відшкодували кошти, а компанія, що проводила евакуацію судна, відмовилась від отримання оплати в розмірі майже 25 млн. грн.
Всі вищезазначені події з танкером «Делфі» та його власником Олегом Ковтуновим викликають безліч запитань. Тож доречно буде нагадати Президенту України Володимиру Олександровичу Зеленському про обіцянку назвати ім’я власника судна, що стало причиною техногенно-екологічної катастрофи, спричинивши непоправну шкоду довкіллю та значні фінансові збитки місцевим підприємцям. Хочемо звернути увагу Генерального прокурора Ірини Венедиктової, в.о ДБР Олексія Сухачова та Голову СБУ Івана Баканова на особу Олега Анатолійовича Ковтунова та його шахрайську діяльність.
В наступних публікаціях ми детальніше висвітлимо інформацію про судові справи, боргові афери, контрабандні потоки, фінансування проросійських «тітушок» за взаємодію Олега Ковтунова з російськими спецслужбами.
Далі буде...