Нацбанк вимагає звіт у банків, які приймають термінали iBox

Нацбанк вимагає звіт у банків, які приймають термінали iBox
Нацбанк вимагає звіт у банків, які приймають термінали iBox

Скандал із ліквідацією Айбокс Банку та функціонуванням його платіжних терміналів iBox вийшов на новий рівень. НБУ поставив Айбокс Банк на ліквідацію ще 7 березня, проте вирішив цим не обмежуватись.

ЗМІ стало відомо про внутрішній лист НБУ №20-0006/18822 від 20 березня, в якому регулятор зажадав від усіх банків звітувати про обслуговування платежів, які приймають термінали iBox.

Як відомо, апарати iBox відновили роботу після початку ліквідації Айбокс Банку. Білі термінали було вимкнено 7 березня, а вже 11 березня було включено та знову приймали платежі. Стало відомо, що їх обслуговуванням займається не банк безпосередньо, а стороння компанія - ТОВ "Метапей", яка раніше згадувалася в реєстрі партнерів Айбокс Банку. Це означає, що Фонд гарантування вкладів фізосіб не зможе забрати та продати величезний термінальний парк (орієнтовно понад 8 тис. терміналів), щоб розрахуватися із вкладниками. Вся ця дорога апаратура виявилася не на балансі закритого Айбокс Банку та з 11 березня продовжила працювати навіть після початку процедури ліквідації банку.

При цьому в компанії iBox не заявляли про якийсь ребрендінг, і їхні білі термінали виглядають, як і раніше. Хоча у соцмережах бренд почали писати навпаки (xoBi) та називати себе "Якісь там платіжні термінали", що можна бачити, наприклад, у Twitter.

Тим часом НБУ зажадав від усіх українських банків інформацію щодо роботи/обслуговування терміналів iBox — щоб зрозуміти, які структури проводять їх платежами замість закритого Айбокс Банку. Про це йдеться у вищезгаданому внутрішньому листі НБУ №20-0006/18822.

Нацбанк зажадав усі дані до цієї п’ятниці, 24 березня. Банки зобов’язані відзвітувати, хто і на підставі яких документів забезпечує роботу терміналів iBox, співпрацює з ТОВ "Метапей", ТОВ "Пейбокс" та ТОВ "Айбокс". І надати всі сканкопії документів про співпрацю, включаючи договори на прийняття готівки, на розрахунково-касове обслуговування, оренду та ін.

"Регулятор воює з міскодингом — із підмінами документів (за сферою діяльності) при прийомі платежів від населення, які дозволяли, наприклад, представниками грального бізнесу сильно не доплачувати податки до держбюджету. За це і закрили Айбокс Банк. Тому НБУ напевно захоче переконатись, що така підміна не триває після поновлення роботи терміналів iBox. Тому можна бути впевненим у тотальних перевірках тих банків, які зараз обслуговують білі термінали iBox. Більше того, термінали можуть вимкнути на вимогу НБУ, якщо регулятор виявить порушення", — пояснив ЗМІ голова правління одного з банків.

Про рішучість Нацбанку позбутися акціонерів Айбокс Банку на всьому українському фінансовому ринку говорять останні кроки регулятора. Увечері 22 березня НБУ заявив про відміну реєстрації та виключення з реєстру платіжної системи LEO: з січня 2017 року та була внутрішньою, а з квітня 2019-го стала міжнародною. У неї був 21 учасник, у тому числі український банк Скай Банк та дві іноземні компанії - ТОВ "Феніге" (Польща) та Дзінг Файненс ЛТД (Великобританія).

Візуальна перевірка показала, що на даний момент терміналами iBox управляє ТОВ "Свіфт Гарант" та обслуговує фінансова компанія "Фенікс". Та ж ТОВ "Свіфт Гарант" керує й іншою відомою термінальною мережею - City24. Що достеменно невідомо, це які саме банки зараз обслуговують платежі iBox і City24. Хоча напевно їхні імена можуть і оголосити, особливо якщо Нацбанк після своїх перевірок виявить порушення в платежах або міскодинг. У цьому випадку не виключається виключення платіжних терміналів, що вже відбувалося з iBox.

Сторінка для друку

Коментарі:

comments powered by Disqus