За криптогігантом Copper стоїть «мийник» грошей російських олігархів Токарєв
Дмитро Токарєв причетний до скандальних проектів.
Одну з найвідоміших криптокомпаній Великобританії Copper заснував росіянин Дмитро Токарєв, вітчим якого є радником губернатора Красноярського краю Росії та депутатом від владної партії путінського режиму Єдина Росія. В AIN.UA припускають, що Токарєв може допомагати громадянам Росії обходити фінансові санкції, передає dev.ua.
Copper заснував Дмитро Токарєв у 2018 році. Оцінка компанії у 2021 році становила близько $3 млрд. Пропонує послуги зберігання та торгівлі криптовалютою інституційним клієнтам, включаючи State Street Digital, Nickel Digital та Fasanara Capital. Вважається однією з найвідоміших криптокомпаній Великобританії, де працює понад 300 співробітників. У січні 2023 року Copper очолив ексканцлер Великобританії Філіп Хаммонд.
Дмитро Токарєв
Згідно з розслідуванням AIN.UA, Токарєв володіє 40% акцій компанії після останньої позначки на $3 млрд. Незважаючи на російське коріння компанії, у жовтні 2022-го, через півроку після початку повномасштабної війни, Copper змогла залучити $180 млн від міжнародних Barclays Ventures і Tiger Global . Слід зазначити, що у своєму LinkedIn своє прізвище Токарєв не відзначає - Dmitry T (хоча в url його сторінки все ж таки є Tokarev).
Читайте по темі: Reuters: Порти Китаю приєдналися до західних санкцій проти «тіньового флоту» Росії
Dolfin
Dolfin - це wealth management-бізнес, який по суті керував грошима інших людей - йшлося про близько $1,8 млрд. У компанії Токарєв вважався партнером і CTO.
Сьогодні компанія не працює, тому що обслуговувала гроші, які могли не проходити перевірки органів контролю за параметрами ризик-менеджменту. Це стало зрозуміло 2021 року, тоді практично одразу в компанії запровадили тимчасову адміністрацію, понад $1 млрд коштів — заморозили. За інформацією медіа, Dolfin могла обслуговувати гроші російських та казахських олігархів.
За даними джерел AIN.UA, після розслідування навколо Dolfin у Токарєва почалися проблеми із фінансовим регулятором Великобританії.
Copper
Copper так і не отримала ліцензію на діяльність у Сполученому Королівстві. Відмову компанія отримала у червні 2022 року, але публічно причину не оголосили, — втім, як пишуть медіа, насамперед це могло стосуватися відмивання грошей та фінансування тероризму.
До того моменту компанія вказувала у себе на сайті юридичну адресу у Великій Британії, оскільки справді мала тимчасову реєстрацію. Але за кілька днів до відмови в отриманні ліцензії змінила прописку на швейцарську, оскільки отримала відповідний дозвіл від Швейцарської асоціації стандартів фінансових послуг (VQF). Журналісти вказують, що отримати цей дозвіл набагато простіше, оскільки доступ до асоціації легший.
Вже 2023 року співробітництво з Copper припинив американський банківський гігант State Street — причини не розголошуються.
Copper - великий бізнес, що фасилітує велику кількість транзакцій щодня. Управляє цим бізнесом вихідець із Росії. Сам він і частина його команди, наприклад, Наталія Максимова — це вихідці з проекту Dolfin, який міг допомагати з обслуговуванням коштів російських олігархів. Компанія продовжує працювати, але вже викликала запитання у міжнародних регуляторів.