Як голова Київської облради Ярослав Добрянський рейдернув реабілітаційний центр на Сирці
Боротьба за столичні землі вже давно перейшла всі розумні межі, однак ліквідація Київського обласного центру реабілітаційної медицини просто шокує. Хоча для тих, хто знає, що за цим рішенням стоїть очільник Київської обласної ради Ярослав Добрянський, ситуація не видається дивною.
Київський обласний центр реабілітаційної медицини займає площу 5,5 гектара у Сирецькому гаю. Саме це і є причиною його ліквідації, хоча в рішенні Київської обласної ради, у чиїй власності він перебуває, йдеться про збитковість і неефективність. Для того, щоб «протягти» це рішення через сесію, зірки мали зійтися таким чином, щоб «слуги народу» відправили у відставку представницю власної фракції Наталію Гунько, яка очолювала Київську обласну раду, а її місце зайняв Ярослав Добрянський. Як заявили у фракції «Слуга народу», дружина одіозного нардепа Гунька «не виправдала довіру». Щоправда, не уточнили, чию саме. Голосів для обрання нового голови у жодній з фракцій, представлених у обласній раді, не набралося, тому виконувати обов’язки голови Київської обласної ради став Ярослав Добрянський від «За майбутнє», який був у Наталії Гунько заступником.
Чи позбудеться він частки «в.о.» – невідомо, однак вона зовсім не заважає Добрянському протягувати через сесію потрібні рішення. Одне з них – якраз про ліквідацію Київського обласного центру реабілітаційної медицини шляхом його злиття з Київською обласною лікарнею №2.
До чого тут Дубінський?
Щоб зрозуміти, до чого тут одіозний «слуга народу» Олександр Дубінський, який прославився тим, що потрапив під персональні санкції США відразу після обрання нардепом, а невдовзі отримав підозру у державній зраді, треба розповісти історію ліквідації лікарні.
Читайте по темі: Єрмак розповів, як діятиме Україна у разі припинення допомоги від США
У 2023 році, користуючись тим, що директор Київської обласної лікарні №2 Ігор Кучма перебував на лікарняному, керівником лікарні оголосили Марію Кисельову – помічницю народного депутат Олександра Дубінського, депутатку Київської обласної ради від партії «Слуга народу», в яку вона потрапила завдяки Дубінському.
Замість зміщеної «слуги народу» фракція цілком передбачувано не змогла призначити на посаду голови облради свою людину. І тому виконувати обов’язки голови став Ярослав Добрянський, який, як знову ж говорять у обласній раді, мав спільні інтереси з Олександром Дубинським. Якому перебування в СІЗО за підозрою у державній зразі зовсім не завадило мати вплив на частину «слуг» у Київській обласній раді.
Ярослав Добрянський
Так само в обласній раді стверджують, що Ігор Кучма був креатурою Анатолія Гунька і на свою посаду потрапив у 2021 році завдяки саме йому. Чи пов’язаний з Дубінським Ярослав Добрянський, який, врешті підписав розпорядження про ліквідацію реабілітаційного центру? Скоріш за все – ні. А якщо й пов’язаний, то не напряму. Оскільки креатура Дубінського, Марія Кисельова, на посаді директорки реабілітаційного центру, за який і велася ця війна, втрималася недовго. Однак Ярослав Добрянський до цієї війни таки долучився. Причому дуже на те видається, він грає на своєму власному боці. Хоча більшість у обласній раді його явно підтримує, оскільки рішення про ліквідацію Київського обласного центру реабілітаційної медицини шляхом його злиття з Київською обласною лікарнею №2, депутати підтримали. Сталося це 10 жовтня 2024 року.
Так що схоже на те, що підім’яв під себе реабілітаційний центр, а заодно й обласну лікарню №2, до якого цей центр приєднують, саме Ярослав Добрянський. Навряд, щоб він міг цю історію провернути самостійно, особливо з огляду на те, що фракція СН, про що пише Дубінський, проігнорувала пряму вказівку з ОПУ.
Однак над Кулебою, який (за версією Дубінського) давав вказівки фракції «слуг» в київській обласній раді, стоїть Андрій Єрмак. З яким у Ярослава Добрянського є дещо спільне. Бізнес Добрянського записаний на його дружину, Тетяну Добрянську. До 2016 року Тетяна Добрянська була співласницею ТОВ «Унілекс Груп» разом з Миколою Щируком. Щирук – міліціонер у минулому, а також адвокат колишнього керівника управління захисту економіки СБУ Миколи Беззубенка, який є радником голови ОП Андрія Єрмака.
Чи зіграло це роль у тому, що Ярослав Добрянський зумів отримати контроль над тепер вже об’єднаною Київською обласною лікарнею №2, до якої приєднують реабілітаційний центр, навколо якого й розгорілася війна понад рік тому? Невідомо, але результат – очевидний. Тепер процесом керує Ярослав Добрянський.
Навіщо Добрянському реабілітаційний центр
У сухому залишку йдеться про 5,5 гектара землі у Сирецькому парку, де й розміщено реабілітаційний центр. Поки йде процес реорганізації, припинилася дія договорів оренди на цю землю. І їх необхідно переукладати. І не факт, що переукладуть їх з правонаступником Київського обласного центру реабілітаційної медицини – Київською обласною лікарнею №2.
Як заявляє ветеран Олег Симороз (той самий, в палату до якого відразу після ампутації йому обох ніг увірвалася головна «слуга» Олена Шуляк і вчинила там скандал), на місці реабілітаційного центру «планують збудувати ще один корпус на місці басейну-фонтана, але навколо лікарні величезна зелена зона буде віддана під комерційну відбудову».
Тобто причина всієї цієї історія проста – рейдерське захоплення п’яти з половиною гектарів столичної землі у заповідному місці. Що буде далі з територією Київського обласного центру реабілітаційної – поки не відомо. Історія ще чекає свого продовження – має трохи влягтися скандал, та й переоформити землю треба якомога тихіше. Тому поки що почекаємо, однак військових, які проходили там лікування на момент ліквідації центру, вже викинули на вулицю. За даними Олега Симороза, у жовтні в центрі лікувалося 50 важкопоранених солдатів, яким «запропонували пошукати інші центри реабілітації».
Ще трохи про Добрянського
У біографії Ярослава Добрянського – керівництво у якості голови державної адміністрації низкою районів: 2007 рік – голова Згурівської РДА; 2008 — Києво-Святошинської; 2010 — Макарівської; 2011 — Бориспільської районної державної адміністрації. З останньою пов’язаний гучний скандал з передачею землі у приватну власність: її отримували безробітні і студенти, які оформлювали на себе земельні ділянки у межах безоплатної приватизації, а відповідні розпорядження підписував голова РДА Ярослав Добрянський. Після приватизації земля переоформлювалася на того, кого треба. Однак наслідків для Добрянського ця схема не мала.
Інший скандал спалахнув у 2017 році, коли Київська обласна прокуратура оголосила підозру Добрянському за «Зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки». Як виявилося, очолюючи Києво-Святошинську РДА, Ярослав Добрянський підписав 21 розпорядження про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 12 га для приватних осіб. Земля, яку передав Добрянський у приватні руки, належала державній Боярській лісовій дослідній станції. Однак замість шести років тюрми Добрянський відбувся легким переляком – справа цілком очікувано розвалилася.
Щодо депутатського мандату, то Ярослав Добрянський починав як відданий «регіонал» - у 2010 році від ПР він став депутатом Київської облради. У 2015 він потрапив туди вже від «Нашого краю», а у 2019-му – від проєкту Ігоря Коломойського «За майбутнє». Є зв’язок у Добрянського і з Віктором Медведчуком, хоча й опосередкований: у 2016-2019 роках він був заступником директора ТОВ «Інтерстаді». Цю компанію на початку 2000-х заснував ректор Сумського національного аграрного університету Олександр Царенко, нардеп від СДПУ(о) Віктора Медведчука, який тоді очолював Адміністрацію президента Кучми. Діяльність фірми зводилася до збору зі студентів «благодійних внесків».
Наразі Ярослав Добрянський через свою дружину Тетяну Добрянську володіє ТОВ «Метиз Бровари» та ТОВ «Фінексперт». Остання зазначає своїм основним видом діяльності «Організація будівництва об’єктів нерухомості для продажу чи здавання в оренду». Хоча на ринку нерухомості про неї не знають. Можна було б припустити, що саме під неї й було здійснено рейдерське захоплення центру реабілітації, однак навряд чи Добрянський буде використовувати фірму, прямо пов’язану з ним, у забудові території Сирецького гаю. Тим більше, що діяльності ТОВ «Фінексперт», згідно офіційної звітності, не веде.
Не вирізняється високими прибутками і ТОВ «Метиз Бровари» - в останні два роки його прибутки не сягають і мільйона гривень.
Однак це не заважає Ярославу Добрянському декларувати досить непогану колекцію нерухомості. На дружину записано будинок у 500 квадратів на Петропавлівській Борщагівці, який вона купила якраз тоді, коли її чоловік очолював Києво-Святошинську РДА. Петропавлівська Борщагівка їй підпорядковувалася, але чистий збіг. Там же в Тетяни Добрянської є і квартира, яку їй подарували в 2019 році.
У батьків Ярослава Добрянського теж справи йдуть непогано: Віктор Добрянський у тому ж 2019 році купив землю у тій же Петропавлівській Борщагівці, де побудував будинок на 215 метрів. За чистим збігом він побудувався по сусідству з невісткою, Тетяною Добрянською. У 2021 році Віктор Добрянський купив там же квартиру, те ж саме зробила й мати Ярослава Добрянського, Валентина. Дочка Ярослава Добрянського, студентка Анастасія, не відстала від бабусі і дідуся – вона також купила квартиру на Петропавлівській Борщагівці. У наступному, 2022 році, Анастасія Добрянська купила ще одну квартиру – цього разу вже в ЖК «Нова Англія».
У 2022 році Тетяна Добрянська купила RANGE ROVER VELAR за 1 540 000 гривень, а сам Ярослав Добрянський – VOLKSWAGEN TOUAREG за 900 тисяч. Якщо врахувати, що зарплата Ярослава Добрянського за цей час склала 1 042 791 гривню, то кінці з кінцями сходяться. А от за які кошти купила собі автівку його дружина – не ясно: Тетяна Миколаївна за рік заробила 70 353 гривень, отримала допомогу на дитину у розмірі 9 938 гривень, та ще якась добра душа на прізвище Олексюк Олена Михайлівна подарувала їй 432 000 гривень готівкою.
Однак антикорупційні органи ці відомості в декларації в.о. голови Київської обласної ради, звісно, не зацікавили. Як нікого не цікавить і історія з рейдерським захопленням Київського обласного центру реабілітаційної медицини.