У селі під Борисполем вирішили добудувати школу за 1 млрд гривень
У селі Гора на Бориспільщині вирішили повернутися до питання добудови школи, яку почали зводити пʼять років тому.
Нещодавно в сільській раді заявили, що завершувати будівництво навчального закладу планують за новим проєктом, презентація якого викликала справжній резонанс: дизайнерське оформлення приміщень у стилі природних ландшафтів та стихій, релакс-кімнати з натуральним піском та декоративне оформлення фасаду. Ще більш фантастичною виглядає вартість реалізації такої ідеї (близько 1 млрд гривень), особливо з огляду на те, що будівля нової школи вже зведена, утеплена та навіть має вікна і двері. Сільський голова Роман Дмитрів стверджує, що тільки завдяки такому унікальному проєкту вдасться звернути увагу бізнесу на добудову школи і залучити необхідне фінансування. Але чи не перегнули в сільраді палицю, пропонуючи такий експериментальний проєкт на третьому році великої війни, і чи не перетворить він мрії горян про нову школу в ілюзію?
24 жовтня 2024 року в Гірській громаді Бориспільського району Київщини був презентований новий проєкт будівництва школи в селі Гора по вул. Центральна, 3.
Дизайнерський проєкт
Автори проєкту розповіли, що школу планують оформити відповідно до концепції “Планета земля в мініатюрі”. Як вони пояснили, ця концепція полягає в тому, щоб на кожному поверсі показати побудову світу: на мінус першому поверсі – мікросвіт атомів та молекул, першому та другому поверхах – ліс, водойми, степ, полярне сяйво, пустелю, третьому поверсі – клімати, стихії, атмосферні явища, четвертому поверсі – космос.
Кожна з заявлених тематик, як показали автори, матиме дизайнерське відображення в меблях, декоративних елементах, покриттях стін, підлоги та стель.
Коридори першого поверху “Ліс”
Релакс-кімната з натуральним піском “Печера”
Дизайнерські рішення, за проєктом, хочуть втілити не тільки у внутрішніх приміщеннях, а і зовні. Замість звичних фасадів навчальних закладів, школу у Горі зібралися оздоблювати перфорованими металевими касетами. Архітектор проєкту зізнався, що ніякого практичного значення ці конструкції не матимуть, проте дозволять надати школі “форми”.
Фасади школи хочуть “одягнути” в металеві конструкції
Загальна концепція “природа і Земля”, за словами архітектора, матиме відображення і в прилеглій території, яку планують зробити максимально зеленою. Саму ж територію, за озвученими планами, хочуть поділити на кілька зон: спортивну зону з багатофункціональним майданчиком, тиху зону для відпочинку школярів та навчання на відкритому повітрі, а також окремо технічну зону з котельнею, насосною, пожежним резервуаром та системою фільтрації дощової води. Укриття запроєктували окремою будівлею.
Після завершення презентації першим із залу пролунало запитання до сільського голови Романа Дмитріва, у якого поцікавилися, чому громадськість не долучили до обговорень і зустрічей з проєктантами. На це очільник громади відповів, що навіть в незначних проєктах є розбіжності, тому рада делегувала виконати проєкт від А до Я Управлінню житлово-комунального господарства та капітального будівництва Гірської сільради. Він запевнив, що в ході розробки проєкту були проведені наради із вчителями та залучені фахові спеціалісти.
На прохання активістів врешті озвучити вартість дизайнерського проєкту Роман Дмитрів почав з обґрунтування його доцільності. На його переконання, така школа стане “ізюминкою” громади в подальшому, і саме запропоновані інноваційні рішення дозволять привернути увагу до цієї школи та залучити кошти бізнесу, на який голова і розраховує.
“На превеликий жаль, наша громада не може своїм коштом побудувати школу. До війни ми попали в державну програму, яка на сьогодні, враховуючи війну, призупинена. Тому без втручання приватного бізнесу, залучення їхніх коштів ми школу не побудуємо…”, – зазначив він, додавши наостанок, що вартість реалізації проєкту ним оцінюється близько у 1 млрд гривень.
Продемонстровані авторами проєкту слайди і озвучена головою вартість реалізації такої ідеї викликали в залі критичні зауваження. Зокрема, висловлювалися думки про нереалістичність проєкту, його недоцільність та надлишковість, особливо під час війни.
Однак найбільше здивування викликає те, що запропонований проєкт вартістю близько 1 млрд гривень стосується школи в селі Гора, будівля якої вже майже зведена.
Майже добудована школа
Нагадаємо, що в селі Гора на сьогодні функціонує одна одноповерхова школа, як зазначено на сайті сільради, збудована 60 років тому за типовим проєктом “восьмирічки” (на 8 класів). Така школа вже давно не задовольняє потреб мешканців села, які змушені возити дітей до навколишніх сіл, Борисполя і навіть столиці.
Будівля діючої школи в селі Гора
Ще у 2016 році у сільраді Гори вирішили перебудувати старе приміщення школи та навіть виготовили проєкт. Однак районна влада виступила за побудову нової школи замість реконструкції старого приміщення та навіть знайшла кошти для співфінансування. Тож було вирішено зупинитися на ідеї нового будівництва та розпочати її втілення.
У червні 2018 року Управління капітального будівництва та архітектури Бориспільської РДА замовило розробку проєктно-кошторисної документації на будівництво нової школи. Згідно з проєктом, навчальний заклад вирішили будувати на території існуючого освітнього закладу по вул. Центральна, 3.
Наприкінці 2018 року в Гірській сільраді був презентований проєкт будівництва школи. Документом було передбачено зведення триповерхової будівлі школи на 600 дітей (24 класи), з їдальнею на 220 місць та 25-метровим тиром у підвалі. Вартість будівництва, разом із меблями, на тому етапі оцінювали у 165 млн гривень.
“Старий” проект школи
У березні 2019 року Управління капітального будівництва та архітектури Бориспільської РДА уклало ще один договір на розробку проєкту і робочої документації, після чого почали займатися пошуком компанії для самого будівництва.
Підрядником у вересні 2019 року обрали ПАТ “Бориспільський комбінат будівельних матеріалів” (*), що належить Ігорю Шалімову – депутату Бориспільської міської ради від партії «Слуга народу». За угодою, підрядник повинен був звести школу за 162,84 млн гривень до кінця 2020 року, але замість закінчення робіт проєкт та робочу документацію віддали на коригування, а договір на будівництво “закрили” в травні 2021 з оплатою за виконані роботи в сумі 63,53 млн гривень.
Стан будівництва школи станом на квітень 2021 року (джерело – сторінка в Facebook Романа Дмитріва)
Продовження зведення школи за відкоригованим проєктом замовляло вже Управління ЖКГ та капітального будівництва виконкому Гірської сільради, якому внаслідок децентралізації були передані відповідні функції. Відповідний договір ціною 128,26 млн гривень було укладено в травні 2021 року з тим самим підрядником – ПАТ “Бориспільський комбінат будівельних матеріалів”. Завершити будівництво цього разу планували до кінця 2022 року і цьому все сприяло, адже до фінансування зведення школи долучилася держава. Так, напередодні підписання нового договору Роман Дмитрів повідомив, що уряд виділив на гірську школу 11,9 млн грн за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку. А на початку 2022-го будівництво школи в селі Гора включили до програми Президента Володимира Зеленського “Велике будівництво”. Однак невдовзі розпочалося повномасштабне вторгнення.
Разом з цим в сільраді Гори розповіли “Телеграфу”, що будівництво школи зупинили не через війну, а через недоліки проєкту, які були виявлені в ході його реалізації. Відтак, як повідомили в сільраді, ще в січні 2022 року було прийнято рішення про перегляд документації. Крім цього, за час “повномасштабки” змінилися державні будівельні норми, а також зросли ціни на матеріали, тому перегляд проєкту тим більше став неминучим.
До цього питання в громаді повернулися в листопаді 2023 року, коли Управління ЖКГ та капітального будівництва Гірської сільради замовило чергове коригування проєктно-кошторисної документації. Виконавцем цих робіт було обрано підприємця Євгенія Кулика.
Однак замість відкоригованого проєкту, приведення його у відповідність до нових будівельних норм та цін, 24 жовтня поточного року громадськості презентували абсолютно новий проєкт.
Що кажуть активісти
Активіст та житель села Гора Ілля Болгов розповів на своїй сторінці в соцмережі, що станом на початок 2022 року у школі по вул. Центральна, 3 в Горі були фактично завершені усі загальнобудівельні роботи. За його даними, залишалось розвести комунікації, зробити внутрішнє оздоблення, завезти меблі та обладнання.
Стан будівництва школи на початок 2022 року
Ілля Болгов нагадав, що з 1 листопада 2023 року дійсно вступили в силу нові ДБН В.2.2-5:2023, де були передбачені підвищені вимоги до захисних споруд цивільного захисту, зокрема, у школах. Однак, за його даними, це не вимагало докорінної зміни проєкту.
“У лютому 2024 року ГО «Громада Гірської ОТГ» звернулась до Державної інспекції архітектури та містобудування України із запитом щодо можливості добудови школи за старим проєктом. У березні 2024 року ДАБІ надало позитивну відповідь, що добудувати школу та здати її у експлуатацію можна за старим затвердженим проєктом 2019 року, який пройшов експертизу, та за яким вже фактично збудована нова школа”, – зауважив активіст.
Ілля Болгов наголосив, що в будівлі недобудованої школі є великий підвал, який за словами авторів нового проєкту не підходить для облаштування укриття через недостатню несучу здатність, натомість заплановано будівництво окремо розташованої захисної споруди. Активіст поставив під сумнів твердження проєктантів, адже у лютому поточного року підвал недобудованої школи у присутності директора та депутатів оглядали експерти – кандидат технічних наук, доцент кафедри Міського будівництва Харківського національного університету міського господарства імені Бекетова, розробник нових ДБН Тетяна Жидкова та директор ПП «Юнівер» Юрій Сіденьков. Вони прийшли до висновку, що підвальне приміщення школи можна використовувати у якості найпростішого укриття. Крім цього, за їх оцінками, можна виконати ряд робіт з підсилення конструкцій для використання цього приміщення у якості протирадіаційного укриття.
Підвальне приміщення недобудованої школи
Нагадаємо, що у листопаді 2023 року сільському голові Гори Роману Дмитріві було оголошено підозру за фактом розтрати 700 тисяч гривень шляхом зловживання службовим становищем. За даними слідства, від імені сільради він придбав автобус нібито для потреб територіальної оборони за 1,2 млн гривень, що, відповідно до висновку судової економічної експертизи, вдвічі більше за його ринкову вартість. У грудні суд відсторонив Романа Дмитріва від посади, але згодом він повернувся до роботи. На сьогодні ця кримінальна справа розглядається у Бориспільському міськрайонному суді Київщини.
Роман Дмитрів займає посаду сільського голови в селі Гора з 2015 року.
* ПАТ “Бориспільський комбінат будівельних матеріалів” (код ЄДРПОУ: 05408059)
Альона Момот